دکتر گرزین: فرهنگ مهارت آموزی باید در جامعه نهادینه شود…

دکتر رضا گرزین  مدیر کل فنی حرفه ای استان مازندران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نسیم ورزش  گفت: مردم با فرهنگ مهارت آموزی به درستی آشنا نیستند و با راه انداختن و آشنا کردن این امر به اقشار جامعه می توان بسیاری از مشکلات بیکاری در خانواده ها را حل کرد.

پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش دکتر گرزین دو وظیفه مهم فنی و حرفه ای استان را عنوان نمود: ۱- آموزش به افراد فاقد مهارت ۲- ارتقاء مهارت شاغلین . در واقع این دو امر سبب می شود  رشد تکنولوژی به تناسب  الگوهای جدید شغلی  به افراد آموزش داده شود و این خود باعث به روز بودن افراد در حرفه هایشان می شود.

فنی و حرفه ای

فنی و حرفه ای

وی خاطر نشان کرد: در بخش صنایع آموزش بسیار  مهم است و  برای تمامی کارگران در همان محل و واحد کارشان  آموزش ها ی رایگان دایر می شود. وی در ادامه افزود: هر واحد صنعتی نیاز به آموزش فنی و مهارتی ( ایمنی و…)  دارد و ما توانسته ایم این آموزش را بصورت رایگان در اختیار سطح استان مازندران قرار دهیم.

دکتر گرزین گفت:  بهترین حالت برای شناسایی نقاط قوت و ضعف در کارها این است که از بازار وارد کارگاها شویم تا آموزش های لازم با توجه به نیاز بازار انجام شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای مازندران تصریح کرد: بر اساس نیاز های جامعه ما نشست های متعددی  با سازمان اصناف مازندران انجام دادیم تاکه بتوانیم  نیازهای  آموزشی را به درستی ارائه دهیم.

وی در ارتباط با نیازهای آموزشی گفت: در ارتباط با پرت نان در مازندران که بسیار زیاد است توانستیم در سال گذشته بر اساس انجام نفاهم نامه با شرکت غله مازندران ۱۰۲۳ نفر را آموزش داده تا پرت نان در استان کم شود و امیدواریم در امسال همین رقم آموزش را داشته باشیم. وی افزود: در این باره تفاهم نامه ای هم با شرکت آبفای مازندران جهت آموزش های  مصرف بهینه آب  انجام شد.

دکتر گرزین در ارتباط با برنامه های افراد فاقد مهارت عنوان نمود: برنامه های خاصی برای این سری افراد تدوین شده است . از جمله برای سربازان در حین خدمت آموزش هایی برای اتمام خدمتشان انجام می شود و همچنین در مراکز ترک اعتیاد مانند: ندامتگاه واجارخیل حدود ۵ رشته به صورت یک فنی حرفه ای کوچک ایجاد نمودیم تا بعد از اتمام دوران بیماری وارد بازار کار شوند.

وی در خصوص مجموع آموزش ها در سال ۹۴ عنوان نمود: در بخش خصوصی ۷۰۰ واحد آموزشگاه مهارتی آزاد با مجوز اداره کل در حال آموزش می باشد و توانستیم در سال گذشته ۵۵۰۰۰۰۰ نفر را در ساعت آموزش دهیم. و در سال ۹۵ ۶۴۰۰۰۰۰ ساعت تعهد آموزشی در نظر است و لی انتظار می رود حدود ۷۵۰۰۰ نفر در استان در راستای افزایش اقتصاد مقاومتی بتوانیم افزایش دهیم .

دکتر رضا گرزین از حضور پررنگ فنی و حرفه ای در دانشگاها  عنوان نمود: بسیاری از دانشجویان فاقد مهارت هستند و پس از اتمام تحصیل مهارتی ندارند در این باره مهارت های لازم را در راستای رشته تحصیلی دانشجویان در حین یادگیری تئوری مهارتهای فنی را آموزش می بینند.

مدیر کل فنی حرفه ای مازندران در ارتباط با کسب مقامات گفت: در سال ۹۴ در راستای المپیاد ملی مهارت در کشور رتبه اول را کسب کردیم و همچنین کاراموز مازندرانی در مسابقات بین المللی مهارت در کشور برزیل توانست  مدال برنز کسب کند.

وی در ارتباط با مرکز رشد عنوان نمود: در سال ۹۴ توانستیم مجوز تاسیس مرکز رشد را دریافت کنیم که در این مرکز از نخبگان و المپیادیهایمان حمایت کنیم. وی در ادامه افزود: در حوزه دولت الکترونیک رتبه اول در استان مازندران و در حوزه سیستم حسابداری تعهدی هم رتبه اول را در بین دستگاهای اجرایی استان کسب نمودیم.

وی گفت: یکی دیگر از افتخارت فنی و حرفه ای استان کسب رتبه اول شاخص عمومی در جشنواره شهید رجایی در بین دستگاهای اجرایی بوده است.

دکتر گرزین یکی از معضلات در سال گذشته را عنوان کرد:  تبدیل وضعیت۷۵ نفر از  مربیان حق التدریسی است که ۳۰ نفر مانده که  انشالا تا پایان امسال انجام خواهد شد.

وی در ارتباط افتتاح مراکز در سال گذشته گفت: در سالهای گذشته طبق دستور درخواستهای شهروندان  افتتاح مرکز گلوگاه و مرکز فریدونکنار را برای مراکز آموزشی داشته ایم .

وی در ادامه افزود: بزرگترین مرکز آموزشی خواهران  در شمال کشور را در حال حاضر در شهرستان ساری می باشد که در حال انجام است  و همچنین مرکز آموزش هتل داری و گردشگری در رامسر حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .که انشالا تا اوایل سال ۹۶ به افتتاح و بهره برداربرداری برسد.

دکتر گرزین در ارتباط با مدرک گرایی نسبت به مهارت گرایی گفت: این امر در استان چیره شده است. و امیدوارم  در سطح استان به این فرهنگ برسیم تا مهارت گرایی بر مدرک گرایی چیره شودزیرا در بیشتر کشورهای در حال توسعه افراد اول بدنبال مهارت و بعد مدرک می باشند. وی در ادامه گفت: خانواده ها باید با وجود دغدغه هایی که برای شغل فرزندان خود دارند برای یادگیری مهارت فرزندان خود تلاش کنند. و به عقیده شخصی ما هر شخصی باید مهارتی را یاد بگیرد و درواقع هر کسی مهارتی بلد باشد بیکار محسوب نمی شود .

وی در راتباط با با شغل های جدید عنوان نمود: شغلها هم به مرور زمان تغییر می کنند و یکسری شغلها در دنیای امروز بوجود آمده است وخیلی مهم است خانواده ها و فرزندان موقعیت های شغلی جدید را شناسایی و با کمک امکاناتی که سازمان فنی و حرفه ای در اختیار این عزیزان قرار می دهد بتوانند فرصتی مناسب برای وضعیت شغلی خود ایجاد کنند.

وی یکی از رسالت های فنی حرفه ای را  شناسایی الگوهای جدید شغلی نه به شکل ۱۰۰درصد ولی تا حدی عنوان نمود.

دکتر گرزین خاطر نشان کرد:  یکی از برنامه های جدید فنی حرفه ای  اجرای برنامه های المپیاد ملی مهارت در داخل کشور سطوح شهرستانی – استانی و کشوری است که برگزیدگان کشوری هر دوسال یکبار راهی المپیاد بین المللی و جهانی می شوند که در یکی از از کشورها برگزار می شود.

وی اذعان نمود: در سال ۹۵ امسال در اردیبهشت ماه حدود ۵۰۰ نفر وارد مسابقات و در نهایت ۱۶۰ نفر وارد مرحله استانی شدند که در نهایت  ۱۹ نفر در ۱۵ رشته از مازندران وارد مرحله کشوری شدندو ۷ مدال طلا، ۱ نقره و ۸ دیپلم افتخار را کسب نمودیم که رتبه دوم را بعد از استان اصفهان دریافت کردیم.و هدف از انجام این مسابقات ایجاد فرهنگ مهارت آموزی در بین جونان  برای ارتقاء سطح آموزشهای مهارتی است.

وی در پایان از استاندار مازندران تشکر و قدردانی نموده که در پیشبیرد اهداف و با جا افتادن این آموزش های مهارتی کمک های فراوانی به این سازمان در سطح استان انجام میدهند .وهمچنین از  مدیرکل محترم تعاون و کار و رفاه اجتماعی  و و تمامی مسئولین که به ما  کمک میکنند تا این کار در سطح استان نهادینه شوند./

مهسا جنکوک

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو