معدوم‌سازی ۱۸هزار کیلو کله پاچه غیربهداشتی +عکس

 

نسیم ورزش:۱۸ هزار کیلوگرم کله پاچه، سیراب و شیردان غیر بهداشتی توسط دامپزشکی شهر تهران کشف، ضبط، و معدوم سازی شد.

فعالیت غیرمجاز واحدهای عرضه یا تولید مواد غذایی غیربهداشتی در شهر بزرگی مثل تهران دور از دسترس نیست و دامپزشکی استان تهران نیز که وظیفه نظارت بر واحدهای عرضه مواد غذایی خام دامی را بر عهده دارد، همواره با مواردی از آن مواجه می‌شود.
این بار دامپزشکی شهر تهران در شهرستان ری در پی گزارشهای مردمی موفق به کشف یک واحد غیرمجاز جمع‌آوری محصولات مواد خام دامی آلوده و غیر بهداشتی شده است.

در این واحد ۱۸ هزار کیلوگرم کله ‌پاچه، سیراب و شیردان گوسفندی کشف و ضبط شده که در شرایط بسیار غیر بهداشتی نگهداری می‌شده است.

براساس این گزارش وضعیت بهداشتی محصولات خام دامی به گونه‌ای بود که عمدتا در داخل گونی‌های مصالح ساختمانی نگهداری شده و فاقد هر گونه مشخصات تولید کننده بود، که نشان از کشتار غیر مجاز دارد.

در این رابطه محمد وحید تأویلی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ری به خبرنگار فارس می‌گوید: در پی گزارشات مردمی از محل غیر بهداشتی جمع‌آوری و پاک کردن کله پاچه، سیراب و شیردان در شهرستان ری با خبر شدیم.

وی با بیان اینکه این محموله ۱۸ هزار کیلویی غیر مجاز به صورت کاملا غیر بهداشتی نگهداری می‌شد، افزود: محموله‌ها از محل غیر مشخصی به صورت خرد خرد به محل مذکور منتقل و سپس در سردخانه‌ای غیر بهداشتی و نامناسب نگهداری می‌شد.

تأویلی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه هدف از نگهداری این محموله عظیم چه بوده، بیان داشت: طبق گفته‌های متخلفان، کله پاچه‌های نگهداری شده در این محل برای عرضه به کله‌پزی‌ها و مصرف خانوارها در فصل مناسب نگهداری می‌شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که این جواب غیر منطقی است و عرضه آن به کله‌پزی‌ها بسیار زمان‌بر است و در هنگام عرضه قطعا به خاطر زمان نگهداری طولانی مدت شکل خود را از دست می‌دهد، گفت: هر نوع تخلفی متصور است، ولی طبق آنچه که متخلفان اعتراف کرده‌اند، هدفشان عرضه برای مصرف خانوار و کله‌پز‌ها بوده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان در پاسخ به این سؤال که ممکن است این محموله غیر بهداشتی از کشور دیگر به ایران وارد شده باشد، گفت: مبدا و نحوه استحصال این محموله عظیم مشخص نیست، ضمن اینکه واقعا انگیزه واقعی از جمع‌آوری این کله پاچه‌ها هم معلوم نشده است.

تأویلی بیان داشت: محل جمع‌آوری پلمب شده و طبق ضوابط و مقررات دامپزشکی با افراد متخلف برخورد و آنها به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ری اظهار داشت: دامپزشکی در بازدیدهای و نظارت‌هایش به واحدهای عرضه و تولید مواد غذایی به کرات با مواردی شبیه به مورد مذکور برخورد کرده است.

این گزارش می‌افزاید: از آنجا که مبدا این محموله مشخص نیست و به تدریج و کم‌کم به محل جمع‌آوری در شهرستان ری منتقل می‌شده می‌توان نتیجه گرفت که بخشی از این محموله غیر بهداشتی هنوز در محلی به صورت کشف نشده باقی مانده است.

البته متخلفان هدف از نگهداری آن را عرضه به کله‌پزی‌ها در فصل مناسب عنوان کرده‌اند که اگر این موضوع صحت داشته باشد بنابراین این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که اگر به آسانی توزیع و عرضه آن امکان‌پذیر است، مصرف‌کنندگان مواد غذایی به چه چیزی برای مصرف می‌توانند اطمینان کنند؟

البته به نظر می‌رسد هدف از نگهداری این محموله عظیم غیر بهداشتی، کاربرد پر سود دیگری است، که معلوم نیست متخلفان چرا به آن اعتراف نکرده‌اند؟!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *