مواد غذایی مفید برای مقابله با آسم

آسم یک بیماری التهابی و رایج مجاری تنفسی است که متاسفانه گریبان خیلی‌ها را گرفته و نفس شان را به شماره انداخته است. خوشبختانه برخی مواد غذایی می‌تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، آسم یعنی خس خس سینه، یعنی تنگی نفس و سرفه‌های مکرر. حس خوشایندی نیست که آدم وقتی قدم از قدم برمی‌دارد یا پله‌ای بالا می‌رود نفسش بگیرد یا اینکه در آرزوی دویدن باشد. آسم یک بیماری التهابی و رایج مجاری تنفسی است که متاسفانه گریبان خیلی‌ها را گرفته و نفس شان را به شماره انداخته است. خوشبختانه برخی مواد غذایی می‌تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند بویژه مواد غذایی حاوی امگا ۳‌ها، کرستین و همچنین ویتامین C. در این مطلب چند ماده غذایی مفید را معرفی می‌کنیم.

قهوه

با وجود اینکه نمی‌توان به قهوه به چشم یک جایگزین برای «تئوفیلین» نگاه کرد اما کافئین موجود در آن نیز باعث گشاد شدن مجاری هوایی می‌شود. یک یا دو فنجان قهوه غلیظ باعث کاهش سریع حملات آسم می‌شود. البته نباید این میزان قهوه را به همراه تئوفیلین مصرف کنید. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف منظم قهوه می‌تواند به کاهش حملات آسم کمک کند. این نوشیدنی حاوی منیزیم و آنتی‌اکسیدان‌ها نیز است که نقش موثری در مقابله با آسم دارند. با این حال اگر قهوه بی‌خواب تان می‌کند از مصرف آن بپرهیزید. شما می‌توانید در صورت نیاز یک تا دو فنجان قهوه برای مقابله با حملات آسم یا همین میزان را به صورت روزانه برای پیشگیری از بروز مشکل مصرف کنید.

 

مواد غذایی سرشار از امگا ۳

امگا ۳ موجود در ماهی‌های چرب و برخی مواد غذایی دیگر باعث کاهش التهاب بدن از جمله التهاب‌های مجاری تنفسی می‌شود. افرادی که تغذیه‌ای سرشار از این اسیدهای چرب دارند در مقایسه با افرادی که کمتر از این مواد غذایی استفاده می‌کنند بهتر می‌دوند. از این گذشته این مواد غذایی برای افرادی که دچار آسم هستند مفید است. محققان هنوز به درستی نمی‌دانند آیا مصرف مکمل روغن ماهی نیز می‌تواند برای مقابله با آسم مفید باشد یا خیر! نتایج پژوهش‌های اولیه نشان‌دهنده اثرات مثبت این مکمل‌ها هستند اما محققان معتقدند که نیاز به بررسی‌های تکمیلی بیشتری وجود دارد. گردو و تخم کتان آسیاب شده سرشار از امگا ۳‌ها هستند اما حدود ۲۰ درصد آنها جذب می‌شوند. توصیه می‌کنیم روزانه حداقل ۱ گرم امگا ۳ مصرف کنید. این میزان امگا ۳ در ۱۲۵ گرم ماهی آزاد یا خال مخالی وجود دارد.

 

پیاز

مصرف منظم پیاز باعث کاهش حملات آسم می‌شود. این ماده غذایی حاوی ترکیبات ضدالتهابی از جمله کرستین است که یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود. نتایج پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که کرستین مانند برخی از داروهای ضدآسم مانع از ترشح ترکیبات التهاب زا می‌شود. علاوه بر این پیاز حاوی «ایزوتیوسیانات» است که از التهاب ناشی از آسم در حیوانات پیشگیری می‌کند.

 

سیب و توت‌ها

سیب نیز مانند پیاز حاوی کرستین است و بنابراین به کاهش حملات آسم کمک می‌کند. این ترکیب در پوست سیب جایی که حاوی میزان زیادی فلاوونوئید هست تمرکز دارد. بهتر است بدانید که کمپوت سیب حاوی نیمی از کرستین موجود در سیب است. این ترکیب همچنین در توت‌ها نیز وجود دارد. محققان انگلیسی بر این عقیده هستند که خطر ابتلا به آسم در افرادی که هر هفته ۵ عدد یا بیشتر سیب مصرف می‌کنند به میزان ۴۰ درصد کمتر است. توصیه می‌کنیم هر چه میل تان می‌کشد سیب و توت میل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو