مراقب هپاتیت باشیم

 

در تمام کشورها در زمینه افزایش آگاهی، اطلاع‌رسانی و سطح معلومات مردم تلاش می‌شود و اگر دانش مردم ارتقا یابد جامعه از تظر هپاتیت سالم‌تر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، در دنیای امروز شبکه های گسترده ارتباطی برای کاهش بیماری ها و افزایش مراقبت می توانند به کار گرفته شوند تا زندگی ایمنی رقم بخورد.

سیدمؤید علویان رئیس شبکه هپاتیت ایران جمع خبرنگاران در ساری اظهار کرد: وجود مرکز تحقیقات در شمال ایران و وجود اساتید معتبر در سطح علمی بین‌المللی در مازندران با وجود رسانه های تخصصی تلاش می‌شود هپاتیت را در مازندران تقویت کنند.

علویان گفت: از سال ۷۳ که طرح واکسیناسیون این بیماری به عنوان پروتکل اجرا شد موجب شده شیوع این نوع از هپاتیت در افراد کمتر از ۲۰ سال بسیار نادر شود.

وی با اشاره به اینکه هپاتیت B شایع‌ترین نوع هپاتیت و یک بیماری مزمن کبدی است، افزود: ۳۵۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا هستند و یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور هپاتیت B دارند.

فزود: کاهش شیوع هپاتیت B فقط مختص ایران نیست بلکه در دنیا رو به  افزایش است و طرح واکسیناسیون در افراد بزرگسال بین سنین ۶۷ تا ۷۰ کمک به پوشش بیشتر آن کرد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران افزود: راه انتقال هپاتیت B از طریق اعتیاد تزریقی و روابط جنسی ناسالم است چرا که جمعیت جوانی در معرض خطر هستند و هر چه اطلاع‌رسانی بیشتر شود رفتارهای پرخطر کاهش می‌یابد.

علویان از پوشش کامل داروها و روش‌های درمانی هپاتیت B تحت‌نظر بیمه خبر داد و افزود: داروهای درمان هپاتیت زیر پوشش بیمه‌ای  قرار گرفته و قیمت آن یک بیستم داروهای خارجی است.

وی خاطرنشان کرد:در شبکه علمی کشور در حال حاضر ۵ هزار نفر در بحث هپاتیت  C با پوشش بیمه ای رایگان در حال درمان هستند که در آینده این تعداد به ۲۰ هزار نفر می رسد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران افزود: مازندران به عنوان استان گردشگری سلامت مطرح است و کشورهای همسایه دریای خزر می‌توانند با حضور در مازندران هم به  گردشگری بپردازند و هم داروهای مورد نیاز خود را دریافت کنند.

وی افزود: بیشتر مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود بی‌اطلاع هستند و این آگاهی از طریق رسانه‌ها می‌تواند در کاهش انتقال آن باشد.

علویان در مورد هپاتیت C گفت: ۲۰۰ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند و این آمار در ایران به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران تصریح کرد: از سال ۷۵ که تمام خانه‌های تزریقی از نظر این بیماری زیر نظر هستند و سازمان انتقال خون یا غربالگری خون و در اختیار قرار دادن خون سالم در توقف انتشار آن نقش داشته است.

وی راه انتقال هپاتیت C را اعتیاد تزریقی دانست و گفت: حداقل ۵۰ درصد معتادان تزریقی مبتلا به این بیماری هستند که بیشتر آنها جوان و مرد هستند به همین دلیل برنامه کاهش آسیب، دادن سرنگ و متادون به این افراد می‌تواند کمک کند تا بیمای کنترل شود.

علویان همچنین خاطرنشان کرد: واکسیناسیون برای این مهم صورت گرفته است و افراد پرخطر مانند  پرسنل بیمارستان ها و زندانیان در مرحله امنیت قرار گرفتند که آمار مبتلایان در کشور به جز استان های سیستان بلوچستان و گلستان  به ۲ درصد رسیده است.

وی افزود: اجرای برنامه کاهش آسیب جزء برنامه مصوب نظام سلامت است اما اعتیاد تزریقی معضل اجتماعی محسوب می‌شود و بیشتر اوقات این معتادان با مشکلات مالی و روحی درگیر هستند که با در اختیار قرار دادن سرنگ و قرص های متادون از شیوع بیماری جلوگیری می‌شود.

 رئیس شبکه هپاتیت ایران سطح آگاهی مردم در زمینه بیماری‌های کبد و هپاتیت ویروسی را پایین عنوان کرد و افزود: باید رسانه‌ها و مراکز علمی در این زمینه ورود کنند.

علویان همچنین اظهار کرد: توزیع و چاپ کتاب و بروشور در این زمینه موثر است اما امروزه استفاده از نرم‌افزارهای موبایل و امکانات شبکه‌های اجتماعی درافزایش آگاهی مردم می‌تواند موثر باشد و در تمام کشور شبکه آزمایشگاهی طراحی شود تا مردم بتوانند به مراکز آزمایشگاهی دسترسی داشته باشند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به آمار پایین ابتلای زنان به هپاتیت B و C گفت: باید شرایطی فراهم شود تا زنان برای اهدای خون اقدام کنند و شاید از دلایل مراجعه پایین زنان برای اهدای خون، کم‌خونی باشد چرا که در کشور آمار فراوانی در این زمینه وجود دارد.

وی حجامت غیربهداشتی را غیراصولی دانست و بر خون دهی افراد تاکید کرد و گفت: کسانی که پیش از ۷۵ سالگی اقدام به دریافت خون کنند مانند جانبازان باید به چکاپ خود اقدام کنند.

علویان افزود: ۱۸  هزارو ۲۴۰ نفر در کشور به هپاتیت C مبتلا هستند که درمان می شوند، هپاتیت C  در بدن بیماران از بین می رود و در بخشی به صورت کاذب در بدن باقی می ماند  و ۳ درصد از افراد  این نوع بیماری در بدن به آسانی از بین می رود اما در مورد هپاتیت B به صفر رساندن آن دشوار بوده اما قابل کنترل است تا در افراد کمتر از ۴۵ سال وجود نداشته باشد.

محسن اعرابی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در چوع خبرنگاران با بیان اینکه یک میلیون مرگ در اثر بیماری هپاتیت در سال ۲۰۱۳ در دنیا  اتفاق افتاده است، اظهار کرد: در دنیا ۶۳ درصد سال های از دست رفته از مرگ افزایش یافته و هپاتیت B  نسبت به C از آمار بیشتری برخوردار است.

وی راه کاهش بار هپاتیت مزمن را واکسیناسیون و غربالگری محصولات خونی پس از مواجهه و کاهش آسیب در معتادان تزریقی دانست و خاطرنشان کرد: تدوین راهبرد جهانی تا سال ۲۰۳۰ کاهش ۹۰ درصدی موارد جدید از این  بیماری و کاهش ۶۵ درصدی مرگ و میر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: بر اساس آمار و گزارش های دانشگاه علوم پزشکی که از طریق پورتال معاونت بهداشتی ارائه شد در سال ۹۳ تمامی موارد کشف شده ۱۱ هزار و ۶۲ نفر بود که از این تعداد ۸ هزار و ۸۶۸ مورد هپاتیت از نوع B، ۲ هزارو ۱۲۱ موردهپاتیت  Cو ۷۳ موردHVB و HCV است.

اعرابی افزود: ابتلا به مزمن شدن هپاتیت از نوع B  بر اساس درصد عفونت در نوزادی، ۲۰ تا ۶۰ درصد زیر ۵ سال، کمتر از ۵ درصد ابتلا در بزرگسالی اتفاق می افتد.

وی گفت: بر اساس فرم خلاصه اطلاعات هپاتیت منتقل شده از راه خون که توسط شبکه های بهداشت شهرستان‌های زیر پوشش معاونت بهداشتی در سال ۹۴ در پورتال معاونت بهداشتی ثبت شد تعداد ۴۹۳ مورد هپاتیت منتقله از راه خون بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: ازین تعداد ۴۲۶ مورد هپاتیت B، ۶۱ مورد هپاتیت c و ۶ مورد HVB و HCV است.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره نکات قابل توصیه‌ای برای پیش گیری از هپاتیت نوع  c را دریافت خونی با ارزیابی HCV ،کنترل خدمات پزشکی، دندان پزشکی و همچنین طب سوزنی، تاتو، استفاده از داروهای تزریقی و رعایت در اشتغال در حوزه سلامت عنوان کرد.

محسن اعرابی گفت: مبتلایان به هپاتیت C حدود۱۳۰ میلیون نفر از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده و آمار ارائه شده در هر سال بیش از یک میلیون نفر با برآورد ۵۰۰ هزار مرگ در جهان است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *