۶۶.۸ درصد واحدهای تولیدی مازندان نیمه تعطیل است

نسیم ورزش : رئیس سازمان تجارت، صنعت و معدن مازندران گفت: مجموع تعداد ۲ هزار واحد تولیدی در استان وجود دارند که میزان ۶۶.۸ درصد آنها نیمه تعطیل است.

 محمد محمدپور چهارشنبه شب در همایش استانی روز ملی صنعت و معدن با حضور اعضا مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مازندران و مسئولان استانی و شهرستان واقع در دانشگاه شمال آمل گفت: در سال‌های گذشته صنعت و معدن در شرایط بسیار سختی به سر برده اما در انجام کارها ناامید نبوده و با اتکا بر عمل خود توانایی‌های لازم را بدست گرفتیم.

وی با بیان اینکه طی سه سال اخیر شاهد بهره‌برداری ۵۴۰ واحد یا به نوعی خط جدید با اخذ پروانه بهره‌برداری و تخصیص اعتباری بالغ بر یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بودیم، افزود: سرمایه‌ای که حبس بوده و با بهره‌برداری آن حدود ۴۰ درصد نسبت به گذشته رشد داشتیم.

محمدپور با اعلام اینکه طی این سال‌ها در همین میزان یک‌هزار و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که صادرات در گذشته ۴۰ میلیون تومان بوده است در حالی‌که اکنون در سال ۵۰۰ میلیون دلار صادرات در این استان صورت می‌گیرد، بیان کرد: شرکت کاله نخستین صادرات را به روسیه داشت که مورد استقبال این کشور قرار گرفت.

رئیس سازمان صنعت و معدن مازندران با اشاره به زمین صنعتی نیز از جایگاه چهارم کشور با اضافه کردن ۳۰۰ هکتار به  جایگاه هفتم و هشتم کشوری خبر داد و گفت: در زمینه زمین دیزل شهرستان آمل نیز اکنون مصوبه واگذاری ۴۶ هکتار زمین دسا به مجموعه شهرک صنعتی با امضا رئیس امور اراضی کشور و کمیسیون ماده ۲۱ انجام شد و از همین فردا قابل اجراست اما همه راه را با آرامش و قانونی طی می‌کنیم تا این زمین به صنعت و معدن داده شود.

وی با تاکید براینکه در حوزه اکتشافات معدن نیز پیشرفت چشم‌گیری داشتیم، تصریح کرد: این استان با وجود ۵ هزار و ۳۰۰ کیلومتر قبلی ۲ هزار متر الم‌کوه و هزارجریب را به این مجموعه اضافه کرده که برای نخستین بار مازندران حرکت خوبی را به نمایش گذاشته است.

محمدپور با اشاره به باطله‌های البرز مرکزی یادآور شد: با همکاری شرکت آفریقای شمالی تولیدی که حدود ۴۰ سال تخریب و دورریز و باطله بوده به زودی با راه‌اندازی ذغال‌شویی قدیم به عنوان بزرگترین کاربرد باطله ذغال‌شویی خاورمیانه به بهر‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان تجارت، صنعت و معدن مازندران با بیان اینکه در بخش صنایع سلولزی نیز ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی انجام می‌شود تا در زمینه صنایع چوب و کاغذ مازندران پرچم اول را برافراشته داشته باشد، گفت: در این شرایط سخت اقتصادی کشور و مشکلات عدیده کارهای بزرگی هم می‌توان انجام داد.

وی  با تاکید بر توجه بر منویات مقام معظم رهبری بر امر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل داشت و عنوان کرد: باید بدنبال راهکارهایی بود تا در کنار برنامه ششم به رفع مشکلات نقدینگی و سرمایه در گردش کشور پرداخت.

محمدپور با بیان اینکه الان استفاده از سیستم بانکی یک اصل شده است که خودشان به کاهش نرخ سود بردارند در کنار اجرا بر برنامه ششم قانون  در تولید به تصویب برسانیم، افزود: باید بتوانیم کارآفرینی محور باشیم و یاد بگیریم که کارآفرین دارای اهمیت و مورد توجه شود و هر آنچه در قانون و ضابطه است درست نیست بلکه آن چیزی که کارآفرین دارای اهلیت گفت، درست است.

رئیس سازمان تجارت، صنعت و معدن مازندران سیاه نمایش و سفیدنمایی را بد دانست و گفت: این استان در اجرای طرح آمایش حدود یک‌هزار و ۷۰۰ واحد دارای پروانه بهره‌بردار بالای ۱۰ نفره و تعدادی دیگر در مجموع ۲ هزار واحد تولیدی شناسایی شدند که در حدود ۳۴٫۲ درصد تعطیل شده و ۶۶٫۸ درصد فعال و نیمه فعال هستند؛ از این تعداد شش درصد که ۱۱۰ واحد دوره بوده است در حالی‌که ۵۴۰ واحد جدید بهره‌برداری رسیده و این نمونه‌ای از تصویر سیاه و سفید است.

وی با اعلام اینکه باید شبکه‌سازی و قدرتمند شویم و لابی‌گری را قوی کنیم به شناسایی افراد متفکر در بخش صنعت و تولید بپردازیم تا پس از کامل شدن گفتمان در مورد عملیاتی کردن آن ورود یابیم، بیان کرد: پیشنهاد می‌شود در برنامه ششم همه پشت کمیسیون صنعت برویم و گفتمان‌سازی صورت گیرد.

رئیس سازمان تجارت، صنعت و معدن مازندران مطرح کرد: با بهره‌برداری ۵۴۰ واحد و خط تولید جدید در مازندران، این استان رشد ۴۰ درصدی بهره‌برداری در صنعت و معدن داشته است.

محمدپور خاطرنشان کرد: در این امر از سوی مجمع نمایندگان استان رایزنی صورت گیرد و فضای اقتصادی و صنعتی استان را بدست گیریم سرمایه‌گذاری خارجی با بیمه تغییر ارز را در دستور کار داشته باشیم.

وی افزود:در مجموع تعداد ۲ هزار واحد تولیدی در استان وجود دارند که میزان ۳۴٫۲ درصد آنها تعطیل بوده و ۶۶٫۸ درصد هم فعال و نیمه فعال هستند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *