نخستین طلای کاروان ایران در المپیک ریو/رستمی فاتح دسته ۸۵ کیلوگرم شد

«کیانوش رستمی» وزنه بردار دسته ۸۵ کیلوگرم ایران در بازی های المپیک ریو در شب میلاد امام هشتم (ع) ضمن جابجا کردن رکورد جهان و المپیک، نخستین مدال طلای کاروان ورزشی ایران را که مزین به نام امام رضا (ع) است به گردن آویخت.

نخستین طلای کاروان ایران در المپیک

به گزارش پایگاه خبری ورزشی نسیم ورزش ، رقابت های گروه دسته ۸۵ کیلوگرم المپیک از ساعت ۲:۳۰ بامداد شنبه به وقت ایران با حضور ۱۱ وزنه بردار آغاز شد که کیانوش رستمی دارنده مدال نقره المپیک و دو مدال طلای جهانی در حرکات دو ضرب بعد از آنکه نتوانست وزنه ۲۱۵ کیلوگرمی را بالای سر ببرد در حرکت دوم این وزنه را که برابر با رکورد المپیک (پیروس دیماس وزنه بردار عنوان دار یونانی در المپیک سیدنی) بود، بالای سر برد.
وی که رقابت سختی با تیان تائو چینی داشت در حرکات دو ضرب و در حرکت سوم وزنه ۲۱۷ کیلوگرمی را بلند کرد و در مجموع با ۳۹۶ کیلوگرم رکورد مجموع جهان و المپیک را به ترتیب یک و دو کیلوگرم جابجا کرد و مدال طلای المپیک را به گردن آویخت.
رکورددار مجموع جهان در این دسته متعلق به رستمی بود که در جام فجر (خرداد ۹۵) در تهران به دست آورد و رکورددار حرکت مجموع المپیک نیز در این دسته در اختیار آندری ریباکف بلاروسی قرار داشت که در المپیک پکن به دست آورده بود.
رستمی در حرکات یک ضرب ابتدا وزنه های ۱۷۴ و ۱۷۹ را بالای سر برد اما در حرکت سوم نتوانست وزنه ۱۸۲ کیلوگرمی را مهار کند.
رستمی با کسب این مدال طلا، ششمین مدال طلای تاریخ ادوار وزنه برداری در المپیک را از آن ایران کرد.
پیش از این محمد نصیری در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی، حسین توکلی در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی، حسین رضازاده در بازی های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی و ۲۰۰۴ آتن و بهداد سلیمی در ۲۰۱۲ لندن ۵ مدال طلا برای کشورمان کسب کرده بودند.
همچنین نمایندگان ایران در المپیک سابقه کسب شش مدال نقره و ۵ برنز را نیز دارند.
در این دسته تیان تائو نفر ششم سال ۲۰۱۴ جهان و طلای بازی های آسیایی که در حرکات یک ضرب با ۱۷۸ کیلوگرم در جایگاه دوم قرار داشت در حرکات دو ضرب پس از آنکه نتوانست دو مرتبه وزنه های ۲۱۰ کیلوگرمی را بالای سر ببرد در سومین حرکت وزنه ۲۱۷ کیلوگرمی را بلند که رکورد المپیک را دو کیلوگرم ارتقا داد و در نهایت با ۳۹۵ کیلوگرم مدال نقره گرفت.
پیروس دیماس با وزن ۲۱۵ کیلوگرم در المپیک سیدنی این رکورد را به نام خود ثبت کرده بود.
گابریل سینکراییان دارنده مدال نقره سال ۲۰۱۶ اروپا و حضور در المپیک لندن از رومانی نیز در این دسته با مجموع ۳۹۰ کیلوگرم و به دلیل وزن کمتر نسبت به دنیس اولانوف دارنده طلای سال ۲۰۱۶ از قزاقستان مدال برنز گرفت.
رقابت های دسته ٩۴ کیلوگرم (سهراب مرادی و علی هاشمی) ۲۴ مرداد و مسابقات دسته ۱۰۵ کیلوگرم (محمدرضا براری) و به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم (بهداد سلیمی) نیز روزهای ۲۶ و ۲۷ مرداد ساعت ۲:۳۰ به وقت تهران برگزار خواهد شد.
** نتایج دسته ۸۵ کیلوگرم:
۱-کیانوش رستمی از ایران با رکورد ۱۷۹ یک ضرب، ۲۱۷ دوضرب و مجموع ۳۹۶ کیلوگرم (مدال طلا)
۲-تیان تائو از چین با رکورد ۱۷۸ یک ضرب، ۲۱۷ دوضرب و مجموع ۳۹۵ کیلوگرم (مدال نقره)
۳-گابریال سینکرایا از رومانی با رکورد ۱۷۳ یک ضرب، ۲۱۷ دوضرب و مجموع ۳۹۰کیلوگرم (مدال برنز)
سی و یکمین دوره بازی های المپیک ۲۰۱۶ از ۱۵ تا ۳۱ مرداد با حضور ۱۰ هزار و ۴۴۴ ورزشکار از ۲۰۶ کشور و برپایی ۳۰۴ رویداد در ۲۸ رشته ورزشی در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار می شود.
کاروان ورزشی ایران با ۶۴ ورزشکار در۱۴رشته بوکس،پینگ پنگ، تیراندازی، تیر و کمان، قایقرانی، وزنه برداری، دوومیدانی، تکواندو، جودو، شمشیربازی، والیبال، کشتی آزاد و فرنگی، شنا و دوچرخه سواری در این دوره از بازیهای شرکت کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو