مشاورفدراسیون کوهنوردی برای ترمیم راه دسترسی به قله علم کوه خواستار همکاری شد

نسیم ورزش: مشاور فدراسیون کوهنوردی ایران در کلاردشت برای ترمیم آسیب دیدگی راه دسترسی به قله علم کوه براثر سیل سال ۱۳۹۰ دراین شهرستان ، خواستار همکاری و همراهی بیشتر مسئولان ادارات ذیربط شد.

سیلاب سال ۱۳۹۰ در شهرستان گردشگرپذیرکلاردشت در غرب مازندران جاری شد وبیش از ۵۰ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های منطقه بویژه در حوزه راه وارد کرد که همچنان به علت تخصیص ندادن اعتبار خرابی های وارده به این بخش ها همچنان پا برجا است.
علی فرضی  گفت : براثراین رخداد طبیعی و درپی آن طغیانی شدن رودخانه و تغییر مسیر آن درمنطقه ‘وشاکین ‘ ، حدود ۴۰۰ متر از راه دسترسی به قله علم کوه به طور کامل تخریب شد.
وی ، افزود : هم اینک افراد کوهنورد برای رسیدن به قله علم کوه ناگزیرند مسیری دیگری را طی کنند که در مواقع ریزش برف سنگین خطر ریزش بهمن درمنطقه بویژه در فصل سرد سال جان کوهنوردان را تهدید می کند.
رئیس هیات کوهنوردی کلاردشت ، گفت : اگرچه این منطقه درفصل سرمای سال گذشته شاهد ریزش برف آنچنانی نبوده است اما امسال هنوز فصل زمستان فرا نرسیده است و بیشتر دامنه کوه ها در حاشیه این راه دسترسی پوشیده از برف است.
فرضی ، افزود : با وجود آن که برای حل این مشکل نامه نگاری های فراوانی با مسئولان استانی و محلی انجام گرفته اما این پی گیرها نتیجه نداد تا این که به تازگی فدراسیون کوهنوردی برای تامین اعتبار مرمت راه قبلی آسیب دیده اعلام آمادگی کرده است.
وی ، همکاری مسئولان ادارات ذیربط بویژه اداره حفاظت محیط زیست چالوس در این حوزه را بسیار اثر گذاردانست و برای رفع این مشکل تقاضای کمک کرد.
آمارهای موجود نشان ازآن دارد که درسال جاری از آغاز فصل کوهنوردی که از ماه اردیبهشت آغاز می شود ، دستکم شش هزار و ۳۰۰ کوهنورد کوهنورد ایرانی و خارجی به قلل علم کوه و تخلت سلیمان کلاردشت صعود کردند.
شهرستان تاریخی و کوهستانی کلاردشت با جمعیتی دست کم ۵۰ هزار نفر درغرب مازندران واقع است و قله علم کوه با ارتفاع چهارهزار و ۸۵۰ متر در قسمت جنوب غربی این شهر قرار دارد.
این قلّه پس ازدماوند دوّمین قلهٔ مرتفع ایران و دارای فنّی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره نوردی در کشوراست.
قله علم کوه هر سال میزبان شمار زیادی از کوهنوردان خارجی از کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، چک، آمریکا، اسپانیا و نیز از استان های مختلف کشور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو