نقش موثر روستا در توسعه مازندران

اختصاصی پرش/ علی اکبر حسنی: نقش موثر روستا در توسعه مازندران/ با توجه به تعریف روستا بعنوان محدوده‌ای از فضای جغرافیایی که واحد اجتماعی کوچکی مرکب از تعدادی خانواده که نسبت به هم دارای نوعی احساس دلبستگی, عواطف و علائق مشترک هستند و در آن تجمع می یابند و بیشتر فعالیت‌هایی که برای تامین نیازمندی‌های زندگی خود انجام می‌دهند باید با دقت بیشتری و نگاه کارشناسی به دغدغه های این عزیزان بپردازیم.

نقش موثر روستا

این واحد اجتماعی اکثریت افراد آن به کار کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند.

در دهه های اخیر و با رشد پرشتاب صنعت و فناوری در جهان, عقب‌ماندگی مناطق روستایی بیشتر عیان شده است.

از آن‌جایی که عموماً روستاییان نسبت به شهرنشینان دارای درآمد کمتری هستند و از خدمات اجتماعی ناچیزی برخوردار هستند, اقشار روستایی فقیرتر و آسیب‌پذیرتر محسوب می‌شوند که بعضاً منجر به مهاجرت آنان به سمت شهرها نیز می‌شود.

نبود صرفه اقتصادی برای ارایه خدمات اجتماعی, حرفه‌ای و تخصصی، ‌نبودن کار کشاورزی (کم‌ بودن بهره‌وری) , محدودیت منابع ارضی (در مقابل رشد جمعیت) , و عدم ‌مدیریت صحیح مسؤولان سبب مهاجرت های بی رویه روستاییان به شهر شده است.

مشکلات و مسائل نواحی روستایی استان بسیار است و هر ناحیه روستایی مسائل و مشکلات خود را دارد با وجود این نواحی روستایی  در مجموع با مسائل و مشکلاتی مواجه اند که توجه به آنها علاوه بر اینکه ضرورت برنامه ریزی توسعه روستایی را ایجاب می کند بلکه باید توجه خاصی به برنامه ریزی منطقه ای و محلی و برنامه ریزی نامتمرکز نمود تا الویتهای موجود در هر منطقه بطور دقیق مشخص شود.

براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ جمعیت روستاهای این استان ۵۳ هزارو۹۱۲ نفر بیشتراز سرشماری سال ۹۰ شد که به این معنا است که جمعیت روستایی مازندران بالغ بر به یک میلیون و ۳۸۶ هزار و ۳۳۷ نفر می باشد.

این رقم به این معناست که باید برای جمعیت بزرگ جامعه روستایی مازندران اقدامات قابل قبولی صورت داد و در جهت رفع محرومیت روستاها و رفع موانع توسعه ای روستاها گام های موثری صورت گیرد.

متاسفانه سهم روستاها در توسعه و آبادانی نسبت به شهرها در مازندران ناچیز است و این در حالی است که نقش تاثیرگذار روستاها در افزایش بهره وری و توسعه همه جانبه مازندران غیر قابل کتمان است.

دستگاه های اجرایی مرتبط با روستا که تعدادشان فراوان می باشند در قبال توسعه نیافتگی روستاهای مازندران باید پاسخگو باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو