هشدار کم‌آبی در ۹ استان کشور

 

نسیم ورزش:  رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اعلام کرد که از ابتدای سال آبی جاری تا پایان خرداد میزان بارندگی در کشور ۱۸درصد کاهش داشته و وضعیت بارش در ۹ استان کشور هشدار‌دهنده است.

آنطور که شاهرخ فاتح به خبرگزاری مهر گفته است استان‌های هرمزگان و بوشهر تا پایان سال آبی جاری یعنی ابتدای مهرماه۹۴ قطعا ۵۰درصد کاهش بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت خواهند داشت. استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، فارس، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و البرز نیز تا پایان سال آبی جاری حدود ۳۰درصد کاهش بارندگی دارند به گفته وی، میزان بارش در کل کشور از ابتدای مهرماه سال گذشته تا پایان خردادماه امسال ۱۸۸٫۵میلی‌متر بود که این میزان در مقایسه با میانگین بلندمدت، ۱۸درصد کاهش و نسبت به سال گذشته ۱۴درصد کاهش دارد.

 

به گفته فاتح، میزان بارندگی در این مدت در تهران ۲۲۶٫۳میلی‌متر بود که در مقایسه با میانگین بلندمدت ۱۹درصد کاهش و نسبت به سال گذشته نیز ۱۳درصد افزایش دارد. گفته‌های رئیس مرکز ملی خشکسالی بیانگر آن است که از ابتدای مهرماه۹۳ تا پایان خردادماه ۹۴ استان هرمزگان با ۵۳درصد کاهش، بوشهر با ۴۸درصد و البرز با ۴۱درصد کاهش، کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور نسبت به میانگین بلندمدت بودند.

 

آنطور که فاتح گفت، استان گیلان با ۲۷درصد افزایش بارش‌، آذربایجان شرقی با ۲۲درصد افزایش و اردبیل با ۱۶درصد افزایش بارندگی‌ها، پربارش‌ترین استان‌های کشور نسبت به میانگین بلندمدت هستند. استان هرمزگان نیز کم‌بارش‌ترین استان کشور اعلام شده و به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی، از ابتدای سال آبی جاری تا پایان خردادماه، این استان ۶۵درصد کاهش بارش داشت.

 

پس از آن بوشهر با ۵۸درصد کاهش و ایلام با ۴۴درصد کاهش بارندگی، کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور نسبت به‌مدت مشابه در سال گذشته بودند.

 

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی همچنین تأکید کرد: استان‌های خراسان رضوی با ۳۶درصد افزایش، اردبیل با ۳۲درصد و آذربایجان شرقی با ۳۰درصد افزایش نسبت به‌مدت مشابه در سال گذشته، پربارش‌ترین استان‌ها بودند.

 

آنطور که فاتح گفته است، پیش‌بینی‌ها تا پایان سال آبی جاری یعنی ابتدای مهرماه۹۴ نشان می‌دهد که ۹ استان کشور کمبود بارش فعلی را همچنان تا پایان سال آبی خواهند داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو