مرگ برنده نوبل در تصادف تاکسی

جان نش

نسیم ورزش: جان نش برنده نوبل اقتصاد و جایزه مشهور به نوبل ریاضیات، ابل، که زندگی پرفراز و نشیبش در فیلم یک ذهن زیبا به تصویر کشیده‌شده‌است، در سانحه‌ای رانندگی در نیوجرسی به همراه همسرش کشته شد.

این ریاضیدان دانشگاه پرینستون ۸۵ ساله و همسرش آلیشیا ۸۲ ساله بود. این زوج به همراه تاکسی فرودگاه در راه بازگشت به خانه بودند که ناگهان راننده کنترل تاکسی را از دست داده و پس از برخورد با گارد‌ریل با خودرویی دیگر برخورد کرد و جان هردو را گرفت.

 

راننده تاکسی به بیمارستان انتقال داده شده و راننده خودروی دیگر دچار جراحات سطحی شده‌است. جان نش سوژه اصلی فیلم برنده اسکار یک‌ذهن زیبا به کارگردانی ران هاوارد بود، فیلمی که پیچیدگی‌های زندگی او را به عنوان یک مبتلا به شیزوفرنی به نمایش گذاشت.

 

این زوج برای دریافت جایزه ابل نش به نروژ سفر کرده‌بودند و به همراه تاکسی فرودگاه عازم منزلشان بودند که این سانحه رخ داد.

 

جان نش در سال ۱۹۹۴ برنده نوبل اقتصاد شد و نظریه بازی او درمورد رقابت‌های انسانی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نظریات قرن بیستم شناخته می‌شود. فیلم یک ذهن زیبا که در سال ۲۰۰۱ براساس زندگی وی و همسرش ساخته شد، توجه جهان را نسبت به داستان زندگی این دانشمند بزرگ جلب کرد و موفق به کسب چهار جایزه اسکار شد.

 

جنیفر کانلی و راسل کرو ایفاگران نقش‌های نش و آلیشیا در فیلم یک ذهن زیبا و همچنین  ران هاوارد نسبت به این حادثه واکنش نشان داده و با خانواده‌های این زوج همدردی کرده‌اند. کرو در توئیتر خود این زوج را ذهن‌های زیبا و قلب‌های زیبا توصیف کرده‌است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *