کمبود منابع آبی در استان مازندران نگران کننده است

کیفیت آب شرب برای ما اهمیت فراوانی دارد که در این زمینه استفاده از آب‌های سطحی از رامسر، ساری و بابل آغاز شده است.معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب مازندران با تاکید بر تقویت هدایت صحیح آب‌های سطحی در استان گفت: کمبود منابع آبی در استان مازندران نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ،  محمد رضا محمودی در نشستی خبری با اصحاب رسانه شهرستان اظهار داشت: ۹۳٫۵ درصد منابع آب از سفره‌های زیرزمینی و چشمه‌زارها بوده و مابقی از طریق آبهای سطحی در استان تامین می‌شود.

وی افزود: کیفیت آب شرب برای ما اهمیت فراوانی دارد که در این زمینه استفاده از آب‌های سطحی از رامسر، ساری و بابل آغاز شده است.

محمودی با بیان اینکه میزان اعتبارات از سوی وزارت نیرو بر حسب جمعیت است افزود: دو میلیون و ۲۹۹ هزار نفر مشترک استان هستند اما با توجه به اینکه مازندران استانی گردشگرپذیر است که با توجه به میزان واحدهای مسکونی آن جمعیت به دو میلیون و ۶۸۳ هزار نفر می‌رسد که باید از آب استفاده کنند و منابع آبی محدود می‌شود.

وی افزود: میزان تولید در استان ۹ هزار و ۲۵۷ لیتر در ثانیه است اما با هجوم جمعیت نیاز به ۱۰ هزار و ۸۰۴ لیتر در ثانیه می‌رسد که این امر نشان می‌دهد هزار لیتر در ثانیه کمبود منابع آبی داریم.

معاون بهره‌برداری آب و فاضلاب مازندران افزود: با توجه به جمعیت شناور در استان مخازن ذخیره نیز تا ۳ روز می‌تواند نیاز جمعیت را رفع کند که مهم‌ترین بحث در زمینه استفاده درست از این مایه حیات و کالای حیاتی، مدیریت مصرف بسیار اهمیت دارد.

محمودی تصریح کرد: از هفت هزار و ۴۶کیلومتر شبکه آبرسانی هزار و ۵۲۱ کیلومتر فرسوده بوده که باید تعویض شوندو ۲۹٫۵ درصد آب تولیدی ما هدر می‌رود که از این میزان حدود ۱۳ درصد به دلیل خرابی کنتور و حدود ۱۵ درصد به دلیل فیزیکی مانند سرریزی مخازن آب و نشت از شبکه است.

وی بیان کرد: در بحث آب‌های سطحی و زیرزمینی هزینه پروژه‌ها بالا بوده که مهم‌ترین آن گران بودن زمین است و تکنولوژی که در استان اجرا می‌شود نسبت به سایر استان‌ها متفاوت است که قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو