کمیته سه نفره آی او سی در مورد حضور روسیه در بازیهای ریو تصمیم می گیرد

 کمیته بین المللی المپیک (آی او سی) اعلام کرد که یک کمیته سه نفره تصمیم نهایی را در مورد حضور ورزشکاران روس در بازی های المپیک ریو ۲۰۱۶ اتخاذ خواهد کرد.

 کمیته بین المللی المپیک (آی او سی)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، از تارنمای خبری بی بی سی نیوز، کمیته بین المللی المپیک هفته گذشته اعلام کرد که فدراسیون های ورزشی بین المللی باید در مورد پاک بودن ورزشکاران روس از دوپینگ تصمیم بگیرند.
اما اکنون آی او سی روز شنبه اعلام کرد کمیته جدیدی در مورد قبول یا رد پیشنهاد نهایی تصمیم گیری خواهد کرد.
تاکنون بیش از ۲۵۰ ورزشکار روس برای حضور در بازیهای المپیک تایید شده اند.
این کمیته سه نفره شامل اور اردنر رییس فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان و رییس کمیسیون علمی و پزشکی آی او سی، کلودیو بوکل رییس کمیسیون ورزشکاران آی او سی و خوان آنتونیو سامارانش عضو اسپانیایی آی او سی و پسر رییس سابق کمیته بین المللی المپیک است.
سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) بعد از گزارش مستقل کمیسیون این نهاد توصیه کرد که همه ورزشکاران روس از حضور در المپیک محروم شوند. این گزارش شواهدی را در مورد برنامه دوپینگ به مدت چهار سال در اکثریت رشته های المپیکی در ورزش روسیه یافته بود.
کمیته بین المللی المپیک از محرومیت کامل کاروان روسیه خودداری کرد. این تصمیم مورد انتقاد وادا قرار گرفت. در این میان ولادیمیر موزوروف و نیکیتا لوبینتسف اولین ورزشکاران روس هستند که در دادگاه عالی ورزش علیه محرومیت خود اعتراض کرده اند.
این در حالی است که یولیا استپانوا دوو میدانی کار روس و افشاگر برنامه دوپینگ روسیه، بار دیگر از کمیته بین المللی المپیک در خواست کرده است حذف او را از بازیهای ریو مجددا مورد بررسی قرار دهد.
شهادت این دونده به روشن شدن ابعاد دوپینگ در ورزش روسیه کمک شایانی کرد. او قرار بود تحت پرچم المپیک در بازیهای ریو شرکت کند.
ولی براساس نظر کمیته بین المللی المپیک، این دونده به علت سابقه دوپینگ اجازه حضور در بازی های المپیک را ندارد.
آی او سی ضمن رد درخواست تجدید نظر در باره این پرونده ، اعلام کرد که در نشست هیات اجرایی این کمیته این مسئله مورد بررسی قرار نگرفته است. مارک آدامس سخنگوی کمیته بین المللی المپیک گفت: تصمیم نهایی قبلا گرفته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *