کمک‌ های اداره کل ورزش و جوانان مازندران چندان نیست/همچنان در استعدادیابی تلاش می کنیم

با وجودی‌که مشکلات مالی در هیئت تکواندو وجود دارد و کمک‌های اداره ورزش وجوانان نیز کمک‌های چندانی نیست اما همچنان در استعدادیابی تلاش می‌کنیم.
فیض الله نفجم

فیض الله نفجم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش رئیس هیئت تکواندو مازندران با تاکید بر استعدادیابی در ورزشکاران بانوی استان گفت: ۱۰ هزار تکواندوکار سازمان یافته در استان شناسایی شده است.

ورزش قهرمانی و جذب استعدادهای ورزشی از میان نوجوانان دختر و پسر با انتخاب استعداد ورزشی در مازندران قدمتی دیرینه پیدا کرده و این خطه به سبب شرایط اکولوژیکی و علاقمندی مردمان آن به ورزش‌های قهرمانی و زورخانه ای در کشور مشهور است.

تکواندو در مازندران هم که چندی است سکان هدایتش به دست یکی از قهرمانان ملی کشور افتاده در پیداکردن استعدادهای نخبه این ورزش رزمی تلاش دارد تا مازندران به جایگاهی مناسب در کشور ارتقاء یابد.

فیض‌الله نفجم رئیس هیئت تکواندو مازندران در نشستی با تسنیم از زیر و بم تکواندو استان و فعالیت‌های خود در شورای شهر سخن گفت.

 فعالیت‌های هیئت تکواندو درمازندران اکنون چه روندی را طی می‌کند و برای جذب بیشتر استعدادها در این زمینه چه فعالیت‌هایی را برنامه ریزی کرده‌اید؟

لیگ تکواندو از خردسالان تا بزرگسالان برگزار و استعدادیابی انجام می‌شودو در سال ۹۴ در رده خردسالان و نونهالان برتر کشور شدیم. در هیئت تکواندو همه برنامه‌های فدراسیون را طبق تقویم ورزشی اجرا می‌کنیم و براساس زمان‌بندی برپایی مسابقات و اعزام تیم‌ها به مسابقات را داریم.

با وجودی‌که مشکلات مالی در هیئت تکواندو وجود دارد و کمک‌های اداره ورزش وجوانان نیز کمک‌های چندانی نیست اما همچنان در استعدادیابی تلاش می‌کنیم.

 چه تعداد ورزشکاران تکواندو کار در مازندران فعالیت می‌کنند؟

نزدیک به ۳۰ هزار تکواندوکار در رده‌های مختلف داریم و جمعیت افراد فعال در این رشته ورزشی زیاد است. اما نکته مهم در تکواندو پومسه است که مازندران در این زمینه ضعف‌هایی دارد. پومسه در واقع نوعی حرکات خاص و فرم در این رشته ورزشی است و پارسال در پومسه چهارم کشور بودیم.

 حضور بانوان در رشته تکواندو با توچه به علاقمندی نوجوانان و خردسالان به این رشته چگونه است؟

به دلیل علاقه‌مندی خوب خانواده‌ها استقبال خوبی از این رشته داشتند و در حال حاضر ۱۲ هزار تکواندو کار خانم در رده‌های مختلف داریم که مشغول کار هستند. که این میزان با وجود کشتی خیز بودن مازندران از تعداد بانوان فعال در این رشته ورزشی بیشتر است.

 در چه رد‌ه‌هایی استقبال از تکواندو بیشتر انجام می‌شود؟ بازخوردها در اقبال به تکواندو در مازندران چگونه است؟

فدراسیون ما سایتی را طراحی کرده که همه باید در آن عضویت داشته باشند و افراد در هر رده باید از سایت فدراسیون اعزام شوند و به همین دلیل با حدود ۳۰ هزار جمعیت تکواندوکار، مازندران جایگاه خاصی پیدا کرده است.

با توجه به اینکه مسابقات جهانی از ۶ سالگی استارت زده می‌شود، در رده خردسالان با اقبال مناسبی روبه‌رو هستیم اما مهم حفظ آن‌ها در رده نوجوانان و جوانان است.که لازم است خلا بین نوجوانان و رده بزرگسالان با ایجاد تیم امید پر شود.

برنامه‌های هیئت تکواندو مازندران در این زمینه چیست؟

با اقدامات مناسب در ایجاد یک خانه تکواندو همه کوشش در حال انجام است تا بتوانیم استعدادها را نگهداری کنیم.در یکماه اخیر مسابقات قهرمانی انتخابی نوجوانان برگزار شد و با ۵ طلا، ۳ نقره و ۳ برنز دریافتی در این مسابقات شرکت داشتیم.

مسابقات انتخابی نونهالان استان نیز برگزار شد تا با انتخاب برترین‌ها در مسابقات قهرمانی کشور شرکت کنیم که بیش از ۲۰۰ نفر از سراسر استان شرکت کردند. یکی از اقدامات خوب این است که در محمودآباد سالن پهلوان توکلی به عنوان خانه تکواندو استان در نظر گرفتیم و در آخر هفته کلاس‌های بازآموزی، دوره‌های مربیگری و یا برگزاری مسابقات در این مکان انجام می‌شود.

شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که تکواندو مازندران رشد پیدا کرد برگزاری منسجم مسابقات لیگ بود و در مسابقات لیگ پارسال ۱۸ تیم در کشور حضور داشتند و امسال ثبت نام تازه آغاز شد تا در رده‌های مختلف خردسالان، نوجوانان و جوانان مسابقات آغاز شود.

 اکنون چه برآوردی از وضعیت تکواندو مازندران دارید؟

تکواندو استان اکنون در وضعیتی است که ساماندهی لازم انجام گرفته و اگر هر فردی بیاید می‌تواند مدیریت کند و همه کمیته‌ها نیز به نحو شایسته فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند. با اقدامات انجام شده ۱۰ کمیته طراحی شد و یکی دیگر از اقدامات فعال‌سازی هیئت تکواندو در شهرستان‌های مختلف بوده که اکنون در ۲۳ شهرستان هیئت تکواندو داریم.

مازندران در مسابقات المپیک چه سهمی دارد؟

برای شرکت در المپیک لازم است قهرمانان به مدت چهار سال در مسابقاتی که رنکینگ دارند شرکت کنند و در چهار وزن آقا و خانم مسابقات برپا می‌شود.

برنامه‌های آینده هیئت تکواندو مازندران چیست؟

همه تلاش ما این است تا تعداد قهرمانان را بیشتر کنیم و انگیزه را در قهرمانان ایجاد کنیم و با شرایطی که در حال حاضر وجود دار حفظ این تعداد کار سختی است و مشکلات مالی خانواده‌ها هم زیاد است و تکواندو به جهت الکترونیکی شدن هوگوها و هزینه داشتن آن اندکی سخت تر شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو