نسخه پولی دولت برای درمان رکود

نسیم ورزش:  ۳ مقام ارشد اقتصادی دولت روز گذشته در یک نشست خبری مشترک تازه‌ترین برنامه‌ها برای شتاب‌بخشیدن به رونق اقتصادی را اعلام و تأکید کردند که این برنامه‌ها به‌معنای تغییر جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت برای مهار تورم نیست و تنها معطوف به ۶‌ماه پایانی سال است.

ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کردند که نرخ تورم باز هم کاهش خواهد یافت، ارز در سال آینده تک‌‌نرخی می‌شود و برنامه ۶ماهه دولت برای تحریک تقاضا و جلوگیری از کاهش یا منفی‌شدن نرخ رشد اقتصادی است که به‌گفته آنها بیم آن می‌رود نسبت به رشد ۳درصدی سال گذشته کمتر شود.

بسته اقتصادی که دیروز از سوی این سه مقام دولتی باز شد عمدتاً مبتنی بر سیاست‌های پولی برای تحریک تقاضاست از یک سو انواع وام برای خرید کالا و خودرو و بافت‌های فرسوده شهرها در نظر گرفته شده است و از سوی دیگر هم برخی منابع پولی برای افزایش قدرت وام‌دهی بانک‌ها در نظر گرفته شده است.

  • نوبخت : این برنامه ۶ماهه است

محمدباقر نوبخت دراین نشست گفت: بسته اقتصادی دولت برای ۶‌ماه اجرایی‌شدن برجام تا رفع تحریم‌ها تنظیم شده است. به گفته وی، هدف این سیاست‌ها « افزایش رشد اقتصادی» همراه با سیاست «مهار تورم» است. نوبخت همچنین اظهار داشت: معادل ریالی ۱۰میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در تولید و تحریک هدفمند تقاضا از بودجه ۹۴ استفاده می‌شود. وی با اشاره به مصوبه هیأت وزیران برای نوسازی بافت‌های فرسوده و پرداخت تسهیلات با نرخ سود ۱۰درصد در این مناطق گفت: با تقویت بخش ساختمان، تقاضا تحریک می‌شود. وی افزود: هدف ما این است که امسال ۳۵هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی اختصاص دهیم.

  • وعده تورم تک‌رقمی

وزیر اقتصاد هم تأکید کرد: امروز در آستانه تک‌رقمی شدن نرخ تورم هستیم.طیب‌نیا با بیان اینکه روند تورم نزولی خواهد بود، اظهار کرد: اگر به وسیله‌ای نیاز داشته باشید، اکنون بهترین زمان برای خرید است. طیب‌نیا با اشاره به برنامه دولت برای انتشار ۶هزار میلیارد تومان صکوک در سال‌جاری گفت: یک‌هزار میلیارد تومان در بازار ثانویه عرضه می‌شود و ۵هزار میلیارد تومان صرف بازپرداخت بدهی دولت به طلبکاران می‌شود. وی تصریح کرد: همچنین ۵هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت و ۵هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه منتشر می‌شود. هدف ما این است که با ساماندهی بدهی دولت، تنگنای مالی در جهت دستیابی به رشدهای اقتصادی بالا رفع شود.

  • ۲برنامه به جای کاهش دستوری نرخ سود

رئیس‌کل بانک مرکزی از کاهش سپرده قانونی بانک‌ها و ورود بانک مرکزی به بازار بین بانکی جهت تحریک تقاضا خبر داد و اعلام کرد: نرخ سپرده قانونی بانک‌ها به جای ۱۳درصد ثابت بین دامنه ۱۰تا ۱۳درصد در نوسان خواهد بود. سیف آزادسازی سپرده قانونی بانک‌ها را بسته به عملکرد آنها در یک بازه زمانی ۳‌ماهه دانست و بدون اشاره به میزان پولی که با این تدبیر آزاد خواهد شد، افزود: امیدواریم با اعمال این تصمیم ورود نقدینگی به نظام بانکی با سرعت بیشتری همراه شود تا کاهش مناسبی در قیمت تمام‌شده تجهیز منابع در بانک‌ها صورت گیرد.

  • جزئیات وام‌های جدید بانکی

سیف درباره پرداخت وام‌های جدید و سود آنها گفت: بانک مرکزی پول را با نرخ ۱۴درصد در اختیار بانک‌ها قرار داده و آنها با نرخ ۱۶درصد به شرکت‌های تولیدی ارائه می‌کنند. وی همچنین از شرایط ویژه خرید اقساطی خودرو خبر داد و گفت: مصرف‌کنندگان‌ این امکان را خواهند داشت که تا ۸۰درصد قیمت خودرو و حداکثر تا ۲۵میلیون تومان را در یک دوره ۷ساله با نرخ سود ۱۶ درصد از طریق نمایندگان مجاز شرکت های خودروسازی پرداخت کنند. این مقام ارشد بانک مرکزی همچنین گفت: براساس تصمیمات اخذ شده بانک‌ها مجازند کارت اعتباری را برای مشتریان خود ازجمله کارمندان دولت و بخش خصوصی و یا افراد با درآمد مشخص صادر کنند تا حداکثر ۱۰میلیون تومان با نرخ سود ۱۲درصد برای صاحب کارت شارژ شده تا صاحب کارت بتواند با مراجعه به فروشندگان، کالاهای بادوام داخلی خریداری کند.

  • هشدار نمایندگان مجلس درباره بحران رکود

محمدرضا باهنر، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی: وضعیت اقتصادی کشور از حیث رکود بحرانی است. گرچه اکنون اقتصاد کشور از تورم فاصله گرفته اما رکود موجود درآن به‌شدت نگران‌کننده است. چنانچه مشکلات اقتصادی بعد از لغو تحریم‌ها ادامه یافته و محدودیت‌های غرب علیه ایران پابرجا باشد، دولت باید برنامه‌ای برای خروج از رکود داشته باشد.

حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون تولید ملی و اجرای اصل ۴۴قانون اساسی: نمایندگان مجلس از مدت‌ها پیش و حتی در چند‌ماه گذشته نسبت به تشدید رکود هشدار داده بودند اما متأسفانه مسئولین دولت منکر آن شدند و گفتند که از رکود خارج شدیم. با تحلیل از وضعیت بازار و صنایع کوچک و متوسط رکود کاملا مشهود بود.

عزیز اکبریان، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: پایین آوردن تورم هنر نیست زیرا با این اقدام کشور به سمت رکود حرکت کرده و فاجعه رکود بدتر از تورم است. اکنون خیلی از بنگاه‌ها در حال تعطیلی بوده، بورس وضعیت خوبی ندارد و نه‌تنها ایجاد شغل نکردیم، بلکه امسال بیش از یک میلیون نفر کارگر بیکار شدند و محصول تولید‌کننده انبار شد.

غلامحسین شیری علی آبادی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: باید دولت برای رکودی که امروز در اقتصاد ایران حاکم شده، علاج کند؛ چرا که اکنون تولیدات کشور روزبه‌روز کمتر می‌شود و کالاهای تولیدی در انبارها مانده است. اگردر ابتدا بتوانیم واحدهای نیمه‌تعطیل را که دچار رکود هستند یا واحد‌های تعطیل شده را احیا کنیم، رکود قابل حل است.

شهباز حسن پور بیگلری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس: باید دولت برای خروج از رکود چاره‌اندیشی کند چرا که براساس آخرین گزارش‌ها حدود ۵۰درصد واحد‌های تولیدی یا با بحران جدی روبه‌رو هستند و یا در آینده‌ای نزدیک به واسطه نداشتن مواداولیه و بی‌توجهی جدی با مشکل اساسی روبه‌رو خواهند شد.

  • نرخ سود دستوری جواب نمی‌دهد

نکته مهم از موضعگیری سیف و طیب‌نیا، شرط مشترک آنها برای کاهش سود بانکی و تأکید آنها بر پرهیز از کاهش دستوری نرخ سود بود. رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که نرخ سود بانکی کم می‌شود یا نه، گفت: سیاست دستوری جواب نمی‌دهد و باید فضا به سمتی برود که نرخ به سمت تعادل و میزان قابل‌قبول خود برسد. او کاهش نرخ سود بانکی را منوط به کاهش نرخ سود بین بانکی اعلام کرد و گفت:نرخ تورم به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده اما نرخ سود بانکی متناسب با آن کاهش پیدا نکرده است.

وزیر اقتصاد هم در ادامه این اظهارنظر گفت: قطعاً هدف ما کاهش نرخ سود است، چون نه با شرایط اقتصاد و نه با تولید هماهنگ است، اما راهکار آن کاهش نرخ به‌صورت دستوری نیست. وی افزود: دلیل بالا بودن نرخ سود، اضافه تقاضا در نظام بانکی است که با تقویت منابع بانک‌ها این اضافه تقاضا به‌صورت معنی‌داری کاهش خواهد یافت و به تبع آن نرخ سود هم کاهش می‌یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو