والیبال نشسته بهزیستی مازندران وارد مسابقات سوپر لیگ شد

نسیم ورزش : مدیرکل بهزیستی استان مازندران افزود: امسال برای نخستین‌بار تیم والیبال نشسته بهزیستی مازندران وارد مسابقات سوپر لیگ کشور شده است. 

340 واحد مسکونی

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، سعید آرام در نشست خبری که به مناسبت هفته معلولان برگزار شد با اشاره به شعار امسال روز معلولان اظهار کرد: بیش از ۶۰۰ میلیون معلول در دنیا وجود دارد و اگر بخواهیم شعار جهانی فراگیر و برابر محقق شود باید ملزومات آن فراهم شود. 

وی گفت: ۳۴۰ واحد مسکونی در اختیار خانواده‌های دارای یک معلول مازندرانی قرار گرفت.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه تا زمانی که عده‌ای را ناتوان و عده‌ای را توانمند ببینیم آن جامعه فراگیر نخواهد بود، خاطر نشان کرد: تا وقتی نگاه ما به این افراد نگاه ترحم‌آمیز و نگاه ناتوانی به قابلیت‌های‌شان باشد به جامعه فراگیر دست نخواهیم یافت، پس باید نگرش‌ها را عوض کنیم.  

وی با اشاره به اینکه ۴۵ هزار معلول در مازندران ثبت شده‌اند و از خدمات مستمر و غیرمستمر بهره می‌گیرند، یادآور شد: ۴۶ درصد معلولان استان جسمی، حرکتی، ۲۳ درصد معلولان ذهنی، ۱۱/۸ درصد معلولان شنوایی، ۸/۶ درصد اختلالات روانی و بقیه در سایر گروه‌ها قرار دارند.

آرام ۶۳ درصد از معلولان زیرپوشش استان را مرد و ۳۶ درصد را زن عنوان کرد و افزود: بیش از ۱۰۲ مرکز با رویکرد روزانه، شبانه‌روزی، ویزیت و مراقبت در منزل فعالیت می‌کنند و به ۵ هزار و ۲۰۰ معلول ارائه خدمت می‌کنند.

وی خدمات توانمندسازی،آموزش،توان‌بخشی و روان‌شناختی را عمده فعالیت‌های بهزیستی برشمرد و تاکید کرد: بیش از ۱۷ میلیارد ریال یارانه به این مراکز برای آموزش خدمات از طرف بهزیستی داده می‌شود. 

مدیرکل بهزیستی مازندران طرح مراقبان در خانواده را از طرح‌های موفق بهزیستی دانست و افزود: این طرح از سه سال پیش به صورت پایلوت در استان مازندران آغاز شد و در حال حاضر در سراسر کشور برگزار می‌شود. 

وی با بیان اینکه حدود ۳۱۲ معلول و سالمند زیرپوشش طرح مراقبان در خانواده قرار دارند، تصریح کرد: برای بیش از ۷۰ نفر در ارتباط با این طرح ایجاد اشتغال شده است. 

آرام تعداد افراد دارای ضایعه نخاعی در استان را ۸۶۸ مورد عنوان کرد و افزود: همه افراد دارای ضایعه نخاعی از حق پرستاری برخوردار هستند و مستمری به مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. 

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۲ هزار معلول در استان از خدمات مستمری ماهانه برخوردار هستند، تصریح کرد: ۵۶۱ معلول در مقاطع مختلف دانشگاهی حمایت تحصیلی می‌شوند. 

آرام با بیان اینکه ۸ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال هزینه دانشجویی در سال ۹۴ پرداخت کرده‌ایم، اظهار کرد: ۲ هزار دانش‌آموز در استان زیرپوشش آموزش بهزیستی هستند و در سال گذشته برای یک‌هزار ۱۰۰ نفر از معلولان کمک هزینه ایاب و ذهاب پرداخت کرده‌ایم. 

وی با اشاره به اینکه ۲ هزار معلول از طرح کمک هزینه بهبود تغذیه استفاده می‌کنند، افزود: هزینه‌های درمانی در دو بخش بیمه پایه و بیمه تکمیلی توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به افتتاح مرکز روزانه خدمات توان‌بخشی برای معلولان بیان کرد: سالمندان بیش از ۱۰ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و طرح توانمندسازی سالمندان در استان انجام می‌شود و مازندران در بحث مراکز نگهداری سالمندان در کشور پیش قراول است.

وی به طرح غربالگری کودکان اوتیسم در مهدهای کودک‌ استان اشاره کرد و افزود: در مناطق روستایی و محروم با آموزش ۱۳۴ نفر تحصیلکرده روستایی این طرح در این مناطق هم اجرا می‌شود و هر فرد و به طور میانگین ۵۰ نفر را زیرپوشش قرار می‌دهد و در واقع رابط بین سازمان و فرد معلول است. 

آرام مازندران را در سال گذشته در طرح پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی و مشاوره ژنتیک جزو سه استان برتر اعلام کرد یادآور شد: این طرح در استان به صورت پایلوت بوده و کمتر از یک سال در برنامه توسعه ششم مشاوره ژنتیک در سراسر کشور اجباری شد و تمامی شهرستانهای استان را یک مرکز ژنتیک خواهند داشت و سازمان برای این موضوع یارانه هم پرداخت می‌کند.

وی اختلالات شنوایی را از مشکلات عمده نوزادان عنوان کرد و افزود: در سال ۹۴ بیش از ۳۵ هزار نوزاد در بدو تولد غربالگری شده‌اند و که ۸۴ نفر دچار اختلالات شنوایی بوده‌اند و اقدامات لازم برای آنها انجام شده است. 

آرام به پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان اشاره و اظهار کرد: در سال ۹۴ تعداد ۹۳ هزار کودک سه تا ۶ سال  غربالگری شده که ۲ هزار و ۳۱۶ کودک دچار اختلال بینایی بوده‌اند و اقدامات برای جلوگیری از تنبلی چشم که مهم‌ترین علت نابینایی است برای آنها انجام شده است.

وی با اشاره به اشتغال و مسکن معلولان خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۵۵۲ مورد و در هشت ماهه امسال ۳۴۰ واحد مسکونی در اختیار خانواده‌های که یک معلول دارند قرار گرفته است. 

مدیرکل بهزیستی مازندران افزود: خانواده‌هایی که دو معلول دارند و فاقد مسکن هستند در مناطق شهری ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و روستایی ۱۸ میلیون تومان بلاعوض و ۱۸ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره دریافت می‌کنند.                                                      

وی با اشاره به اینکه استان در بحث پرداخت تسهیلات با ۹۸ درصد برای اشتغال معلولان در کشور حایز رتبه برتر شده است، اظهار کرد: در سال گذشته سهم استان برای ایجاد اشتغال یک‌هزار و ۲۰۰ شغل بوده که در  مازندران ۲ هزار و ۳۳۹ مورد برای جامعه هدف شغل ایجاد شده است. 

مدیرکل بهزیستی استان مازندران افزود: امسال هم ۹۰۰ طرح به بانک معرفی شده است و ۴۰ طرح موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

وی با اشاره به اقدامات در بحث مناسب‌سازی عمومی و شهری تاکید کرد: در سال گذشته مازندران در مقایسه با دیگر استان‌ها رتبه نخست را داشته است.

آرام افزود: شهرستان ساری الگوی خوبی در مناسب سازی اماکن عمومی است که باید تلاش ویژه ای در این زمینه در استان صورت گیرد.

آرام با اشاره به سند جامع پیشگیری از طلاق و اعتیاد در استان عنوان کرد: استان مازندران در این مبحث به عنوان الگو انتخاب شده است و کاهش نرخ طلاق را در مازندران داشته‌ایم. 

وی با اظهار اینکه بیش ۵۲۵ مورد تماس با ۱۲۳ در ارتباط با خودکشی داشته‌ایم، خاطر نشان کرد: بیش از ۵۰۰ تماس کودک آزاری گزارش شده است که فقط ۴۰ مورد وارد مراکز نگهداری شبانه‌روزی و موقت بهزیستی شده‌اند.

آرام افزود: امسال برای نخستین‌بار تیم والیبال نشسته استان با نام بهزیستی مازندران وارد مسابقات سوپر لیگ کشور شده است. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو