شهرداری جویبار،تفکیک پسماند از مبدا با همکاری آموزش و پرورش را در دستور کار قرار داد/خبرنگار:ابراهیم اسماعیلی فرد

به گزارش خبرنگار گروه رسانه ای پرش،علی یاری شهردار جویبار با شرکت پیشرو باد تندر (مجری طرح تفکیک زباله از مبدا) با همکاری شرکت طبیعت سبز در این امر حمایت کرده و فرهنگ سازی را سر لوحه این کار میداند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: که دفع مواد زائد جامد در شهرها به معضلی با پیامدهای روز افزون تبدیل شده است. گذشته از هزینه بسیار بالایی که جمع آوری، حمل ونقل و دفع مواد زائد شهری به کشور تحمیل می کند؛ مخاطرات زیست محیطی آن نیز بس جدی بوده که نگرانی‌های حاصل از ادامه این وضعیت باید همه اقشار جامعه و به ویژه مدیران شهرداری را به تفکر و عمل به منظور مقابله با این مخاطرات وا دارد.
اصل۵۰ قانون اساسی می گوید: «درجمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد.«محیط زیست» وقتی «محیط زیست» است که انسان در آن زندگی کند و از مواهب الهی بهره مند شود، به آسایش دست یابد و البته برای همین بهره مندی هم که شده در محافظت از آن بکوشد.
* تنها راه حفظ محیط زیست از گزند آلاینده‌ها، مدیریت صحیح پسماند از طریق تفکیک و بازیافت است.
گسترش طرح شرکت پیشرو باد تندر در نظر دارد.
۱- تشکیل ستاد اجرایی تفکیک از مبدأ
۲- آموزش و مشارکت شهروندان
۳- مبادله کاغذهای باطله با بن کتاب
۴- همکاری بین بخشی
۵- استفاده از بخش خصوصی
۶- سامان دهی دوره گردها (نمکی ها)
۷- ایجاد ایستگاه مبادله پسماندهای خشک به صورت مستقیم
۸- اشتغال زایی
۹- ساماندهی پرسنل و افزایش نظارت
۱۰- آنالیز فیزیکی پسماندهای خشک و برنامه ریزی مجزا برای آن
تشکیل ستاد اجرایی تفکیک از مبدأ و گسترش طرح به عنوان گامی مؤثر در راستای توسعه ساختار سازمانی و تشکیلاتی سیستم مدیریتی و امور پرسنلی مطرح می باشد به این ترتیب که پس از محدوده بندی و مشخص شدن تعداد خانوارهای تحت تکفل ستاد اجرایی، طرح تفکیک از مبدأ در مدت زمان های معین اجرا شود. مدیریت مطلوب خدمات شهری تنها درصورتی عملی می شود که شهروندان نیز در آن مشارکت داشته باشند؛«مشارکتی با فرآیند اجتماعی یکپارچه، جامع، پویا، هم بسته با انگیزه و درگیر در تمامی مراحل توسعه خدمات شهری».
علاوه بر مشارکت مردمی، یکی دیگر از کلیدهای موفقیت سیستم مدیریتی پسماند، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مردمی می باشد. لذا، تمهیدات مدیریتی به شرح ذیل ارائه می گردد که همواره باید مدنظر مسئولین و کارشناسان ذیربط قرار گیرد.
_ آموزش،اطلاع رسانی و فرهنگ سازی
– آموزش چهره به چهره

نامه شهردار جویبار به اموزش و پرورش: به گزارش خبرنگار سپهر ایرانیان علی یاری برای اغاز این طرح به فرهنگ سازی از مدارس اعتقاد داشت و بلافاصله نامه ای جهت همکاری به آموزش و پرورش نیز انجام داد تا برنامه‌های توسعه شهری که براساس کلیه امکانات موجود در شهر و استفاده از قوانین و آیین نامه‌های آن شهر تهیه شود و عمل به این موضوع، نشانه ی واقع گرایی تهیه کنندگان برنامه می باشد. اگرچه ممکن است مقاومت هایی از سوی مسئولین سایر ارگان‌ها در سایه عدم اطلاع و اهمیت دادن به برنامه‌ها یا دیدگاه منفی نسبت به آن، در حوزه فعالیت وجود داشته باشد، اما با اتخاذ راه کارهای مناسب، امکان مشارکت وجود خواهد داشت. فلذا، در زمینه اجرا و توسعه همکاری با آموزش و پرورش، را ضرورت دانست همکاری با ادارات آموزش و پرورش در زمینه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ، تعدادی از مربیان که دوره های آموزشی را در این زمینه گذرانده اند؛ طبق برنامه منظم و مدون به مدارس مراجعه و نسبت به آموزش دانش آموزان اقدام کنند. پس از طی چند جلسه آموزش، دانش آموزان را ملزم به تحویل پسماندهای خشک کرده و در ازای آن جوایزی داده شود.
اهداف این طرح
– آموزش و شناخت دانش آموزان با مواد زائد قابل بازیافت
– مشارکت دانش آموزان در امر حفاظت از محیط زیست و حفظ سرمایه های ملی
– فراگیری دانش آموزان از طرح تفکیک از مبدأ و انتقال آن به خانواده و سایرین
– تشویق دانش آموزان با اهداء جوایز در قبال این همکاری

 

سیاوش کاردگر مدیر عامل شرکت پیشرو باد تندر (مجری طرح تفکیک زباله از مبدا) در جویبار با خبرنگار سپهر ایرانیان: بنده دوازده سال در این کار فعالیت میکنم تفکیک زباله در مبدأ شروعی است برای ورود به یک مسیر سبز و اگر زیرساخت و تمرکز مدیریت شهری و زیست محیطی به تعمیق و اشاعه فرهنگ تفکیک از مبدأ مبتنی باشد، هزینه های مادی و معنوی مدیریت پسماند در دیگر مراحل مدیریتی بخصوص جمع آوری و حمل ونقل زباله‌ها به حداقل می رسد. چرا که ضرورت انکارناپذیر به نام «مراقبت از محیط زیست» در مسیر مدیریت صحیح پسماند تنها و تنها از راه الگوی موفق تفکیک از مبدأ و بازیافت محقق می شود.
«امید است با جدی گرفتن موضوع محیط زیست و فرهنگ سازی در بخش های مختلف، زمینه ی سالم سازی محیط را برای زندگی خود و فرزندانمان فراهم کنیم»

در پایان نیز مدیرعامل شرکت پیشرو باد تندر
(مجری طرح تفکیک زباله از مبدا)
ضمن تشکر از دادستان و فرماندار و نیز نیروی انتظامی و اموزش و پرورش جویبار و به ویژه جناب آقای علی یاری شهردار جویبار که نهایت همکاری را با شرکت پیشرو باد تندر مجری طرح تفکیک زباله از مبدا باهمکاری شرکت طبیعت سبز درخصوص (آموزش) که جنابعالی حساسیت خاصی را نسبت به ساماندهی شهرجویبارداشته تشکر و قدردانی می نمایم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو