۲۶ تیم خارجی برای تورجهانی والیبال ساحلی بابلسر اعلام آمادگی کردند

نسیم ورزش : رییس هیات والیبال مازندران گفت که تاکنون۲۶ تیم از ۱۰ کشور برای شرکت در نخستین دوره مسابقات تور تک ستاره جهانی والیبال ساحلی به میزبانی این استان در شهرستان بابلسر اعلام آمادگی کردند.

والیبال ساحلی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش٬ نخستین دوره مسابقات تور تک ستاره جهانی والیبال ساحلی با عنوان ‘ کاسپین سریز ‘ از ۱۵ الی ۲۱ مهر ماه در شهرستان های بابلسر می شود.
بندر انزلی در استان گیلان و بندر ترکمن در استان گلستان هم دو میزبان دیگر تور جهانی والیبال تک ستاره ساحلی کاسپین سریز هستند.
سید میلاد تقوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تاکنون حضور تیم های ۲ نفره والیبال از کشورهای نروژ، آمریکا، اسلونی، سوئد، جمهوری چک، ساحل عاج، قزاقستان، عمان، تایلند و مالزی برای شرکت در این مسابقات قطعی شده است.
وی با بیان این که شرکت برای تیم ها خارجی آزاد و برابر مقرارت فدراسیون جهانی است، گفت که به پنج تیم برتر مسابقات پنج هزار دلار جایزه اهدا می‌شود.
والیبال ساحلی (Beach volleyball) ورزشی المپیکی است که با مقرراتی مشابه والیبال بر روی شن برگزار می‌شود. در مسابقات رسمی والیبال ساحلی هر تیم از دو بازیکن تشکیل می‌شود و مربی و بازیکن ذخیره نیز حضور ندارند.
نخستین مسابقه والیبال ساحلی در سال ۱۹۲۰ در شهر سانتامونیکا ایالت کالیفرنیا آمریکا برگزار شد. افزایش محبوبیت این ورزش از دهه ۱۹۸۰ اتفاق افتاد. در سال‌های گذشته آمریکا و برزیل دو قدرت اصلی والیبال ساحلی بودند، اما در سال‌های اخیر کشورهای دیگری همچون استرالیا و چین نیز خود را به عنوان قدرت‌های این رشته ورزشی مطرح کردند.
این ورزش معمولا در نواحی ساحلی بویژه جاهایی که ساحل شنی وسیعی دارند، بازی می‌شود، ولی در برخی کشورهای محصور در خشکی نظیر سوئیس نیز محبوبیت زیادی دارد.
والیبال ساحلی نخستین بار در سال ۱۹۹۲ و در المپیک بارسلون به عنوان یک ورزش نمایشی و از سال ۱۹۹۶ و در المپیک آتلانتا به عنوان یک رشته رسمی حضور یافت.
والیبال ساحلی در بازی های المپیک با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌شود و از هر کشور حداکثر دو تیم اجازه حضور در مسابقات را دارند. مسابقات والیبال ساحلی بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو یکی از پر تماشاگرترین رشته‌های المپیکی بود.
فدراسیون جهانی والیبال برای ۹ ماهه سال جاری میلادی ۶۸ دوره مسابقات والیبال ساحلی را برنامه ریزی کرد که ۲۴ دوره آن تک ستاره، ۶ دوره دو ستاره و هفت مورد هم سه ستاره بوده است.
۲۱ دوره تور جهانی چهار ستاره، ۶ دوره پنج ستاره، ۲ دوره زیر ۱۹ سال و ۲ دوره با عنوان فنیال ساحلی از دیگر مسابقات ساحلی سال میلادی جاری فدراسیون والیبال ساحلی بوده است.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این اسفند ماه پارسال در جزیره کیش تور جهانی والیبال سه ستاره را میزبانی کرده بود که پنجمین رویداد ساحلی و نخستین تور جهانی سه ستاره سال ۲۰۱۸ بود.
بر اساس اعلام فدراسیون والیبال ایران، ‘ دیوید لی ‘ کاپیتان سابق تیم ملی آمریکا یکی از والیبالیست هایی است که در تور جهانی بابلسر شرکت خواهد کرد.
دیوید لی از پر افتخار ترین ستاره های والیبال جهان محسوب می شود به همراه ‘ مارک بوریک ‘ هم تیمی اش در تور تک ستاره جهانی والیبال ساحلی کاسپین سریز در بابلسر شرکت می کند و این تور نیز اولین تجربه والیبال ساحلی وی به شمار می رود.
به گفته تقوی نام نویسی برای شرکت در مسابقات تور تک ستاره جهانی والیبال ساحلی کاسپین سریز در بابلسر تا ۲۶ شهریور ماه جاری ادامه دارد.
بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون بیش از ۱۵ هزار بیمه شده ورزشی در رشته والیبال در مازندران فعالیت دارند.
همچنین ۱۸۰ کانون والیبال هم در مازندران فعال است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو