راگبی را بهتر بشناسیم؛از راگبی مازندران چه خبر؟/به قلم:گلناز قدمی

اختصاصی گروه رسانه ای پرش:راگبی یا راگبی فوتبال در مفهوم عام خود همه ی ورزش هایی را در بر می گیرد که  اولین باردر مدرسه انگلستان بازی و شکل گرفته شد.یعنی راگبی ۱۵نفره؛راگبی۱۳نفره؛فوتبال آمریکایی؛فوتبال استرالیایی و فوتبال کانادایی از جمله این بازی است البته شایان ذکر است راگبی به همان دو ورزش اول گفته می شود.

در واقع داستان پیدایش راگبی به سال ۱۸۲۳بر می گردد و گفته ها  حاکی از این است که ویلیام وب الیس دانش آموز مدرسه راگبی انگلستان در مسابقه ی فوتبال توپ را با دست برداشته و شروع به دویدن کرده است.پس از آن تغییراتی در قوانین فوتبال؛ورزش جدیدی در مدرسه راگبی ایجاد کرد.

قدیمی ترین سندی که این ماجرا را تایید میکند در سال ۱۸۹۷موجود در مدرسه راگبی انگلستان نشان میدهد که ویلیام دانش آموز این مدرسه بوده و مدال افتخاری به نام وی در مدرسه موجود است.اما مدرکی وجود ندارد که بر صحت این داستان گواهی بگذارد؛هر چند تاثیر مدرسه در تکامل این ورزش غیر قابل انکار است.اولین تیم راگبی در سال ۱۸۴۳با کارکنان بیمارستان لندن آغاز و اولین بار در سال ۱۸۴۵مقررات این مدرسه تهیه شده است.

راگبی در ایران/

به گزارش خبرنگار گروه رسانه ای پرش،راگبی در ایران ورزش نوپا و در حال پیشرفت است و با توجه به این که از ظاهر پر برخورد و جنب و جوش بالایی برخوردار است مخاطبین آن بیشتر از قشر تحصیل کرده اند.

اگر راگبی ایران را در قبل و بعد انقلاب مورد بررسی قرار دهیم می توان گفت:قبل از انقلاب جمهوری اسلامی ایران بصورت غیر رسمی بوده و عموما در تربیت بدنی نیروهای نظامی به اجرا در می آمد اما بعد از انقلاب این ورزش با جذب مخاطبین خود شروع به پروبال گرفتن کرد و با پیگیری علیرضا فضل الله اعرابی دانشجو تربیت بدنی و با همکاری ذوالفقاریان رییس وقت فدراسیون بیس بال مجوز لازم را اخذ و انجمن راگبی در سال۱۳۷۹زیر نظر فدراسیون بیس بال شروع به فعالیت کرد و در سال ۱۳۸۶راگبی بصورت فدراسیون مستقل شروع به فعالیت کرد.

در سال ۱۳۹۰بنا به مشکلات سیاسی که اظهار داشتند راگبی ورزش آمریکایی است که اینطور نبوده و اختلاف زیادی با فوتبال آمریکایی داشته فدراسیون راگبی به انجمن تبدیل شد و در ادامه این ورزش که حالا انجمن شده بود ورزش های دیگری چون بیس بال،سافبال نیز به انجمن تبدیل شدند و ریاست آنرا حسن میرزا آقا بیک در دست گرفت.

حال در رابطه با اولین مربی تیم ملی راگبی بانوان و داور زن طبق روایت گفته شده نرگس لفوتی کارشناس ارشد تربیت بدنی این صمت را دریافت میکند اما مدرکی وجود ندارد که به این گفته  گواهی دهد.اما آن چیزی که شایان ذکر است وجود خواهران نوری در این عرصه و فعالیت آن ها در این زمینه است که یکی از آنها داور مسابقات راگبی و دیگری مربی تیم ملی راگبی بانوان  است.

اما از راگبی مازندران چه خبر؟

راگبی مازندران از سال ۱۳۸۸شروع به کار کرد اما عدم فعالیت مستمر ادامه این ورزش را به سال ۱۳۹۶موکول کرد.

حسین ذبیحی رییس انجمن راگبی استان مازندران گفت:راگبی در ۱۵شهرستان استان مازندران در حال فعالیت است و تعداد ورزشکار موجود که بیمه ورزشی باشند حدود ۲۰۰نفر و مابقی آن بیمه ورزشی رشته های دیگراند که آمار را به حدود بیش از ۷۰۰ ورزشکار زن و مرد رسانید.در بهمن سال گذشته اولین دوره مسابقات راگبی را در سطح استان با حضور ۶ تیم در شهرستان بابلسر برگزار کردیم که بازخورد های خوب و مناسبی از سوی مسئولین و علاقه مندان به این رشته را به همراه داشت.خوشبختانه در مسابقات کشوری هم توانستیم به مقام سوم کشور دست پیدا کنیم.

در پایان حسین ذبیحی رئیس انجمن راگبی مازندران بیان کرد:با برنامه ریزی های مناسب و کشف استعداد های برتر این رشته در سطح استان در تلاش هستیم تا رتبه نخست انجمن راگبی کشور را کسب کنیم و تمامی این موفقیت ها موجب شد مازندران در سال های ۹۶_۹۷بعنوان انجمن برتر کشور انتخاب شود.

تهیه و تنظیم:گلناز قدمی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو