وضعیت نگران‌کننده وزنه‌برداری/ سومین شانس مدال قهرمانی جهان از دست داد

نسیم ورزش: سومین شانس مدال وزنه‌برداری ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان، بخت حضور در این رقابت‌ها را از دست داد. تیم ملی وزنه‌برداری ایران قرار است تا حدود یک ماه دیگر در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان در آمریکا شرکت کند و این در حالی است که شاگردان حسین توکلی طی یک هفته اخیر با از دست دادن دو ستاره خود وضعیت نگران کننده‌ای را در آستانه این رقابت‌ها پیدا کردند.وزنه برداری

 نگاهی به سال گذشته

بر اساس قانون فدراسیون جهانی وزنه‌برداری برای کسب سهمیه المپیک، مجموع امتیازات کشورها در دو سال پیاپی باقی مانده به المپیک محاسبه شده و بر اساس این قانون تیم‌های اول تا ششم ۶ سهمیه، هفتم تا دوازدهم ۵ سهمیه، سیزدهم تا هجدهم ۴ سهمیه، نوزدهم تا بیست و چهارم ۳ سهمیه، بیست و پنجم تا سی‌ام ۲ سهمیه و سی‌ویکم تا سی‌وششم یک سهمیه را دریافت خواهند کرد.

بر همین اساس تیم ملی وزنه‌برداری ایران در بخش امتیازی تیم ملی ایران پس از کسب دو عنوان پیاپی سومی جهان، در سال ۲۰۱۴ با ۴ پله نزول نسبت به قهرمانی‌های جهان ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ با امتیاز ۳۶۷،۸ در رده هفتم رقابت‌ها قرار گرفت.

در جدول امتیازی که قهرمان رقابت‌ها بر اساس این جدول انتخاب می‌شود، تیم ملی چین عنوان قهرمانی را کسب کرد.

ایران در جدول مدالی مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی ۲۰۱۴ جهان در آلماتی به عنوان پنجم دست یافت.

در این رقابت‌ها کیانوش رستمی در دسته ۸۵ کیلوگرم ۲ طلا و یک نقره به دست آورد و بهداد سلیمی نیز در فوق سنگین دو نقره و یک برنز را به خود اختصاص داد تا کاروان وزنه‌برداری ایران در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۴ جهان با ۲ طلا، ۳ نقره و یک برنز عنوان پنجم جهان را به خود اختصاص دهد.

در جدول مدال‌ها و در بخش مردان، کره‌شمالی، قزاقستان و چین به ترتیب با کسب ۶، ۵ و ۳ مدال اول تا سوم شدند. در این بخش روسیه چهارم شد.

 وضعیت فعلی تیم ملی و مصائب توکلی

برای رقابت‌های پیش‌رو در وزن ۶۲ کیلوگرم مجید عسکری، ۶۹ کیلوگرم جابر بهروزی، ۷۷ کیلوگرم رسول تقیان، ۸۵ کیلوگرم کیانوش رستمی، ۹۴ کیلوگرم سهراب مرادی و علی هاشمی ، دسته ۱۰۵ کیلوگرم نواب نصیر شلال و سعید محمدپور و در دسته به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم بهداد سلیمی و بهادر مولایی تا حدود یک هفته پیش در اردوی تیم ملی وزنه‌برداری حضور داشتند و بخت اول اعزام به رقابت‌های قهرمانی جهان بودند.

در این بین وضعیت سهراب مرادی به طور کل از همان ابتدا هم مشخص نبود و پس از اعلام خبر بازنشستگی وی، تلاش‌ها برای رفع مشکل حضور سهراب در قهرمانی جهات آغاز شد، با این حال این تلاش‌ها تا امروز به نتیجه نرسیده و هنوز مشخص نیست که آیا مرادی که گفته می‌شود برای حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو مشکلی نخواهد داشت، برای حضور روی تخته قهرمانی جهان در آمریکا مشکلش رفع خواهد شد یا خیر.

 

 

 از آرنج سعید تا زانوی بهداد

گذشته از مشکل سهراب مرادی که از قبل مشخص بود، باید به بدشانسی‌هایی که این روزها در اردوی تیم ملی به وجود آمده است، اشاره کنیم.

هفته گذشته در جریان رقابت‌های لیگ برتر که حکم انتخابی تیم ملی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۵ آمریکا را نیز داشت سعید محمدپور در رقابت‌های دسته ۱۰۵ کیلوگرم از ناحیه آرنج دچار مصدومیت شدید شد تا در اوج آمادگی رقابت‌های قهرمانی جهان را از دست بدهد.

در ادامه و در تمرینات تیم ملی دو شب پیش بهداد سلیمی بخت اول قهرمانی ایران در رقابت‌‌های قهرمانی جهان نیز از ناحیه زانو دچار پارگی رباط صلیبی شد تا این وزنه‌بردار نیز دومین ملی‌پوشی باشد که رقابت‌های قهرمانی جهان را از دست می‌‌دهد تا به این ترتیب به مصیبت‌های حسین توکلی در آستانه رقابت‌های قهرمانی جهان اضافه شده و دست وی برای کسب نتیجه خوب در آمریکا بیش از پیش بسته شود. بدتر آنکه ممکن است بهداد حتی به المپیک هم نرسد.

 

تکلیف سهمیه‌ها چه می‌شود؟

تیم ملی وزنه‌برداری ایران برای کسب سهمیه کامل المپیک باید مجموع امتیازات امسال با امتیازات سال گذشته‌اش به نحوی باشد که بین ۶ کشور برتر جهان قرار بگیرد.

تیم ملی سال گذشته از نظر امتیازی در رده هفتم قرار گرفت و در صورتی که در بین ملی‌پوشان در رقابت‌های امسال هیچ وزنه‌بردار اوتی وجود نداشته باشد و وزنه‌برداران ایران در آمریکا همگی در بین رده‌های اول تا دهم قرار بگیرند، این امیدواری وجود دارد که از لحاظ امتیازی، ضمن جبران نتیجه سال گذشته، در مجموع دو سال پیاپی، تیم ملی وزنه‌برداری ایران در بین ۶ کشور اول قرار گرفته و سهمیه‌های کامل را کسب کند.

هر چند که در غیاب سلیمی و محمدپور و شاید مرادی، این موضوع سخت‌تر از گذشته شده و تیم ملی وزنه‌برداری ایران برای کسب سهمیه‌های کامل کار دشواری را پیش رو داشته باشد.

 

دبیرکل هم استعفا کرد

در این اوضاع قمر در عقرب فدراسیون وزنه‌برداری که علی مرادی را در موضع ضعف قرار داده است، حسین مقامی دبیر فدراسیون نیز از سمت خود استعفا کرد تا به قول یک ضرب‌المثل قدیمی برای وزنه‌برداری ایران هر دم از این باغ بری برسد.

حال باید صبر کرد و دید که علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری چطور می‌تواند بر این مشکلات غلبه کرده تا تیم ملی حداقل با آرامش راهی رقابت‌های قهرمانی جهان شود./فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *