« هونیاگر تبرستان » در حلقه صاحب نظران

نسیم ورزش :« هونیاگر تبرستان » در حلقه صاحب نظران /نشست نقد و بررسی کتاب «هونیاگر تبرستان» در حوزه هنری مازندران برگزار شد.

هونیاگر تبرستان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری مازندران سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸ نشست نقد و بررسی کتاب «هونیاگر تبرستان» اثر «علی رمضانی پاچی» و « محمد ابراهیم عالمی» با حضور جمعی از محققین و فعالان عرصه موسیقی در این نهاد برگزار شد.
«سید جلال محمدی» مسئول واحد موسیقی حوزه هنری مازندران در ابتدای برنامه هدف از برپایی این نشست را حمایت از جریانات فرهنگی استان بویژه بوم نگاری در عرصه فرهنگ و هنر برشمرد و خاطر نشان کرد که حوزه هنری همواره در جهت تولید آثار فاخر فولکلور، خاصه در زمینه تولیدات موسیقایی _ پژوهشی دغدغه مند بوده و برگزاری اولین دوره ویژه برنامه «کِله حال» در پی همین احساس نیاز شکل گرفت.
«علی رمضانی پاچی» _محقق فرهنگ و تاریخ_ با اشاره به زمینه های مساعد کار در عرصه موسیقی استان مازندران گفت: کتاب حاضر در پی همکاری صمیمانه خانواده مرحوم استاد « حسین طیبی سوته کلایی» به ویژه « ارسلان طیبی» (که خود از اهالی خبره موسیقی مازندران است) با تیم پژوهش شکل گرفت و سعی شد به ابعاد کمتر پرداخته شده زندگی شخصی و حرفه ای و مهارت های ویژه آن استاد در زمینه ساز« لله وا » اشاره شود.
« محمد ابراهیم عالمی» _خواننده_ و دیگر نویسنده کتاب «هونیاگر تبرستان» در ادامه این برنامه گفت: « حسین طیبی سوته کلایی» نقش مشخص و بی بدیلی در عرصه موسیقی مازندران و رشد و نظام یافتگی و پیشرفت نوازندگی ساز لله وا داشته است، و با تسلط بر ردیف موسیقی ایرانی و جمع آوری نغمات مقامی مازندران، همچنین با گسترش خلاقانه مقام های محدود ساز «لله وا» گام مهمی در زمینه موسیقی این دیار برداشته و یادگاران گوش نوازی از خود بجای گذاشت.
گفتنی است در ادامه حاضرین درباره ویژگی های کتاب یاد شده و همچنین موارد پرداخته شده در کتاب به بحث و گفتگو نشستند.
شایان ذکر است نشست نقد و بررسی کتاب «هونیاگر تبرستان» در حوزه هنری مازندران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو