مربی و پهلوان کشتی مازندران درگذشت

نسیم ورزش:  علی فرحی مربی سازنده و پهلوان نه‌چندان دور کشتی مازندران عصر امروز در بیمارستان سوانح و سوختگی شهرستان رشت دار فانی را وداع گفت.

علی فرحی یکی از کشتی‌گیران قدیمی و سازنده کشتی در تنکابن بوده است که چند سالی ریاست هیئت کشتی تنکابن را نیز برعهده داشت.

وی که براثر سانحه سوختگی سینه، سر و گردن دچار آسیب جدی شده بود، بعد از پنج روز با وجود تلاش کادر پزشکی بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی در سن ۵۸ سالگی درگذشت.

مرحوم فرحی بیش از ۳۰ سال فعالیت ورزشی در عرصه کشتی علاوه بر مدال‌آوری در رشته کشتی به عنوان مربی سازنده کشتی در غرب مازندران بوده است و شاگردان زیادی را در این حوزه تربیت کرده است.

 1. شعبان وفایی نژاد

  دوپینگ کشتی مازندران را تهدید می کند
  *************************
  ساری: شعبان وفایی نژاد
  ورزشکار مسلمان به دنبال حق است و همیشه دوست دارد که حق به حق دار برسد گرچه به ضرر او باشد. از نشانه های مؤمن واقعی این است که حتی در جایی که راستگویی به ضررش می باشد، راست می گوید، در حالی که با دروغ گفتن می تواند به منافع زیادی که حق او نیست برسد.در گزارش های تاریخی آمده است که رسول خدا (ص) در مسیر بازگشت از غزوه ی تبوک با«اُسامه» به مسابقه شتردوانی پرداخت. رقابت بسیار فشرده بود به گونه ای که همه ی حاضران گفتند: «رسول خدا (ص) برنده شد» اما خود پیامبر (ص) اعلام فرمود که: اینطور نیست، من باختم و اُسامه برنده شد. ورزشکار مسلمان می خواهد واقعاً برنده باشد و برنده ی واقعی، همیشه کسی نیست که داورها اعلام می کنند، برنده ی واقعی کسی است که بر نفس خویش فائق آمده آن چه راکه حق او نیست نجوید. رسول گرامی اسلام ‌(ص) در این خصوص می فرماید:اَشَدُّکُم وَ اَقواکُم، الَّذی … اِذا قَدِرَلَم یَتعاطِ ما لَیسَ بِحَقٍّ؛ شدیدترین و قوی ترین شما کسی است که … هرگاه به قدرت رسید، به زور، آن چه را که حقّ او نیست نمی گیرد. حضرت علی (ع) نیز – که خود قوی ترین مردتاریخ جهان بوده و هست – می فرماید: مَن قَوِیَ عَلی نَفسِهِ تَناهی فِی القُوَّهِ؛ (۱۷) کسی که قوّت و توانایی غلبه بر خویشتن را داشته باشد، به نهایت قوّت و توان دست یافته است.
  ورزش کار مسلمان که به دنبال بالاترین رکوردهای جهان است، باید بداند که این رکورد با دوپینگ کردن به دست نمی آید. اگر با دوپینگ حریف را شکست بدهیم از نفس خویش شکست خورده ایم و بازنده خواهیم بود! اصلی‌ترین علت ممنوعیت دوپینگ معارض بودن آن با ارزش‌های ورزش، مضر بودن برای جامعه ورزش و اجتماع است. از علل دیگر آن می‌توان به محافظت از سلامت ورزشکاران و فراهم کردن محیطی برابر برای رقابتی سالم اشاره کرد. امروزه سوء استفاده از مواد غیرمجاز به یک اقدام شایع در میان ورزشکاران تبدیل شده است، بارها در اکثر رشته های مختلف ورزشی شنیده ایم ورزشکاری به دلیل مصرف مواد نیروزای ممنوعه، از شرکت در مسابقات رسمی محروم شد و گاهی مشاهده شده است که مصرف کنندگان مواد نیروزای ممنوعه دچار عوارضی همچون سکته مغزی، سکته قلبی و حتی مرگ ناگهانی شده‌اند.
  با عنایت به این مقدمه کوتاه خبرهای ناخوشایندی در بحث استفاده از مواد نیروزا در کل کشتی کشورمان به گوش می رسد که متأسفانه در حوزه کشتی مازندران هم شاهد آلوده شدن نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان در کشتی این دیار هستیم و باید نسبت به این موضوع نگران باشیم ؛ بنده با صراحت اعلام می دارم که مربیان عامل اصلی ترویج مواد نیروزا هستند و برای تصدیق بیشتر این ادعا به این نکته اشاره می کنم که هیچ یک از کشتی گیران از رده های سنی پایه تا بزرگسال بدون هماهنگی مربیان از مواد نیروزا استفاده نخواهند کرد و بسیاری از مربیان حتی سبک استفاده از مواد نیروزا را به شاگردان خویش آموزش می دهند . بسیاری از مربیان با صراحت می گویند همه کشتی گیران در حال استفاده از مواد نیروزا هستند و در برخی از موارد معتقدند اگر زیرنظر پزشکان باشد ایرادی به آن وارد نیست .بنده چند سال قبل پس از پایان مسابقات کشتی نونهالان جام رمضان در همین سالن سید رسول حسینی سطل های زباله را پر از سرنگ های تزریق دوپینگ یا مواد نیروزا مشاهده کردم و آماری که اخیراً در بحث دوپینگ از سوی فدراسیون کشتی اعلام شده بالاتر از مرز هشدار است ؛ اولاً کاهش سن استفاده از مواد نیروزا دوماً افزایش نفرات خود جای تأمل دارد . آمار آزمایشات مسابقات هم طی چند وقت اخیر واقعاً نگران کننده است البته کشورمان و هندوستان در بحث دوپینگی بودن در کشتی کارنامه ای سیاه داشته اند و اخیراً حتی برای حضوردر تمرینات هم بحث دوپینگ در کشتی مطرح شده است . امیدواریم که مسئولین ورزش مازندران تدابیری در نظر بگیرند تا شاهد برچیده شدن این جریان سوء از ورزش کشور باشیم.
  قابل توجه این که به طور کلی می‌توان عنوان داشت که اگر مرتکب دوپینگ خود ورزشکار باشد در صورت بروز صدمات جسمانی و روحی هیچ کس به جز ورزشکار مسئول نیست، اما اگر اجبار و اکراه توسط مربی، پزشک، سرپرست و غیره باعث بروز صدمات جسمانی و روحی (ناشی از مصرف مواد ممنوعه) به ورزشکار شود، در صورتی که سبب اقوی از مباشر باشد ، مسئول هستند.
  زمان مخابره:۳۸/۷-۱۲ خرداد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *