وزیر اقتصاد: حق بیمه ۴۰ درصد گران است

 

 

نسیم ورزش: ۴۰ درصد حق بیمه‌ای که مردم به شرکت‌های بیمه‌ای می‌پردازند، تحت عنوان عوارض به دستگاه‌های دولتی و عمومی نظیر وزارتخانه‌ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیروی انتظامی و دیگر ارگان‌ها می‌رسد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام این خبر روز گذشته از گرانی حق بیمه نظیر حق بیمه شخص ثالث و دیگر خدمات بیمه‌های بازرگانی در ایران آشکارا انتقاد کرد و خواستار کاهش حق بیمه با حذف عوارض و مالیات‌ها شد. محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم از تحمیل هزینه‌های غیرمتعارف بر بیمه انتقاد کرد و گفت: باید فضای کار شرکت‌های بیمه‌ای را رقابتی کنیم اما نمی‌توان هزینه غیرمتعارفی در این صنعت داشت و با بیمه‌های خارجی رقابت کرد.

با این حساب حق بیمه پرداختی مردم می‌تواند ۴۰درصد ارزان‌تر شده و افزون بر آن خدمات شرکت‌های بیمه‌ای به مردم وضعیت بهتری پیدا کند. به‌گزارش همشهری، بالا بودن حق بیمه پرداختی مردم به‌دلیل وضع مالیات و عوارض مختلف بر بیمه‌نامه‌ها باعث شده تا مردم کمتر بیمه‌نامه بخرند و ریسک‌های احتمالی را از خود دور سازند و به این ترتیب ضریب نفوذ بیمه در کشور نسبت به میانگین جهانی فاصله زیادی پیدا کرده است.

حالا رئیس شورای‌عالی صنعت بیمه ایران از بالا بودن نرخ حق بیمه انتقاد و بر ارزان‌سازی آن با حذف هزینه‌های اضافی بر حق بیمه‌ها دفاع می‌کند. خطر جدی این است که شرکت‌های بیمه به‌جای افزایش سطح خدمات خود به مشتریان به‌گفته رئیس‌کل بیمه مرکزی وارد جنگ قیمتی در میدان رقابت شده‌اند و ضعف توانگری مالی و مدیریتی بیمه‌ها باعث شده تا آنها قادر به پوشش ریسک نباشند.

وزیر اقتصاد که سال گذشته قول داده بود تا مالیات ارزش افزوده را از بیمه شخص ثالث حذف کند، دیروز در همایش بین‌المللی بیمه و توسعه که در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، بار دیگر تأکید کرد که حذف مالیات بر ارزش افزوده از بیمه شخص ثالث در لایحه مالیات‌ها به دولت پیشنهاد شده است. به گزارش همشهری، برخی آمارها حکایت از آن دارد که نزدیک به ۲میلیون خودرو و ۷میلیون موتورسیکلت در کشور بدون بیمه شخص ثالث در حال ترددند؛ آماری که به‌احتمال زیاد با حذف هزینه‌های اضافه بر حق بیمه شخص ثالث می‌تواند به‌طور محسوسی کاهش یابد.

طیب نیا افزود: من نیاز بخش بهداشت یا خدمات انتظامی به منابع درآمدی را درک می‌کنم اما این منابع را نباید از تحمیل عوارض به صنعت بیمه تأمین کنیم. وزیر اقتصاد با یادآوری وعده خود در بیست و یکمین همایش بیمه مرکزی در سال گذشته بر حذف مالیات ارزش افزوده، گنجاندن این موضوع در لایحه مربوط به آن‌را از سوی دولت، تحقق وعده خود خواند و ابراز‌امیدواری کرد که نمایندگان مجلس نیز این لایحه را تأیید کنند.

به گزارش همشهری، وزیر اقتصاد در حاشیه همایش بیمه و توسعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران تأکید کرد: یکی از مشکلات صنعت بیمه در ایران مالیات و عوارض است که مالیات و عوارض صنعت بیمه در ایران سنگین است که اکنون گرچه بانک‌ها از مالیات ارزش افزوده معاف شده‌اند ولی بیمه‌ها همچنان این مالیات را پرداخت کرده و از آنها عوارض دیگری هم گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: این عوارض و مالیات‌ها موجب می‌شود خدمات بیمه گران‌تر شده و امکان عرضه خدمات را سخت‌تر کند که البته ما به‌دنبال ساماندهی آن در لایحه تدوین‌شده از سوی دولت هستیم و در آن پیشنهاد حذف مالیات ارزش افزوده را مطرح می‌کنیم.

  • چرا نرخ حق بیمه در ایران گران است؟

انتقادهای وزیر اقتصاد نشان می‌دهد که براساس قوانین موجود، مبالغی از مردم توسط شرکت‌های بیمه‌ای گرفته و به‌حساب برخی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی ریخته می‌شود. از وزارت بهداشت گرفته تا نیروی انتظامی و البته دستگاه‌های دیگر. افزون بر این وضع مالیات بر ارزش افزوده برخلاف برخی کشورهای توسعه‌یافته باعث شده تا حق بیمه در ایران گران‌تر شده و بخشی از شهروندان به‌همین دلیل از خرید بیمه‌نامه خودداری کنند و ریسک ناشی از خسارت‌های احتمالی را هم به‌خود و هم به جامعه تحمیل کنند.

آخرین آمارهای رسمی بیمه مرکزی نشان می‌دهد که ضریب نفوذ بیمه به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی اقتصادی و فرهنگی کشورها در ایران حدود ۱٫۹ درصد است درحالی‌که میانگین این شاخص در جهان ۲/۶درصد برآورد شده است؛ شکافی بزرگ که به‌گفته وزیر اقتصاد نشان می‌دهد صنعت بیمه ایران قادر نیست وظیفه خود را برای ایجاد اطمینان و پوشش ریسک ایفا کند.
آیا دولت و مجلس حاضر به ارزان‌سازی حق بیمه رأی مثبت می‌دهند تا مردم اقبال بیشتری نسبت به بیمه نشان دهند و فاصله ضریب نفوذ بیمه در کشور نسبت به دیگر کشورها کمتر شود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *