چالش وزن ۹۶ کیلوگرم وزنه برداری ایران در المپیک توکیو

نسیم ورزش :  چالش وزن ۹۶ کیلوگرم وزنه برداری ایران در المپیک توکیو /  هیات اجرایی فدراسیون بین المللی در حالی هفته گذشته تغییرات وزن های جدید این رشته را تصویب کرد که این موضوع هر چند چالش انتخاب نفر نخست وزن ۹۶ کیلوگرم در المپیک ۲۰۲۰ را پیش روی کادر فنی قرار می دهد اما از جهاتی به سود وزنه برداری کشورمان است.

چالش وزن 96 کیلوگرم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش٬ به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش٬ جلسه هیات اجرایی فدراسیون بین المللی هفته گذشته با حضور «تاماش آیان» رئیس این فدارسیون در تاشکند ازبکستان برگزار شد که در تغییرات جدید، ۱۰ وزن برای زنان و ۱۰ وزن برای مردان در مسابقات جهانی، قاره ای و بین المللی در نظر گرفته شده است.
در این دسته بندی، هفت وزن المپیکی در بخش زنان و هفت وزن نیز در بخش مردان مورد تصویب قرار گرفته است.
در بخش مردان و برای مسابقات جهانی و قاره ای و بین المللی وزن های ۵۵، ۶۱، ۶۷، ۷۳، ۸۱، ۸۹، ۹۶، ۱۰۲، ۱۰۹ و به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم و برای المپیک هفت وزن ۶۱، ۶۷، ۷۳، ۸۱، ۹۶، ۱۰۹ و به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم در هیات اجرایی فدراسیون بین المللی به تصویب رسید.
از بین ۱۰ وزن اعلام شده، وزنه برداری ایران شاید شانسی برای کسب مدال در وزن های سبک یعنی ۵۵ تا ۷۳ کیلوگرم ندارد اما در ۶ وزن ۸۱، ۸۹، ۹۶، ۱۰۲، ۱۰۹ و به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم وزنه برداری ایران با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای موجود شانس زیادی برای کسب مدال در پیکارهای قهرمانی جهان، بازی های آسیایی و رقابت های قهرمانی جهان دارد.
ترکیب تیم ملی وزنه برداری ایران طی ۸ دوره گذشته قهرمانی جهان و ۲ دوره بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو نشان می دهد که همواره ترکیب تیم و امیدهای اصلی وزنه برداری در دسته های ۸۵، ۹۴، ۱۰۵ و به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم بوده و هر چند نمایندگانی در دسته های ۶۲، ۶۹ و ۷۷ کیلوگرم نیز در رقابت های قهرمانی جهان داشتیم اما هیچگاه به مدال نرسیدند.
بر همین اساس وزن های جدید وزنه برداری که از سال ۲۰۱۹ میلادی در مسابقات مختلف اعمال خواهد شد به طور حتم به سود وزنه برداری کشورمان است و البته نباید از قدرت سایر کشورهای جهان مانند روسیه، ازبکستان، قزاقستان، گرجستان و سایر کشورها همچون کشورمان که در «میان وزن» و «سنگین وزن» نمایندگان قدرتمندی دارند، به سادگی گذشت. با این حال افزایش تعداد وزن ها به طور حتم شانس مدال آوری نمایندگان کشورمان را افزایش خواهد داد.
در حال حاضر آنچه که موجب نگرانی است، تغییر وزن کیانوش رستمی از دسته ۸۵ به ۹۴ کیلوگرم است که شورای عالی فنی با وجود آنکه رستمی در رکوردگیری تیم ملی عملکرد ضعیفی داشت، اما او را برای حضور در بازی های آسیایی انتخاب کرد و به طور حتم رستمی قصد دارد از این پس در این دسته به روی تخته برود.
در این دسته سهراب مرادی در حال حاضر یکی از بهترین های جهان است و محمدحسین برخواه بارها بر این موضوع تاکید کرده که او نفر نخست تیم ملی در دسته ۹۴ کیلوگرم است.
اما با تغییر وزن های بازی های المپیک، جدال و چالش جدیدی پیش روی کادر فنی تیم ملی برای انتخاب نفر نخست دسته ۹۶ کیلوگرم در توکیو وجود خواهد داشت. «سهراب مرادی یا کیانوش رستمی.»
فدراسیون بین المللی وزنه برداری طی ماههای اخیر تصمیمات سختگیرانه ای را برای مبارزه جدی با دوپینگ آغاز کرده و به کشورهایی که از سال ۲۰۰۸ تاکنون بیش از ۲۰ مورد دوپینگ داشتند را فقط ۲ سهمیه (یک مرد و یک زن) در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو داده و کشورهایی که طی این مدت بیش از ۱۰ مورد داشته باشند چهار سهمیه (دو مرد و دو زن) داده که ایران به دلیل داشتن ۱۱ مورد دوپینگ در بازیهای المپیک توکیو و در بخش مردان فقط ۲ سهیمه خواهد داشت.
بر اساس قوانین جدید فدراسیون بین المللی در بازی های المپیک، کشورها در هر وزن تنها یک نماینده می توانند داشته باشند و به همین دلیل حضور دو قهرمان المپیک و جهان در یک دسته و انتخاب نفر نخست برای حضور در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، چالش و مشکلی است که در آن برهه پیش روی سرمربی تیم ملی خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو