کوهنورد چک از بام ایران برگشت خورد

رئیس جمعیت هلال احمر آمل از ناکام ماندن یک کوهنورد جمهوری چکی در مسیر صعود به قله دماوند خبر داد و گفت که تیم امداد و نجات کوهستان این جمعیت روز چهارشنبه برای نجات کوهنورد به منطقه اعزام شد.

کوهنورد چک از بام ایران

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، جمشید نیکزاد  افزود : ‘ رادک ‘ کوهنورد ۳۴ ساله جمهوری چک به همراه هفت نفر دیگر از هموطنانش با همراهی یک راهنمای محلی در پناهگاه سوم و ارتفاع چهار هزار و ۲۰۰ متری قله دماوند و نزدیکی ‘ آبشار یخی’ دچاربیماری ‘ ادم’ شد.
بیماری ادم به تجمع آب در فضای داخل سلولی یا خارج سلولی در مغز یا فشار داخلی در جمجمه گفته می شود.
پناهگاه سوم در فاصله یکهزار و ۵۰۰ متری قله دماوند واقع است .
نیکزاد گفت : بامداد امروز با تماس همراهان این کوهنورد به جمعیت هلال احمر آمل، تیم تخصصی امداد کوهستان جمعیت مستقر در پایگاه پلور برای کمک به کوهنورد ناکام و همراهان او اعزام شدند.
رئیس جمعیت هلال احمر آمل افزود : ماموران تیم هلال احمر موفق شدند این کوهنورد چکی را که دچار این بیماری مزمن شده بود، پیش از ظهر نجات دهند.
نیکزاد گفت : متاسفانه سخت گذری مسیر دسترسی به قله دماوند کار انتقال این کوهنورد چکی را دچار مشکل کرده بود ، اما تیم هلال احمر موفق شد او را به پایین قله انتقال داده و با درخواستی که از سازمان امداد ونجات کشور شده ، به وسیله بالگرد برای ادامه درمان به بیمارستان میلاد تهران منتقل شد.
او ادامه داد : یک گروه هشت نفره کوهنوردی ازجمهوری چک، سه روز قبل به قصد صعود تابستانه قله دماوند وارد شهر رینه بخش لاریجان آمل شدند، که روز سه شنبه صعود خود را به سمت قله آغاز کردند.
نیکزاد گفت : اعضای این گروه سه شنبه شب درنزدیکی پناهگاه سوم قله دماوند در پی ضعف بدنی و جسمی یکی از هنموردان از صعود بازماندند.
وی اضافه کرد : کوهنوردان چک به احترام هم تیمی خود از صعود به قله دماوند منصرف و برای پیگیری مراحل درمانی رادک راهی تهران شدند.
ماه گذشته نیز یک کوهنورد آلمانی در صعود به قله دماوند به دره سقوط کرد و دچار شکستگی دست وپا شده بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *