مورخ برجسته مازندران:دعوای بین شهرهای مازندران باعث عقب‌ماندگی استان می‌شود

نسیم ورزش : مورخ برجسته مازندران گفت: دعواهای بیهوده بین شهرهای مازندران باعث عقب‌ماندگی استان می‌شود و باید هر چه زودتر از دعواهای جناحی دست برداشته شود.
مورخ برجسته مازندران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، دومین همایش آئینی و سنتی کنس‌دوشو جمعه‌شب در حالی برگزار شد که مملو از حاشیه‌های زیبا، جالب توجه و ماندگار بود.

حضور پرشور مردم و علاقه‌مندان به سنت‌های بومی در کنار مسؤولان نخستین حاشیه این مراسم بود که در آن چهره‌های نام‌آشنا و کاندیدای احتمالی شورای اسلامی شهر آینده بیشتر به چشم می‌آمد.

از نکات جالب توجه این همایش تجلیل از حسین اسلامی مورخ و پژوهشگر برجسته فرهنگ مازندران با لوح سپاس به زبان محلی مازندرانی بود که باعث خوشحالی این چهره فرهیخته فرهنگی شد.

مورخ و پژوهشگر برجسته فرهنگ مازندران در جمع پر شور آملی‌های حاضر در دومین همایش آئینی و سنتی کنس‌دوشو، اظهار کرد: باید همه در مازندران با وحدت و همدلی به فکر پیشرفت و ترقی استان باشیم.

حسین اسلامی افزود: نباید بر سر نامگذاری بهار نارنج دعوا بین دو شهر مازندران را شاهد باشیم و شهر دیگری هم ادعای پایتخت علوی بودن داشته باشد.

مورخ و پژوهشگر برجسته فرهنگ مازندران تصریح کرد: دعواهای بیهوده بین شهرهای مازندران باعث عقب‌ماندگی استان می‌شود و باید هر چه زودتر از دعواهای جناحی دست برداشته شود.

این مورخ با اشاره به اینکه آمل از شهرهای برجسته تاریخی با قدمت بالا است، یادآور شد: روزگاری در این شهرستان مدارس و دانشگاه‌های معتبر مشغول به فعالیت بودند.

اسلامی با اعلام زیستن بزرگترین مورخان جهان اسلام، ریاضی‌دانان، فلاسفه و شعرا در این دیار، اظهار کرد: اگر مسؤولان شهری تابلوی شهر خود را در حریم مازندران جای می‌دهند باید بدانند که امامزاده هاشم از ان آمل است هر چند نباید هر فردی اجازه داشته باشد در حریم استان مازندران دست به کاری بزند.

* آمل پایتخت فرهنگی جهان اسلام است

وی یادآور شد: آمل پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و این پایتخت دائمی خواهد بود.

اسلامی با اعلام اینکه طبری‌هایی که در این دیار زیست داشتند افراد بی‌نظیری بودند، خاطرنشان کرد: زیربنای فرهنگی آمل بی‌نظیر است و این شهرستان سهم مهمی در ایجاد زیربنای فرهنگی و تاریخی دارد.

مورخ و پژوهشگر برجسته فرهنگ مازندران با اعلام اینکه باید آئین‌های بومی و سنتی برای همیشه به شکل بومی‌ بودن خود حفظ شود، بیان کرد: نباید آئین‌هایی همانند ۱۳ به‌در، چهارشنبه سوری، چله‌شو و شب یلدا به مسخره گرفته شوند زیرا از شادی‌های ایران هستند و از گذشته تاکنون قدمت داشتند.

این مورخ با اعلام اینکه همه سنت‌های ما با حساب و کتاب برگزار می‌شد، اظهار کرد: در جشن چله‌شو که جشن تولد خورشید نام دارد بدون خون و خونریزی جشن گرفته شده و با گل و گلاب مردم به دیدار هم می‌روند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *