واکنش چهره ها و هنرمندان به شهادت محیط بانان +اینستاپست

نسیم ورزش : هنرمندان و چهره های شناخته شده کشور در صفحه اینستاگرامشان با انتشار پستی شهادت محیط بانان را تسلیت گفتند.
در پی حادثه ای که سوم تیر در کوه گنو استان هرمزگان رخ داد، سه محیط بان در جریان درگیری با شکارچیان متخلف بر اثر شلیک گلوله به قلب و سر به شهادت رسیدند.ساعتی بعد از انتشار این خبر هنرمندان و چهره های کشورمان با انتشار پست هایی در شبکه های اجتماعی، شهادت این سه مرزبان را تسلیت گفتتند هنرمندان هر یک با انتشار تصاویر  یادشان را گرامی داشتند.

معصومه ابتکار نوشت:”محیط بانان؛ سربازان شجاع خط مقدم
دیشب، در شب قدر، شهادت سومین محیط بان سرفراز «منوچهر شجاعیان» رقم خورد… هولناک و تلخ …
حفاظت از محیط زیست برای تلاشگران عرصه طبیعت به دلیل اینکه همواره با منافع عده یا گروههای خاصی در تضاد قرار می گیرد، پر مخاطره است. ۱۸۵ نفر در جهان فقط در سال ۲۰۱۵ حین دفاع و حفاظت از محیط زیست کشته شده اند. در ایران نیز شهید شجاعیان صد و نوزدهمین محیط بانی است که طی حدود نیم قرن فعالیت محیط بانی در ایران به شهادت رسید.
لازم است در مورد شجاعانی که در خط مقدم و دفاعی محیط زیست قرار دارند، مواردی روشن شود.
محیط بانان دارای یگان و ساختار رسمی هستند و در هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می کنند. ایشان ضابط قوه قضاییه و دارای اسلحه بوده و مانند هر مامور مسلح دیگری از قانون نحوه به کارگیری سلاح و آیین نامه های مرتبط تبعیت می کنند. محیط بانان آموزش های تخصصی ویژه ای را در زمینه های حقوقی، سلاح، تنوع زیستی، تعامل با جوامع محلی، مدیریت و توان افزایی برای کار در شرایط سخت محیطی می گذرانند. سازمان حفاظت محیط زیست در جهت کمک به محیط بانان در حفاظت از مناطق تحت مدیریت خود، به دنبال توسعه تجهیزات و دوربین های پایش هوشمند بوده که در برخی استان ها این نوع پایش اعمال شده، ولی برای توسعه آن به اعتبارات لازم وابسته است. از فناوری های جدید کمک و تجهیز محیط بانان، پهباد است.
جلب همکاری وزارت دفاع برای توقف تولید سلاح شکاری نیز در سال گذشته محقق شد. سلاح هایی که قلب محیط بانان را نشانه می رود و باید به جد با آنها مقابله شود.
لازم به ذکر است لایحه قانونی حمایت از محیط بانان و تشدید مجازات مهاجمان مسلح را در دست تدوین بوده و مجلس دهم می تواند با تقویت قوانین مربوط به جمع آوری سلاح های غیرمجاز، حمایت ویژه از تامین اعتبارات لازم برای تجهیزات پایش هوشمند و وسایلی مانند موتورسیکلت و خودرو را که اغلب متعلق به دهه گذشته است، محیط بانان را یاری کنند”.

واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست
شهره سلطانی نوشت:”منوچهر شجاعی” محیط بان پارک ملی بمو، نیز رفت .او سومین محیط بانی بود که در ۴۸ ساعت اخیر توسط تیر اندازی مستقیم شکارچیان کشته شد. عشق و فداکاری شما برای زمین. و طبیعت ستؤدنی بوده و هست و یادتان در دلها جاودان”.

واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست

میترا حجار نوشت:”تو را در قریه هایی دور مرغانی به هم تبریک می گویند.” منوچهر شجاعی محیط بان سرافراز استان فارس که عصر دیروز در درگیری با شکارچیان متخلف در پارک “بمو” مجروح شده بود در اولین دقایق بامداد امروز به شهادت رسید.
سه محیط بان در دو روز…و علی آرامش فر محیط بان دنا با پای مجروح در بیمارستان نمازی شیراز همچنان درد می کشد”.

واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست
 
هدیه تهرانی نوشت:”منوچهر شجاعى عزیز،شجاعت تو ستودنى ست که از دست رفتن دو یار دیگرت ” همین دیروز ” براى امان جانت هیچ ترس و تردید و درنگى نشد … پلنگى بى سلاح شدى براى حفظ حیات، دریغ و درد … و هزاران دلتنگ
مظلومانه قربانى شدنت مرا به یاد این شعر انداخت :
توجهی به تکاپوی این پلنگ نکن به تیر‌رس که رسیدم بزن، درنگ نکن تمام حیثیت کوه از شکوه من است نه، افتخار به فتح دو تکه سنگ نکن مرا به چنگ بیاور چه زنده، چه مرده به قدر ثانیه‌ای فکر نام و ننگ نکن غرور دشت پر از رد گامهای من است مرا اسیر قفسهای چشم ‌تنگ نکن درست بین دو ابروم را نشانه بگیر به قصد کشت بزن، لحظه‌ای درنگ نکن همیشه اول و آخر تو می‌بری از من تمام وقتت را صرف صلح و جنگ نکن فقط بخواه به پایت نمرده جان بدهم برای کشتن من خواهش از تفنگ نکن. با احترام به روح پاکش و با عرض تسلیت به همه همدردان”.

واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست
نفیسه روشن نوشت:”متاسفانه دقایقى قبل از بیمارستان شهید رجایی خبر رسید منوچهر شجاعى محیطبان پارک ملى بمو که عصر امروز در درگیرى با شکارچیان متخلف مجروح شده و به بیمارستان شهید رجایی انتقال داده شده بود علیرغم تمام تلاشهای کادر پزشکی بر اثر شدت جراحات وارده شهید شد.
نامش نیک یادش گرامی.تسلیت به خانواده داغدار و خانواده محیط زیست کشور در شب احیا شب ضربت خوردن امام علی هموطنی بخاطر بی رحمی شکارچی نامرد از دنیا رفت. برای سه محیط بان زحمت کشی که در عرض ٢ روز شهید شدن امشب دعا کنیداز خانم دکتر ابتکار خواهش میکنم از خون این سه شهید محیط زیست که با کمترین توقع جونشون رو برای محافظت از مناطق محافظت شده از دست دادن نگذرن و برای شکارچیان غیر مجاز اشد مجازات رو در نظر بگیرن مرگ بر بی رحمی و مرگ بر سنگ دلی”.
واکنش چهره ها و هنرمندان به درگذشت محیط بانان +اینستاپست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *