پس از ۵۱ سال؛ بازگشت اشیاء تاریخی ایران از شیکاگو

نسیم ورزش:معاون امور مجلس ،حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت:محموله اشیاء تاریخی و باستانی اول اردیبهشت به همت دولت تدبیر و پس از ۵۱ سال به کشور بازگشت.15-4-22-1842196

اسدالله درویش امیری  در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی در موزه بزرگ خراسان گفت: در سال ۱۳۴۳ یک محموله ارزشمند با ۲۶۴ قلم آثار باستانی از کشور خارج و به بهانه تحقیقات به دانشگاه شیکاگو در آمریکا انتقال یافت.

وی اظهار کرد: این آثار باستانی متعلق به منطقه‌ای به نام ‘چغامیش’ در استان خوزستان بوده است که برای انجام تحقیقات و مطالعات برای مدت سه سال تحویل این دانشگاه شد که متاسفانه پس از گذشت ۵۱ سال از این تاریخ شاهد کارشکنی در این زمینه برای بازپس دادن این محموله بودیم.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به تلاش‌های دولت در بازپس گرفتن این آثار باستانی گفت: در نهایت بعد از گذشته ۵۱ سال موفق شدیم با توجه به اقدامات موثر وزارت امور خارجه و دفتر بین‌الملل ریاست جمهوری تعداد ۱۰۸ قلم باقی مانده از مجموع ۲۶۴ اثر باستانی این محموله را سه‌شنبه از طریق فرودگاه مهرآباد وارد کشور کنیم.

وی بدون ارائه توضیحات بیشتر در این زمینه گفت: در سازمان میراث فرهنگی خود را مالک میراث معنوی کشور می‌دانیم و در مسیر ثبت ملی این آثار تلاش های فراوانی تا کنون انجام گرفته است.

وی اظهار کرد: ایران به کشور موزه‌ها معروف است و علت این مسئله هم غنای فرهنگی و تاریخی در این سرزمین است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در اواخر دوره حکومت پهلوی دو تبعه بلژیکی با حمله به یک موزه در تهران ۳۴۹ قطعه از اشیای باستانی را ربوده و به صورت غیر قانونی به کشور بلژیک بردند.

درویش امیری بیان کرد: این دعوا و شکایت ۳۵ سال ادامه داشت تا اینکه دو ماه قبل در آخرین دادگاه رای به نفع ایران صادر و توانستیم با کمک ماموران خود در سفارت بروکسل این اشیای قیمتی را به ایران بازگردانیم.

وی صنعت گردشگری را دومین صنعت برتر جهان دانست و گفت: وضعیت گردشگری در سال گذشته در کشور خوب نبود و تنها میزبان حضور هفت میلیون گردشگر و درآمد ۱۰ میلیارد دلاری از این محل بودیم.

در پایان این مراسم از خدمات رجبعلی لباف خانیکی تقدیر و طی حکمی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، محمد حسین زارع صفت به عنوان مدیرکل جدید میراث فرهنگی خراسان رضوی منصوب شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *