آرام مدیرکل بهزیستی مازندران:توانمند سازی و استقلال هر معلول،رویکرد اصلی سازمان بهزیستی مازندران است+گزارش تصویری/خبر و عکس:رضا وریجی

اختصاصی گروه رسانه ای پرش: نشست خبری مدیرکل بهزیستی استان ماندران با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی معلول برگزار شد…./

به گزارش خبرنگار پرش،نشست خبری سعید آرام مدیرکل بهزیستی استان ماندران با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی معلول  صبح روز یکشنبه در شیرخوارگاه شکوفه شهرستان ساری برگزار شد.در این نشست خبری که با حضور تعداد چشمگیری از خبرنگاران و عکاسان رسانه های مختلف برگزار شد،به بررسی برنامه ها و عملکرد بهزیستی مازندران در حوزه معلولین پرداخته شد.

سعید آرام ضمن تبریک روز جهانی معلولین و گرامیداشت این روز بیان کرد:در تلاش هستیم تا با برنامه ها و عملکرد خود به ارتقاء کیفیت زندگی معلولین عزیز کمک کنیم.خدمات سازمان بهزیستی استان به معلولین بسیار متنوع است و ما سعی داریم تا از تمام ظرفیت ها در جهت کمک و بهبود این عزیزان استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین اقلیت هر جامعه را افراد معلول تشکیل می دهند گفت:۱۰ تا ۱۵ درصد از هر جامعه معلول هستند که ۵/۴ درصد از آنان نیازمند دریافت کمک و حمایت های ویژه هستند.در استان مازندران بیش از ۴۹ هزار معلول تحت پوشش خدمات سازمان بهزیستی قرار دارند و با برنامه های متنوع سعی در توانمند سازی و استقلال نسبی این عزیزان در انجام فعالیت های خود داریم که اصلی ترین رویکرد سازمان بهزیستی نیز می باشد.در استان مازندران ۹۴۱ معلول ضایعه نخاعی هم وجود دارد که تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار داردند،این آمار متاسفانه با وجود تصادفات رو به افزایش است.

این مقام مسئول افزود:یکی از اقدامات ویژه سازمان بهزیستی مازندران پرداخت مستمری به جامعه هدف در سال ۹۷ از محل هدفمند سازی یارانه ها بوده است.تا پایان سال ۹۶ مجموع مستمری بگیران مازندران ۱۸ هزار خانوار بوده که ۱۳ هزار خانوار مربوط به معلولین است،این عدد در حال حاضر به ۵۰ هزار خانوار افزایش یافته که ۳۷ هزار خانوار از آن را افراد معلول شکل می دهند.یکی دیگر از فعالیت های خاص سازمان بهزیستی ارائه و انتقال خدمات به معلولین در خانه است که ارتباط میان معلول و خانواده را حفظ میکند

مدبرکل بهزیستی مازندران تصریح کرد: بر اساس قانون جامع حمایت از معلولین که امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، تمامی شهرداری ها موظف به مناسب سازی مکان های عمومی شهری هستند تا افراد معلول هم همانند افراد عادی از خدمات عمومی بهره مند شوند،اما متاسفانه نه تنها چیدمان هیچ یک از مناطق شهری استان برای استفاده معلولان مناسب سازی نشده است، بلکه سامانه ها و ایستگاههای حمل و نقل عمومی استان نیز از هیچ استانداردی برای بهره مندی معلولین برخوردار نیست. بر اساس ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تمامی وزارتخانه ها، سازمانها،مؤسسات،شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید،احداث ساختمانها،اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولن همچون افراد عادی فراهم گردد.

آرام اظهار داشت:در گذشته خرید وسایل برای معلولین به عهده بهزیستی بود که در بعضی اوقات وسایل خریداری شده مورد پسند معلولین نبوده،در حال حاضر مانند تمام کشورهای پیشرفته دنیا مبلغ به حساب معلول واریز و خود معلول اقدام به خرید وسایل خود میکند که این امر رضایت فرد معلول را بهمراه دارد.

سعید آرام در ادامه بیان کرد:یکی از موضوعات مهمی که در حوزه معلولین وجود دارد بحث اشتغال جامعه معلول است.سازمان بهزیستی بعنوان متولی پیگیری امور معلولین در این حوزه هم برنامه های مختلفی را دارد که یکی از اقدامات در این زمینه،تامین تسهیلات برای اشتغال معلولین است. در طرح بهره مندی سه درصدی فرصت های شغلی دولتی برای معلولین که همه دستگاه موظف به اجرای آن هستند، فقط آموزش و پرورش اجرا نمی کند که هنوز هم برای ما جای سوال است.

وی ادامه داد:در زمینه مسکن معلولین به ۲۱۵ خانوار ۱۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض ساخت مسکن پرداخت شده و سقف تسهیلات هم ۲۵۰ میلیون ریال می باشد که در اختیار خانواده های معلول قرار میگیرد.

مدیرکل بهزیستی استان مازندران گفت:زمانی تمام تلاش ما به خودباوری رساندن معلولین بود که خوشبختانه الآن به آن جایگاه رسیده ایم  و در حال حاضر زمان آن رسیده که جامعه وظیفه خود را نسبت معلولین ادا کند.فراهم کردن فرصت های برابر برای معلولین یکی از ارکان اصلی توانمند سازی این عزیزان است و کمک میکند تا جامعه معلول را با نگاه یک فرد با توان کمتر نبیند.

در پایان سعید آرام ضمن تشکر از حضور اصحاب رسانه در این نشست خبری از آنها خواست تا با پوشش خوب و بازتاب توانمندی معلولین به این عزیزان کمک شود تا مانند دیگر افراد عادی در جامعه به زندگی بپردازند.

تهیه و تنظیم:رضا وریجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو