مراحل تدوین فیلم سین مثل سبزه پایان یافت

نسیم ورزش/تحلیلی بر متن فیلم سین مثل سبزه از زبان کارگردان فیلم خانم منصوره صالحی (مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری درخشش هنر روز )

انسان‏، از نخستین ادوار زندگی اجتماعی، متوجه بازگشت و تکرار فصول شد. نیاز به دانستن زمان کاشت و برداشت، تقویم دهقانی و زراعی را به وجود آورد که زمان یخ‌بندان و موسم شکوفه‌ها را از یکدیگر جدا می‌کرد.

photo_2016-03-06_19-48-49

 

نخستین محاسبه‌ی فصل ها در جوامع گذشته بر اساس گردش ماه که تغییر آن آسانتر دیده می شد صورت گرفت اما در نتیجه ناهماهنگی‌هایی که تقویم قمری، با تقویم دهقانی داشت، محاسبه و تنظیم تقویم بر اساس گردش خورشید صورت گرفت.

نوروز از قدمتی حداقل ۳۰۰۰ ساله برخوردار است.در ادبیات فارسی جشن نوروز را به نخستین پادشاهان نسبت می دهند. شاعران و نویسندگان قرن چهارم و پنجم هجری همچون فردوسی، عنصری، منوچهری، بیرونی، طبری و بسیاری دیگر ، نوروز را از زمان پادشاهی جمشید می دانند.

لازم به ذکر است، جشن نوروز پیش از جمشید نیز برگزار می‌شده و ابوریحان نیز با آن که این جشن را به جمشید منسوب می‌کند، یادآور می‌شود که (نوروز را جمشید عید گرفت؛ اگر چه پیش از آن هم نوروز بزرگ و معظم بود.)

مادران حدود یک هفته مانده به نوروز، مقداری گندم و عدس و ماش و شاهی در ظرف‌هایی زیبا می‌ریزند و خیس می‌دهند تا آهسته آهسته بروید و برای سفره نوروزی آماده گردد.

photo_2016-03-06_19-49-24

اسفند، ماه پایانی و زمستانی، هنگام کاشتن دانه و غله است. کاشت «سبزه ی عید» به صورت نمادین، از روزگاران کهن، در همه خانه‌ها و در بین همه خانواده‌ها مرسوم است. در ایران کهن، بیست و پنج روز پیش از نوروز، در میدان شهر، دوازده ستون از خشت خام برپا می‌کردند، یک ستون گندم، یک ستون جو، و به ترتیب برنج و باقلا، کاجیله (گیاهی است از تیرهی مرکبات، که ساقه ی آن به ۵۰سانتیمتر می‌رسد)، ارزن، ذرت، لوبیا، نخود، گنجد، عدس و ماش می‌کاشتند.

در ششمین روز فروردین، با سرود و ترنم و شادی این سبزه‌ها را می‌کندند و برای فرخندگی به هرسو میپراکندند. امروز در همه خانه‌ها رسم است که ده روز یا دو هفته پیش از نوروز، در ظرف‌های کوچک و بزرگ، کاسه، بشقاب، پشت کوزه و … دانه‌هایی چون گندم، عدس، ماش و … می‌کارند.

فیلم سین مثل سبزه با نگاه به این سنت دیرینه و ایرانی در نظر دارد گوشه ای از این جشن را به تصویر بکشد.داستان فیلم در مورد خانواده ای متوسط است که هر ساله به رسم گذشته مادر خانه تعداد زیادی سبزه ریخته و در بازار بفروش میرسانند ، آنها با تمام مشکلات روزمره سعی دارند که همچنان این کار را ادامه دهند ولی…

سین مثل سبزه با نگاهی به نقش مادر به عنوان یک نیروی کاریزمایی در خانواده ، کودکان را در مرکز قصه خود قرار میدهد و به نقش آنان در خانواده و معصومیت آنان میپردازد.

photo_2016-03-06_19-49-58

قصه شاید برای کودکان باشد منتها در زیر متن حرفهایی برای تمامی ما دارد ، از دغدغه های روزمره پدر تا نگرانی مادر و در نهایت دل پاک و ساده کودکان و فرزندان خانواده ایرانی.در این فیلم همچنین نگاهی میشود به آئین نوروز خوانی که گونه‌ای از آوازخوانی میباشد که در گذشته در ایران رواج داشته است.

خاستگاه این گونه آوازخوانی بیشتر در استان‌های مازندران و گیلان بوده است ، در نوروز خوانی افرادی که به آنها نوروز خوان گفته می‌شده است پیش از آغاز فصل بهار به صورت دوره‌گردی به شهرها و روستاهای مختلف می‌رفتند و اشعاری در مدح بهار یا با ذکر مفاهیم مذهبی به صورت بداهه یا از روی حافظه می‌خواندند. این اشعار به زبان فارسی و یا زبان‌های محلی بوده است و پس از اسلام اغلب پس از ستایش خدا در مدح امامان شیعه گفته می‌شده است. این اشعار بیشتر بصورت ترجیع بند بوده و توسط یک یا چند شخص همزمان خوانده می‌شده است.

این فیلم در نظر دارد تا در خلال قصه گویی گوشه ای از این سنت و دیگر مراسم آیینی عید نوروز مراسم چهارشنبه سوری و مراسم قاشق زنی را نیز برای هموطنان زنده کند.

بازیگران و عوامل فنی تولید فیلم سین مثل سبزه با بهره گیری از جوانان مستعد شهر ساری و همچنین تعدادی از نیروهای با تجربه سینما و تلویزیون بسته شده است که مراحل تدوین آن به پایان رسیده است و آماده پخش از سیمای جمهوری اسلامی ایران است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو