پیست ساری جان پناه دوچرخه سواری ایران!

نسیم ورزش/فدراسیون دوچرخه سواری ایران در حالی که از سال ۱۳۲۶ فعالیت خود را به طور رسمی در ایران شروع کرده اما هنوز هم یک پیست استاندارد در سطح رقابتهای بین المللی در اختیار ندارد. رکابزنان در تمام سالهایی که با افتخار راهی المپیک و مسابقات آسیایی و جهانی شدند تنها نگاهشان به پیست آزادی بوده است؛ پیستی که در سال ۱۳۵۴ به واسطه میزبانی هفتمین دوره بازیهای آسیایی در ایران و در تهران ساخته شد. این پیست چند سالی آسیب دید و از کار افتاده شد اما به خاطر میزبانی رقابتهای قهرمانی آسیا در ابتدای دهه ۸۰ به همت فدراسیون و مهندسین ایرانی مجددا بازسازی و گشایش یافت و در این مدت چندین بار ترمیم شده است.

5106311-4934-l

این پیست میانسال که با تلاش فدراسیون و شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی بازسازی و نگهداری شده هرساله شاهد برپایی اردوهای رکابزنان ملی پوش پیست در همه رده ها و بخش ها و برگزاری مسابقات باشگاهی و ملی و قهرمانی کشور و غیره است. اما سوال اینجاست چرا با گذشت این همه سال بازهم امید ما پیست آزادی است؟ پیستی که امسال وارد چهل و یکمین سال عمر خود شده است!

فدراسیون دوچرخه سواری سالهاست به دنبال تامین اعتبار ساخت پیست های استاندارد و در اندازه استانداردهای بین المللی برای رکابزنان است. در این مدت موفقیت های نیز بدست آورده است. هم اکنون فدراسیون دوچرخه سواری به غیر از پیست تهران چهار پیست در مشهد، تبریز، اهواز و کرمان دارد. کار عملیاتی ساخت ۵ پیست مدتهاست به طول انجامیده و کار ساخت پیست های ساری، مرکزی، شیراز و یزد همچنان نیمه کاره است!

خالقی دبیر فدراسیون دوچرخه سواری در پاسخ به این سوال که چرا با گذشت این همه سال هنوز این پیست ها آماده نیستند، گفت: «امیدواریم در زمانی نزدیک، ساخت این پیست ها به اتمام رسیده و در اختیار فدراسیون قرار بگیرند. به هر حال مشکلات تامین اعتبار و عدم نبود حامی مالی از دلایل عقب افتادن زمان تکمیل این مجموعه ها بوده است.»

رقابتهای بین المللی و آسیایی دوچرخه سواری در بخش پیست در دهه گذشته در سالن سرپوشیده و در پیست چوبی استاندارد برگزار شده است. پیستی که ما هنوز از داشتن آن محروم هستیم. فدراسیون دوچرخه سواری مدتهاست دنبال تکمیل نخستین پیست چوبی خود در ساری است. پیست سرپوشیده ای که می تواند در چهار فصل میزبان دوچرخه سواران باشد، کار ساخت آن به نیمه رسیده و بخشی از عقب ماندن پروسه به دلیل مشکلات مالی و بخشی به دلیل انجام کارهای استانداردسازی و مشاوره ساخت بوده است. این روزها شنیده می شود که یک شرکت داخلی قصد دارد کار ساخت و تکمیل مابقی کار این مجموعه را برعهده بگیرد.

خسرو قمری رئیس فدراسیون دوچرخه سواری ایران، در پاسخ به این سوال که چرا این پیست بعد از گذشت ۱۷ سال هنوز آماده نیست، گفت: «بحث ساخت و تکمیل این پیست را باید از مجموعه شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی پرسید. ما فقط در بحث فنی وارد مسائل می شویم. پیست ساری اگر ساخته شود نخستین پیست سرپوشیده چوبی و استاندارد ایران است اما غیر از مشکلات مالی بحث علم و فناوری ساخت آن هم مهم بود. ما علم ساخت این نوع پیست را نداشتیم و لازم بود با مسئولین فدراسیون جهانی و شرکت های سازنده خارجی مشورت شود. این کار صورت گرفته و ما مشاوره هایی را از نمایندگان uci گرفته ایم و این شرکت ها را به شرکت تجهیز معرفی کردیم. امیدواریم با این شرایط این پیست به زودی با تامین اعتبارات و در صورت موافقت با همکاری و مشارکت یک شرکت داخلی که با مسائل دوچرخه سواری آشناست تکمیل شده و تا پایان سال یا ابتدای سال آینده در اختیار فدراسیون قرار گیرد.»

کلنگ ساخت این پیست در اواخر دهه ۷۰ زده شده است یعنی در زمان مدیریت مهندس هاشمی طبا در سازمان تربیت بدنی. طی این سالها بارها شاهد بوده ایم که از بین چهار رئیس سازمان تربیت بدنی، دو وزیر و چند سرپرست در وزارت ورزش حداقل ۴ تا ۵ رئیس و وزیر از این پیست نیمه کاره بازدید کرده و قول تامین اعتبار آن را داده اند اما چرا این اعتبارات قطره چکانی تزریق شده و سازه های پیست ساری با قدمت ۱۷ سال هنوز تکمیل نشده و به بهره برداری نمی رسند؟

حبیب حسین زادگان مدیر تربیت بدنی استان مازندران پروژه در دست ساخت پیست دوچرخه سواری ساری را جزو پروژه های ملی ورزش ایران می داند که سالهاست کار تکمیل آن به تعویق افتاده است. وی  گفت: «ساخت این پروژه در دست شرکت توسعه و تجهیز است و امیدواریم با تامین اعتبار ظرف حداکثر یک سال آینده به بهره برداری برسد. متاسفانه این پروژه مدتها نیمه کاره رها شد اما در چند سال گذشته با بازدید مسئولین و مدیران ورزشی چندین مرتبه تامین اعتبار گرفته است و در حال حاضر سازه سقفی آن نیز ساخته شده است. برای ساخت کف پوش چوبی این سالن نیاز به فناوری های خارجی و استفاده از علم و دانش متخصصین خارجی داشتیم که این مسئله نیز با کمک فدراسیون حل شده و امیدواریم با تامین اعتبار ساخت این بخش پیست نیز شروع شود.»

اما پیست های استاندارد بتنی و چوبی مخصوص مسابقات بین المللی و آسیایی و جهانی در متراژ ۳۳۳ متر ساخته شده اند و ایران به جز پیست بتنی آزادی مابقی پیست های ساخته شده اش با سازه بتنی و در مسافت ۲۰۰ و ۲۵۰ متر هستند مسافتی که استاندارد هست اما برای تطبیق با رقابتهای بین المللی باید در پیست متفاوتی رکاب زد!

رئیس فدراسیون دوچرخه سواری در این خصوص توضیح داد: «ما عملا به خاطر استاندارد بودن و تطابق پیست آزادی با استانداردهای جهانی و تکمیل نشدن پیست های استانی بیش از ۶۰ درصد بار اردوها و مسابقات فدراسیون را بر روی دوش آزادی گذاشته ایم. با این حال برای تمرین رکابزنان استانها پیست های ساخته شده مناسب هستند. این پیست ها در اختیار استان ها هستند. در بیشتر کشورها هم پیست های ۳۳۳ متری برای مسابقه بوده و شاهد برگزاری مسابقه و تمرینات در پیست های کوچک تر هم هستیم.»

وی ادامه داد: «به هر حال چون مسابقات اصلی آسیایی و جهانی در پیستی مشابه آزادی برگزار می شود ما مجبوریم بیشتر برنامه ها را در این پیست برنامه ریزی کنیم. در مجموع تمامی پیست ها عملا پیست عملیاتی و استاندارد ما آزادی است و این پیست با استانداردها و قوانین فدراسیون جهانی دوچرخه سواری مطابقت دارد به همین دلیل مجبوریم بسیاری از برنامه های خود را روی این پیست به اجرا دربیاوریم.»

در برخی از تصاویر رقابتهای پیست، ترک های کف پیست جلب توجه می کند. رئیس فدراسیون دوچرخه سواری نیز در پاسخ به این سوال که آیا ترک های موجود در این پیست به روند تمرین و مسابقه رکابزنان آسیب خواهد زد یا نه، تصریح کرد : «ترک ها به دلیل شرایط آب وهوایی به وجود می آید اما مرتبا در حال بررسی آنها هستیم و سال گذشته هم برای این پیست هزینه شده و بازسازی شده است. اگر بدانیم جایی از پیست مشکل دارد قطعا تا ترمیم آن استفاده نمی کنیم چون نمی خواهیم به دوچرخه سواران آسیبی برسد. در حال حاضر پیست هیچ مشکلی ندارد و بخش های جانبی پیست در حال بازسازی و گسترش است. خوابگاه ها، رختکن و دیگر امکانات این مجموعه در حال بازسازی و تجهیز هستند و باید هم این کار را انجام دهیم چون بیشتر بار مسابقات ما بر روی این مجموعه است و حتی در ماه رمضان هم شاهد برگزاری مسابقات کشوری، لیگ و مسابقات بانوان در این مجموعه خواهیم بود.»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو