یک هزار میلیارد ریال بودجه به بخش ورزش دانشگاهی اختصاص یافت

نسیم ورزش : معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه یک هزار میلیارد ریالی دولت برای سال آینده در بخش ورزش دانشگاهی خبر داد.

 

بخش ورزش دانشگاهی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، از فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، مجتبی صدیقی در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران ورزش دانشگاهی در سال جاری که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس و دبیرکل کمیته ملی المپیک و مسئولان فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی برگزار شد، این خبر را اعلام کرد.
وی افزود: سال آینده بیست و نهمین یونیورسیاد جهانی در پیش است و فدراسیون ورزش دانشگاهی، به طور جدی در حال آماده‌سازی تیم‌ها برای حضور شایسته در این مسابقات است؛ ضمن اینکه المپیاد ورزش همگانی نیز سال آینده به احتمال فراوان به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه تعامل خوبی میان ورزش دانشگاهی و مجموعه ورزشی کشور وجود دارد، اظهار کرد: هیات رئیسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی اخیرا با ترکیب فرا دانشگاهی و فرا دستگاهی تشکیل شد که امیدوارم این هماهنگی‌ها باعث ارتقای هر چه بیشتر ورزش دانشگاهی شود.
صدیقی با اشاره به اختصاص بودجه جداگانه برای ورزش دانشگاهی نیز گفت: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی قرار است سال آینده بودجه ورزش دانشجویی ذیل برنامه بودجه دانشگاه‌ها پیش‌بینی شود و بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بیشتر این میزان اعتبار به وزارت علوم و بخشی هم به وزارت بهداشت تعلق می‌گیرد.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
محمد فرهادی وزیر علوم، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان، محمد دادگان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی، محمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی و محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم در این مراسم حضور داشتند.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با ۵ مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. همچنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی عنوان سوم تیمی را به دست آوردند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین ۱۲ کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.

** لزوم توجه به ورزش همگانی در دانشگاه ها
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیگر سخنران مراسم تجلیل گفت: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیز توجه شود.
وی اظهار داشت: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
وزیر علوم افزود: واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
وی با اشاره به کمبود فضا و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: توسعه فضا و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده و در حال حاضر ۱۰۰ اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند.
وزیر علوم در ادامه گفت: برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود و در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تنظیم شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به ۵۰ مرکز رسیده است، اظهار داشت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم.
فرهادی گفت: باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.
وزیر علوم افزود: ان‌شاالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجو در یونیورسیاد سال آینده در چین تایپه اختصاص خواهد یافت تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.

** کمیته ملی المپیک همیشه کنار ورزش دانشگاهی است
کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک نیز در این مراسم اظهار کرد: اغلب مرسوم است که پس از یک سال از مدال آوران ورزشکار تقدیر شود، اما برگزاری این مراسم برای تقدیر از مدال آوران سال ۹۵ ورزش دانشگاهی، در حالی‌که هنوز امسال به پایان نرسیده است، نشان دهنده عزم جدی برای حمایت از ورزش در دانشگاه‌هاست.
رئیس کمیته ملی المپیک با تبریک موفقیت‌های ورزش دانشگاهی گفت: در مجموعه وزارت علوم، دو ارگان فدراسیون ورزش دانشگاهی و اداره کل تربیت بدنی یکی در بخش قهرمانی و دیگری در بخش همگانی در ورزش دانشگاهی فعال هستند کمیته ملی المپیک همیشه این دو مجموعه را در کنار خود می‌بیند.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار کمیته ملی المپیک به دو فدراسیون ورزش دانشگاهی و ورزش دانش‌آموزی بودجه هر چند محدود اختصاص داده است، ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم علاوه بر بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان ورزش دانشگاهی که از طرف دولت قرار است سال آینده به این حوزه اختصاص یابد، بودجه‌ای جداگانه نیز برای مسابقات یونیورسیاد جهانی اختصاص داده شود تا شاهد ادامه موفقیت‌های ورزش دانشگاهی در این مسابقات باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *