گلایه های پریچهره از انتقاد و تخریب در روزهای اول سرپرستی فدراسیون

نسیم ورزش : پریچهره با بیان اینکه خیلی‌ها منتظر زمین خوردنش بوده اند، گفت:  من روزهای اول در این فدراسیون دادگاه صحرایی داشتم؛ خیلی‌ها می آمدند و انتقاد و تخریب می‌کردند.

پریچهره

به گزارش پاایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، با پایان یافتن ریاست چهارساله خسرو قمری به عنوان رئیس فدراسیون دوچرخه سواری، شاهد حضور نزدیک به سه ماه سرپرست فدراسیون دوچرخه سواری به عنوان سرپرست در این فدراسیون ورزشی هستیم. شرکت تیم پیست در دو کاپ آسیایی، حضور موفق تیم جاده در رقابتهای قهرمانی جهان در قطر،  حضور رئیس و دبیر اسبق فدراسیون به عنوان نمایندگان ایران در اجلاس آسیا و اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، ابراز نارضایتی اسپانسر فدراسیون از سرمایه گذاری در رشته کوهستان، دعوت رئیس هیات دوچرخه سواری مازندران به عنوان یکی از نامزدهای انتخاباتی این رشته از روسای هیات های ورزشی استانها به همراه خانواده در یک مسابقه یک روزه، وضعیت سرمربیان تیم های ملی، برنامه های فدراسیون برای حضور در دو رقابت آسیایی بحرین و هند، بدهکاری های فدراسیون، خروج بازنشستگان ، انتصاب دبیر جدید و دعوت از دو منتقد اصلی فدراسیون به کمیته فنی از جمله اتفاقاتی بود که در این مدت شاهد رویداد آن بودیم و به واسطه همین به پای صحبت سرپرست فدراسیون نشستیم تا جویای چند و چون این اتفاقات باشید.

– شنیده می شود حامی مالی فدراسیون در رشته کوهستان وضعیت سرمایه گذاری خود را مشخص نکرده و انتقاداتی برای ادامه همکاری دارد. وضعیت حضور این سرمایه گذار به چه شکلی است؟ آیا با فدراسیون ادامه همکاری خواهد داشت و اینکه رقم کمک مالی این حامی به چه میزان بوده است؟ و آیا در رشته های سرعت و استقامت نیز موفق به جلب نظر سرمایه گذار شده ایم؟ 

– نصرالله پریچهره: حضور سرمایه گذار در این رشته قطعی است. ما هفته گذشته جلسه ای با مسئولان اسپانسر فعلیداشتیم آنها قصد ادامه همکاری با ما را دارند اما انتقاداتی را هم داشتند. اینکه به واسطه حمایت مالی سود تبلیغاتی ببرند. آنها معتقدند هزینه ای که می کنند باید با تبلیغات صورت گرفته در فدراسیون سودش به آنها برگردد. در این جلسه تلاش شد تا هر چه سریعتر برنامه ریزی اصولی روی این رشته صورت گیرد و به همین واسطه در همین هفته های آینده نیز مسابقاتی را برای این رشته تدارک دیده ایم. اسپانسر ما در کوهستان هزینه حضور سرمربی کوهستان و دوچرخه ها و تجهیزات رکابزنان در المپیک ۲۰۱۶ را متقبل شده بود. در مجموع در ۱۱ ماه گذشته یک و نیم میلیارد به فدراسیون برای تجهیز تیم المپیک و دستمزد مربی به ما کمک کرده است. قرارداد این حامی با فدراسیون تا ابتدای دی ماه سال جاری است. در جلسه ای که داشتیم آنها هم برای ادامه همکاری ابراز رضایت کردند. متن همکاری ها نوشته شده و قرار است پیش نویس آن را به ما ارائه کنند؛  آنها علاقمند به ادامه همکاری هستند و ما هم تلاش خود را برای رضایت آنها انجام می دهیم. ما کمیته بازاریابی داریم و بارها پیگیر این مسئله بوده اند که در بخش پیست و جاده نیز حامی مالی را جذب کنیم اما در این بخش حضور اسپانسر سخت بوده و موفق نبوده ایم.

* در این جلسه ظاهرا با سرمربی تیم ملی کوهستان نشستی داشتید. آیا قصد ادامه همکاری با وی دارید؟

– در جلسه ای که با حامیان مالی داشتیم «پریموث استرانکار» مربی اسلوونیایی دوچرخه سواری کوهستان در جلسه حاضر بود. وی در مورد عدم برنامه ریزی در این رشته کمی گلایه مند بود. وی از قهرمانان این رشته بوده و مربی کار کشته ای است. این مربی از اینکه برنامه های اردویی این رشته کم است و باید بیشتر شود گلایه داشت ؛ همین مسئله باعث شده تا وی دچار بی انگیزگی شود و این بی انگیزگی را به خانواده کوهستان هم انتقال داده بود. صحبت هایی شد و قرار است برنامه ریزی دقیقی در این خصوص صورت گیرد تا بتوانیم از حضور این مربی در آینده بهتر استفاده کنیم.

رشته کوهستان یکی از رشته های دوچرخه سواری است که مورد اقبال جامعه و خانواده هاست. در هر خانه ای می توان یک دوچرخه کوچک تا بزرگ آن را پیدا کرد. به همین خاطر ما قبل از برگزاری این نشست تصمیم به سر و سامان دادن به کمیته کوهستان گرفته بودیم. از آقای ژاله از پیشکسوتان این رشته دعوت به همکاری کردیم تا مسئولیت این کمیته را برعهده بگیرند و یک مسابقه هم در مازندران برگزار کردیم که همین آقای «پیرموس» هم در آن حاضر بودند و تعدادی ورزشکار را هم استعدادیابی کردیم. برنامه ریزی ما با این مربی تا  سال ۲۰۱۸ است و برای آن برنامه داریم.  اما برای ما مهمترین مسئله این است که این رشته نه تنها از نظر قهرمانی بلکه از نظر همگانی نیز در سطح کشور توسعه یابد. بارقه های امید برای پیشرفت این رشته زیاد است و به همین خاطر بیش از پیش از آن حمایت خواهیم کرد.

* یکی از مسائلی که این روزها نقل محافل ورزشی شده برگزاری یک مسابقه دوچرخه سواری جایزه بزرگ در مازندران و دعوت رئیس هیات دوچرخه سواری این استان به عنوان یکی از کاندیداهای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون از روسا و خانواده هیات های دوچرخه سواری کشور است. مسئولین دوچرخه سواری استان مدعی هستند که این مسئله را از قبل با فدراسیون هماهنگ کرده اند و فدراسیون در جریان این دعوت بوده است ؛ موضع فدراسیون در این خصوص چیست؟ آیا این مسئول کار قانونی انجام داده است؟

– اینکه ما از اول اطلاع داشتیم؛ خیر ما از اول در جریان نبودیم. در این بخش کمی ناهماهنگی بوجود آمده است. اگر پیشنهاد داده شده که مسابقه جایزه بزرگی گذاشته شود و از فدراسیون نیز می خواستند که حمایت کند که قطعا این کار صورت می گرفت و ما هم استقبال می کردیم.  هزینه کردن در یک رشته و برگزاری مسابقه و تامین هزینه های مالی آن خیلی مهم است و رئیس هیات برای این کار خود را به زحمت می اندازد.  اما ظاهرا بحث دعوت از روسا باعث شد تا اصل مسابقات زیر سوال برود و وارد حاشیه شده و متن تبدیل شده به دعوت از روسای هیات ها.  دعوت از خانواده روسا در خیلی از مسابقات صورت می گیرد. این روسا ارتباطات خوبی با هم دارند و اغلب هم خانوادگی براساس جغرافیا و موقعیت از یکدیگر دعوت می کنند، اما این بار چون کتبی بوده است مورد توجه قرار گرفته است.

به نظرم این مسئله باید برای همه روشن شود که یک فردی که برای رئیس فدراسیونی ثبت نام می کند دال بر کاندیداتوری نیست. رسمیت یافتن یک نامزد اصلی انتخابات ریاست فدراسیون روالی دارد. پرونده ای باید تشکیل شود،  برنامه های وی ارائه شده و مشخصات فردی برای وزارت ورزش مبرود. آنها برنامه ها را می بینند و صلاحیت فردی که تائید شد کتبا به دبیر مجمع و رئیس فدراسیون اعلام می کنند، که این تعداد نفر در این مجمع و در تاریخ اعلام شده می توانند شرکت کنند. الان شایعه ها زیاد شده است که فلانی رد شده یا هست. ما خودمان هم نمی دانیم چون کتبا اطلاع نداریم. هر وقت وزارت ورزش کتبا اعلام کرد آن فرد می تواند در انتخابات حاضر شود افراد می توانند تبلیغات خود را رسما شروع کنند. تا قبل از این هر کس کاری انجام دهد تنها فقط شائبه این تبلیغات را ایجاد می کند. اما قبل از آن این امکان وجود دارد کسی که تبلیغات می کند حتی اسمش در لیست هم نباشد.

البته اگر بخواهند مسابقه برگزار کنند باید با فدراسیون هماهنگ باشند. مازندران بیست سال تور مازندران را برگزار کرده است، تجربه مسابقات، هتلینگ و مهمان نوازی را داشته و از این بابت مشکلی ندارند و فقط بحث تامین هزینه ها است. آنها تجربه دارند، شهرهای مختلف دارند که با دوچرخه سواری آشنا هستند،  به نظرم بهتر بود از قبل با فدراسیون هم هماهنگ می کردند. در حال حاضر  دبیر فدراسیون آقای کاشانی هم در حال پیگیری موضوع هستند. همین طور  مسابقات هم در صورتی که با قوانین فدراسیون مطابق باشد مشکلی از این بابت بوجود نمی آید.

* هیات دوچرخه سواری استان مازندران مدعی است که از سه سال پیش که آخرین دوره تور بین المللی مازندران برگزار شده فدراسیون نزدیک به ۸۰ میلیون تومان پول این تور را که مربوط به جوایز است را بلوکه کرده و پرداخت نمی کند، آیا این هیات چنین طلب مانده ای دارد که تاکنون رسیدگی نشده است؟

– هیات استانی که یک اردو یا مسابقه یا اعزام انجام دهد از صفر تا صد برگزاری آن با خودش است و فدراسیون حالت نظارتی پیدا می کند. مگر اینکه با فدراسیون بنشینند و از ما کمک بخواهند که در آن صورت طی تفاهم نامه ای معلوم می شود که فدراسیون چه انجام خواهد داد و استان چه انجام می دهد. در غیر اینصورت تمامی مسائل برگزاری آن برعهده استان است، متاسفانه ظاهرا در تور خزر بعد از بیست سال از گذر برگزاری این تور بین المللی این مشکلات بوجود آمد و این تور سه سالی است که برگزار نمی شود.

از رقم ۸۰ میلیون طلب این هیات اطلاع دقیقی ندارم. آن سالهایی که من بودم استان جایزه دلاری تور را خودش متقبل می شد. فدراسیون در بحث کادر فنی و هزینه های پرداخت کادر کمک می کرد. سه سال پیش آخرین باری بود که تور مازندران برگزار شد و دیگر هم ادامه پیدا نکرد. نمی دانم چه اتفاقی افتاده است. فکر می کنم فدراسیون هر کاری که لازم بوده را انجام داده باشد. هیات استان مازندران تاکنون در این خصوص مدعی نشده و اعتراضی هم نکرده است و من هم در خصوص مسائل قبل ریز نشده ام. اگر موضوعی هست باید کتبا بگویند تا پیگیری شود. تنها در این خصوص می توانم بگویم مگر اینکه تعهدات استانی انجام نشده است که باید دقیق تر این مسئله بررسی شود. الان در تور آذربایجان هم جایزه دلاری تیم ها را استان می دهد و فدراسیون این هزینه را پرداخت نمی کند. من ۵ دوره تور مازندران را برگزار کردم. آن زمان هم روال بر همین بود. فدراسیون تنها یک بار زمانی که آقای قمری تازه آمده بود ۵ میلیون کمک کرد آنهم در شرایطی که ۵ سال پیش نزدیک به ۱۷۰ میلیون در تور مازندران هزینه شد. من در همین جا اعلام می کنم و از هیات مازندران می خواهم که اگر طلبی دارند اعلام کند.

* اساسنامه فدراسیون مورد تائید اتحادیه جهانی دوچرخه سواری است و مطمئنا مشکلی از بابت برگزاری انتخابات وجود ندارد. برای اینکه شائبه ای چون مشکل هیات مازندران پیش نیاید، تکلیف انتخابات فدراسیون چه زمانی مشخص خواهد شد و آیا این امکان وجود دارد که با حضور وزیر جدید و گذشت زمان زیاد از عدم وصول استعلام ثبت نام شدگان، ثبت نام جدیدی از نامزدها صورت گیرد؟ 

– ما منتظر هستیم که وزارت ورزش استعلام ها را جواب بدهد. بعد به دبیر مجمع می گوییم. تاریخ برگزاری مجمع باید دقیقا از سوی وزارت اعلام شود تا مشخص شود که نامزدهای انتخابات چه مدت می توانند تبلیغات کنند. صبحت هایی که با سجادی معاون ورزش قهرمانی شده که بعد از تائید استعلام ها در یک زمان ۴۵ روزه مجمع برگزار شود. ثبت نام جدید را نمی دانم. این مبحث به تشخیص وزارت ورزش است نام نویسی دوباره با نظر  وزارت ورزش صورت می گیرد و نه فدراسیون،  ما تنها مسئول برگزاری مجمع هستیم و بس.

* آقای خالقی دبیر پیشین فدراسیون و از پیشکسوتان مطرح این رشته شرایطی را برای حضور مجدد در فدراسیون داشتند اما باز هم شاهد خداحافظی ایشان از مجموعه بودیم. آیا ایشان با دلخوشی از مجموعه فدراسیون دوچرخه سواری خداحافظی کردند؟ 

– آقای خالقی در فدراسیون حاضر هستند و به عنوان مشاور فنی در خدمت ایشان هستیم. اینکه چون همه می گویند کسانی که داخل گود هستند و ابلاغ دارند فقط می توانند در فدراسیون باشند درست نیست. معتقدم چه کسانی که ابلاغ داشته باشند و چه کسانی که ابلاغی از سوی فدراسیون نداشته باشند باید عاشقانه به این رشته کمک کنند. خالقی به دوچرخه سواری عشق دارد و این علاقه یک سال،  ده سال و بیست سال نیست. قبل از رفتن ایشان بحث خروج بازنشستگان از فدراسیون های ورزشی مطرح شده بود. در یک سال پیش ما هشت بازنشسته داشتیم و باید طبق قانون با آنها خداحافظی می کردیم اما ما می توانیم به عناوین دیگر از آنها استفاده کنیم، از جمله آقای خالقی. در کنار این ایشان دبیر مجمع انتخاب فدراسیون هم بودند به همین خاطر وزارت یک نفر از وزارت ورزش را معرفی کرد  که کارها را دنبال کند. ایشان مشاور فنی رئیس فدراسیون بوده و عضو اصلی کمیته فنی فدراسیون دوچرخه سواری هستند؛ کمیته فنی فدراسیون دوچرخه سواری بالاترین مرجع تصمیم گیری برای امور فدراسیون است.

* در مدت سرپرستی تان چه مسائلی را در فدراسیون سر و سامان داده اید؟ آیا فدراسیون بدهی هم از قبل داشته و اینکه چه دستاوردهایی در این مدت برای فدراسیون بدست آمده است؟ 

– فدراسیون دوچرخه سواری روال کار قبل خود را ادامه می دهد و من نفرات را تغییر ندادم. قمری در  چهار سال گذشته انصافا کارهای خوبی انجام داده است و معتقدم هر مدیری در کارش عیب و ایراد هم دارد. قهرمانی های خوبی برای این رشته در این سالها بدست آمد و رشته های دوچرخه سواری را به خوبی احیا کرد. از موقعی که من آمدم با کمک اعضا فدراسیون اداره امور را به دست گرفتم. در این مدت در بخش پیست دو اعزام به کاپ آسیایی هندوستان و تایلند داشتیم که حضورمان بسیار خوب بود. در کاپ تایلند که خانم ها و آقایان رفتند ، پیش بینی ما کسب ۱۴ مدال بود که ۱۱ مدال گرفتیم و مدالهای از دست داده را هم به خاطر بارانی بودن هوا داوران جهانی اجازه برگزاری مسابقه نهایی را ندادند.

حضور امیدها و جوانان در قطر مسابقات جهانی بوده است.  در دوره قبل رقابتهای قهرمانی جهان جاده  بهترین عنوان ما ۱۲۳ بود اما این بار یک جوان به نام گنج خانلو بیست و سوم شد و رجبی تا دقایق آخر در دسته رکابزنان پیشتاز قرار داشت. امور اداری را در این مدت تا حدی سازمان دادم. در خصوص بدهکاری هم هر فدراسیونی یک سری بدهکاری هم دارد. آقای قمری در بحث بدهکاری ها بسیار خوب مدیریت هزینه کرده است. به هر حال با تغییر مدیریت یکباره هزینه هایی که صورت گرفته فرصتی نبوده که مجموعه قبلی ایشان بتوانند تسویه کنند. در خیلی از موارد هنوز پول کمیته و وزارت پرداخت نشده و رئیس فدراسیون مجبور به خداحافظی می شود و خوب بدهکاری می ماند برای نفر بعد . ما برای تامین بخشی از هزینه ها و تسویه برخی از صورتحساب های مربوط به مجموعه آزادی  و تعمیر آن با مدیریت مجموعه آزادی صحبت کرده ایم تا مسئله بدهی ها به زودی حل شود. برخی تجهیزات در مجموعه آزادی به روز شده و تعمیرات صورت گرفته در کنار آن توافقاتی نیز برای ساخت پیست جدید با این مجموعه صورت گرفته که باید بر سر مسائل مالی صحبت شود.

* اشاره به بحث تجهیزات و مسائل پیست آزادی داشتید، در دوره ریاست آقای قمری مقرر شد زمینی در آزادی برای ساخت پیست  BMX (بی ام ایکس) در اختیار فدراسیون قرار گیرد و ساخت آن برعهده مجموعه آزادی باشد، وضعیت این پیست به کجا رسیده است ؟

– قرار است این پیست در آزادی راه اندازی شود. ما قبل از بحث پیست BMX صحبت هایی را راجع به زیبا سازی و  تعمیر تاسیسات و اتاق های  پیست دوچرخه سواری آزادی داشته ایم که امیدواریم بتوانیم از وجهی که قرار است وزارت به ما بدهد این هزینه ها را تامین کنیم. زمین  BMX  پشت پیست آزادی مکان‌یابی شده و مشخص شده است و قرار است با طراحی بچه های فدراسیون و با دستور آقای طباطبایی ریاست  مجموعه آزادی کار ساخت آن شروع شود. منتظر زمان هستیم تا این هزینه تامین شود. قرار است با پرداخت نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان کار ساخت این مجموعه شروع شود. البته پیش بینی می شود این پیست جدید نزدیک به ۱۶۰ میلیون تومان هزینه بردارد اما طبق قرار و هماهنگی با پرداخت مبلغ اولیه کار ساخت آن شروع خواهد شد.

* در جلسه اخیر کمیته فنی فدراسیون شاهد دعوت از دو نفر از منتقدین و پیشکسوتان دوچرخه سواری بودیم که یکی از آنها آقای ناصری بودند که به جلسه آمدند. آیا قرار است از حضور آقای ناصری همچون قبل به عنوان سرمربی استفاده شود؟ آقای زنگی آبادی رئیس اسبق فدراسیون در این جلسه حاضر نشدند. آیا مشکلی از این بابت وجود داشت و کدورتی بین فدراسیون و ایشان هست؟ 

– به نظر من یک خلط مطلب شده است. آقای ناصری داخل مجموعه دوچرخه سواری هستند چرا که ایشان داور بین المللی ایران است. تنها دعوت نامه حضورشان در رقابتها و قضاوت ایشان در مسابقات بین المللی مستقیما برای خودش می آید. ایشان فردی با علم و تجربه است. حضورش در کمیته فنی و همین طور آقای داوودی و زنگی آبادی وزن کمیته فنی را بالا می برد. در بحث سرمربیگری، باید این مسئله در کمیته فنی بررسی شود. اگر نظر کمیته باشد که از ایشان استفاده شود قبول می کنم.

آقای زنگی آبادی به جلسه نیامدند و با من هم صحبت نکردند و نمی دانم چرا نیامدند. حتی ما زمان جلسه را به خاطر ایشان تغییر دادیم. انشاءالله که در جلسات بعدی تشریف بیاورند. اینجا خانه خودشان است. اگر نیایند اول به خودشان جفا کرده اند و بعد هم به دوچرخه سواری چرا که تجربه های دوچرخه سواری را به خانه خودشان می برند. ایشان بعد از چهار سال تنها یک بار به فدراسیون آمده اند و گفتند که چهار سال است به این مجموعه نیامده اند. ما وظیفه داریم به پیشکسوتان و اهالی تجربه این رشته احترام بگذاریم که می گذاریم. ایشان هم با تجربیات خود می تواند به فدراسیون کمک کند. فکر می کنم حضور ایشان در بالاترین رده کمیته فنی است. کمیته فنی فدراسیون بالاترین مرجع در تصمیم گیری مربی، اعزام ، اردو، ورزشکار و سرپرست و مسابقات است.

* آیا فدراسیون قصد استخدام مربی خارجی هم دارد؟

– مربی خارجی نمی آوریم و فعلا هم برنامه ای برای این مسئله نداریم. مربیان خودمان با دانش هستند و فیدبک کاری آنها را در اعزام به تایلند قطر خوب ارزیابی کرده ایم. باز هم اگر کمیته فنی تشخیص دهد مربی خارجی با دانش تر بیاوریم، می آوریم . در آن صورت با کمیته ملی المپیک مکاتبه کرده و با هماهنگی دنبال مربی خارجی می رویم.

* برای حضور دو تیم استقامت و سرعت در مسابقات قهرمانی آسیا چه برنامه ای دارید ؟

– برنامه های این دو تیم ارائه شده است. مدیر تیم های ملی برنامه های خود را به کمیته فنی فدراسیون داده است بخشی از آن در جلسه فنی بررسی شده است. این برنامه ها برای دوچرخه سواران نیمه استقامت، استقامت و سرعت دختران و پسران است. بحث بانوان برعهده خانم ایروانی نائب رئیس فدراسیون است و قرار است با ایشان هماهنگی شود. ما در جلسه آخر کمیته فنی دو ساعت و نیم در این خصوص بحث کردیم. قرار شد برای تدارکات تیم ها هم اردوی داخلی داشته باشیم و هم اردوی خارجی. یکی از اردوها در تهران برگزار شده و بعد از آن اردوی بعدی در اهواز و اردوی آخری هم که به رقابتهای اصلی آسیا در بخش پیست وصل می شود قرار است در هند برگزار شود. به نظرمان از نظر هزینه و شرایط این اردوی خارجی می تواند برای ما بهتر هم باشد. ما پیست چوبی نداریم و بچه ها در روی پیست سیمانی تمرین می کنند. برگزاری دو هفته نهایی اردو در محل برگزاری مسابقات اصلی و روی پیست چوبی می تواند برای ما مفید باشد.

* پیش بینی شما از نتایج رکابزنان در مسابقات قهرمانی آسیای پیست و جاده چیست؟  

– پیش بینی کردن نتایج رکابزنان در دو مسابقه قهرمانی آسیا سخت است. مسابقات کاپی که رکابزنان پیست رو در آن حضور داشتند اصلا قابل مقایسه با رقابتهای آسیایی نیست. کمیته فنی برای این دو رقابت کاپ پیش بینی درستی داشت و نزدیک به آن نظرات نتیجه گرفتیم اما پیش بینی نتایج برای مسابقات سه ماه آینده کمی زود است. برای رقابتهای جاده ای بحرین هم الان زود است اول باید ببینیم برای حضورمان در این رقابتها مجوز می دهند یا خیر چرا که یکی از تیم های ورزشی را به این رقابتها اعزام نکردند.

اگر مشکلی پیش نیاید ما هم باید به این رقابتها برویم. دعوت نامه مسابقات آمده اما من هنوز ندیده ام، دبیر فدراسیون در حال پیگیری برنامه ها هستند. برنامه های اردویی آن را طبق برنامه شروع کرده ایم. از الان زود است که برای این رقابتها پیش بینی کنیم.  کمیته فنی در خصوص نتایج پیش بینی کرده و تصمیم گیری خواهد کرد. اجازه بدهید مسیری که فدراسیون در راستای تصمیمات کمیته فنی دیده دنبال شود تا مشکلی پیش نیاید همه تصمیمات برعهده کمیته فنی است. اگر من پیش بینی خودم را بگویم پس کمیته فنی چه کاره است؟  هر چند برای خودم ارزیابی ها و حدسیاتی دارم اما نظر جمع ارجحیت دارد.

* آقای قمری و آقای خالقی در نشست اتحادیه جهانی دوچرخه سواری و کنفدراسیون دوچرخه سواری آسیا در قطر به عنوان نمایندگان ایران حاضر شدند. ظاهرا قرار است نشست های آسیا در حاشیه برگزاری رقابتهای قهرمانی آسیای هند و بحرین نیز دنبال شود در این صورت آیا باز هم این نفرات در نشست آسیا حاضر می شوند یا این بار شما  در نشست آسیایی ها حاضر می شوید؟  

– این دو نفر در نشست جهانی اتحادیه جهانی دوچرخه سواری و کنفدراسیون دوچرخه سواری آسیا به عنوان رئیس کمیته تریال و دبیر تریال آسیا حاضر بودند و البته نماینده ایران هم در این کنگره ها بودند. برای حضور در نشست آسیا باید تاریخ را دید ؛ اگر وزارت ورزش تشخیص دهد برای حضورمان مکاتبه می شود. البته به نظرم حضور آقایان قمری و خالقی بهتر است چرا که آقایان فنی هم هستند اینها حضور داشته باشند برای ما هم بهتر هست. معتقدم حضور مثمر ثمر آنها در کمیته تریال آسیا باعث شد تا میزبانی این رقابتها در سال ۲۰۱۷ به ایران سپرده شود و قرار است این رقابتها در سال ۹۶ در ایران برگزار شود که سپردن این میزبانی به ایران جای شکر دارد.

* چه تمهیداتی برای برگزاری این رقابتها در ایران دارید؟ فرصتی کمتر از یک سال در اختیار فدراسیون هست این در حالی است که پیست تریالی که بتواند میزبان برگزاری رقابتهای آسیایی باشد نداریم و این مسئله نیازمند هماهنگی و شروع به کار یک ستاد ویژه در فدراسیون می باشد. آیا برنامه های تدارکاتی این میزبانی انجام شده است؟ 

– در این خصوص تجربیات و امکانات خوبی برای برگزاری این رشته را داریم و می توانیم مهیا کنیم. هر چند که در حال حاضر برای تمرین رکابزنان تریال با هماهنگی فدراسیون اتومبیلرانی از پیست های این رشته هم استفاده می کنیم. اما وقتی بحث مسابقات آسیایی می شود شرایط فرق خواهد کرد و باید ستادی در فدراسیون تشکیل شود. تا آن زمان هم امیدوارم یک رئیس فدراسیون مقتدر پشت این میز بنشیند و تصمیم گیری کند و آن ستاد تشخیص خواهد داد که این رقابتها در چه مکانی برگزار شود. مطمئنا تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم رقابتهایی را برگزار کنیم که شان ما و جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون دوچرخه سواری پیش کنفدراسیون آسیا و  UCI حفظ شود. ما افراد خوش ذوقی داریم و بعید است مشکلی از این بابت داشته باشیم و زمان هم برای برگزاری مسابقات داریم.

* آیا هماهنگی با روسا و دبیر کمیته تریال آسیا هم داشته اید و نظرات آنها را جویا شده اید؟  

– گزارش آقای خالقی را در این خصوص چند روز پیش دریافت کرده ام و آن را به دبیر فدراسیون هم داده ام تا مطالعه کرده و در جلسه ای با آقای قمری و خالقی در این خصوص صحبت کنیم. چنانچه نظر مسئولان تریال آسیا هم باشد این ستاد به زودی تشکیل خواهد شد تا کارها به تشخیص آنها زودتر برنامه ریزی و شروع شود. من رکاب نزده ام اما پا به رکاب خوبی هستم و هر کمکی هم از دستم برآید انجام می دهم. متاسفانه برخی در همین مسئله حضور آقای قمری و خالقی در قطر فکر می کردند که من نمی گذارم که این دو نفر راهی دوحه شوند و منتظر بودند که ما نگذاریم این دو نفر  به عنوان نماینده ایران در جلسه آسیا و  UCI  باشند اما این طور نبود و من مشکلی از این بابت نداشتم.

* بعد از شنیدن دوپینگ علیرضا حقی ملی پوش ایران و رکابزن المپیکی ایران در لندن بیش از قبل بحث خطر افزایش دوپینگ در میان رکابزنان نگران کننده می شود، حقی یکی از منتقدین فدراسیون بود و حتی جاهایی عنوان کرد که فدراسیون قصد تخریب وی را دارد. موضع فدراسیون در قبال خبر دوپینگ وی و صحبت های این رکابزن چیست؟

– من بحث دوپینگ را می دانستم اما وقتی به فدراسیون آمدم از نزدیک آن را لمس کردم. ما در مجامع ورزشی هستیم و اطلاعات ورزشی داریم  اما دوپینگ مسئله خیلی ریزی است که باید جز جز آن دیده شود.  اول اینکه که فردی دوپینگش اعلام می شود روندی را قبل از آن طی کرده است تا در نهایت ستاد دوپینگ آن را رسما اعلام می کند. این طور نیست که ورزشکار را هر آزمایشگاهی ببرند بگویند آن آقا و جوان دوپینگ کرده  است. حتی این کار و اعلام دوپینگی یک جوان ضربه سنگینی برای بدنه هر فدراسیون است. آن فرد ورزشکاری که گفته ما برایش پاپوش درست کردیم چه فکری کرده؟ ما خودمان هم رفتیم دو جا جواب پس داده ایم که چرا ورزشکارمان دوپینگ کرده. «شترسواری که دولا دولا نمی شود.» بعد اینکه تست دوپینگ یک ورزشکار اعلام می شود ابتدا نامه آن محرمانه می آید که این فرد دوپینگ کرده است. فدراسیون و آن ورزشکار باید با مستندات راهی کمیته دوپینگ شده و مدارک را ارائه دهند. چنانچه حرف فدراسیون، مربی و ورزشکار را قبول کردند آن زمان براساس قوانین به دنبال تخفیفات و اعتراض هستند در غیر اینصورت دوپینگ رسما اعلام می شود چرا که آزمایش تشخیص دوپینگ در کلن آلمان است نه ایران.

فدراسیون که حمایت کننده دوپینگ نیست. برخی می خواهند در راه ورزش ره صد ساله را یک شبه بروند! می رسیم به حقی که فقط انتقاد می کند و دو بار با خود من در این رابطه صحبت کرد. نامه ای به فدراسیون آمد که حقی دوپینگی است. نامه محرمانه وصول شد. صحبت شد و آقای خالقی هم پیگیر موضوع شدند. حقی تستوسترون مصرف کرده ماده ای که سالها قبل برای دوپینگ استفاده می کردند. بعد از تمام این پیگیری ها دوپینگ وی علنی شد. البته در کنار سایت فدراسیون جهانی دوچرخه سواری محرومیت دوچرخه سواران را می نویسد و این لیست نیز از آزمایشگاه جهانی گرفته می شود. اما حقی مصاحبه کرده، بد اخلاقی کرده و فدراسیون را زیر سوال برده که ما پاپوش درست کرده ایم. کار ندارم که قبلا آقای قمری بود. الان من اینجا هستم.  در حالیکه فدراسیون خودش این وسط متضرر شده است. ما در این اتفاق در حال ارائه دفاعیه هستیم اما ایشون می گوید ما پاپوش درست کرده ایم!

حقی یک بار که نه دوبار دوپینگ کرده است. اردیبهشت در لیگ و دومین بار در تور بین المللی آذربایجان. اگر در دومین تستش اعتراضش پذیرفته نشود، مادام العمر محروم می شود. ایشان مرتبا اعلام می کند که از فدراسیون ناراحت هستم بعد تماس می گیرد که از دست شما ناراحت نیستم!  من دیگر در دوچرخه سواری پا نمی زنم، من دوچرخه سواری را بوسیدم گذاشتم کنار ، دیگر به دوچرخه سواری نمی آیم و  … خب وقتی می گویی از فدراسیون ناراحت هستی بنده خدا الان من در فدراسیون مسئول هستم! با این کارها الان خودت مشکلات را زیاد می کنی، این اتفاقات و بد اخلاقی ها باعث شد تا مجبور شویم ماجرای دوپینگ حقی را علنی کنیم.

* در دوچرخه سواران مرتبا شاهد این هستیم که ورزشکاران در جایی که می بینند حق شان تضعیف شده بلافاصله دست به تخریب هم زده و حتی همدیگر را متهم به دوپینگ می کنند. مشکل این مسئله کجاست؟ 

– ما به غیر از مسائل جسمی ورزشکاران باید در مسائل روح و فرهنگی ورزشکاران هم کار کنیم. باید روی مسائل همزبانی و هم دلی و دوست داشتن هم کار شود. فدراسیون باید در ذهن بچه ها باشد. به نظرم کمی روی این مسئله کم کاری شده است. برخی نشسته اند ببینند پریچهره کی زمین می خورد. الان یک کارهایی هم در بخش فرهنگی انجام داده ام. الان اگر دیده اید اینجا کمی آرام است به این خاطر است که به حرفهای آنها گوش داده ایم. من روزهای اول در این فدراسیون هر روز دادگاه صحرایی داشتم. می آمدند ، انتقاد می کردند، تخریب می کردند. همه می آمدند مربی، ورزشکار، پیشکسوت، داور… ! هوای این نفر را داشته باشید! دستی روی سر این ورزشکار بکشید! آقا من مقام آورده ام مدال آورده ام از من تجلیل نکرده اید! برای من این کار را انجام نداده اید و صحبتهایی از این دست.

* در بحث تجلیل فدراسیون قصد دارد از رکابزنان موفق این مدت تقدیر بعمل آورد؟ 

– هر چند من برنامه تجلیل دارم اما باید بررسی شود. مثلا گنج خانلو رکابزن امید ما در مسابقات جهانی با غول های جهانی پا زده است و به بیست و سوم دنیا شده است و صد پله بالا آمده است. او انصافا کار بزرگی کرده است و بسیاری دیگر که بهتر است نامشان را نبرم. اگر تجلیلی صورت گیرد و اعتبار بگیریم این کار را انجام می دهیم.

* رکابزنانی چون میزبانی و عسگری نیز قبل از المپیک به نوعی اعلام کردند که قصد ندارند دیگر به صورت حرفه ای رکاب بزنند. آیا برای این ورزشکاران برنامه تجلیل دارید؟ 

– این نفرات در حال استراحت هستند. کاشانی دبیر فدراسیون مامور شده که این نفرات را جمع کنیم و در مورد المپیک و تجربیات آنها  صحبت کنیم. استفاده از این تجربیات وظیفه ماست. معتقدم افرادی مانند میزبانی در رشته های استقامت پیر نشده اند. در رشته های استقامت دوچرخه سواری ورزشکار به چهل سال که می رسد عضله هایش برای مسیرهای بلند و سخت جواب می دهد. قهرمانان به نام دنیا و المپیک در سن های بالا مدال گرفته اند و این نفرات هم الان در اوج خود هستند اما با این حال معتقدم آنها شایسته تقدیر هستند.

* صحبت آخر شما؟

– همه دل سوختگان عرصه دوچرخه سواری به عنوان همگانی و قهرمانی کردن و حرفه ای و باشگاه های چون پتروشیمی تبریز و پیشگامان که در این مدت درخشش خوبی در میادین خارجی داشتند دست فدراسیون را بگیرند نظرات خود را کتبا شفاها بدهند با دوستان بررسی می کنیم و استفاده می کنیم و از آنها برای توسعه دوچرخه سواری بهره می گیریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو