یک مداخله بین المللی در ورزش

  یک مداخله بین المللی در ورزش ، نامه ای از کمیته بین المللی المپیک به نهاد ملی ورزش و متعاقب آن ابلاغ دستور رئیس کمیته ملی المپیک به فدراسیون های ورزشی سرآغاز یک تنش بزرگ در ورزش کشور را کلید زد تا آشکارا نشان دهد در بحبوحه تلاش های گروهی برای انتخابات کمیته ملی المپیک، مردان عرصه سیاست ورزش، بازی را از پشت صحنه به روی میز کشانده اند.

 

مداخله بین المللی

 

به گزارش ایرنا، این نامه که بر اساس اعلام رئیس کمیته ملی المپیک تاریخ ۳۰ شهریور را دارد، از سوی «جروم پویوی» رئیس دپارتمان روابط کمیته های ملی المپیک در کمیته بین المللی المپیک به نهاد ملی المپیک ایران ارسال شده است. در این نامه از احتمال دخالت دولت در عملکرد فدراسیون ملی سخن گفته شده است.
«پویوی» درنامه خود که گفته می شود فقط برای ایران نوشته شده، از کمیته ملی المپیک ایران خواسته است ،در صورتی که فدراسیون های ملی اساسنامه خود را برای تایید به فدراسیون های بین المللی ارسال نکرده اند و یا روند بازنگری در اساسنامه ملی رخ نداده است، در روند برگزاری انتخابات تجدید نظر شود.
متعاقب این نامه، «کیومرث هاشمی» رئیس کمیته ملی المپیک ششم مهر ماه در نامه ای به فدراسیون های ورزشی از جمله فدراسیون ژیمناستیک که قرار بود مجمع انتخاباتی آن ۱۲ مهرماه برگزار و رئیس جدید آن انتخاب شود، از این فدراسیون ها خواسته است تا اقدامات انجام شده درخصوص تدوین اساسنامه مستقل و تصویب آن توسط فدراسیون بین المللی را ارائه دهند.
شواهد نشان می دهد فدراسیون ژیمناستیک درخصوص این درخواست، اقدامی انجام نداده بود که موضوع تعویق انتخابات آن مطرح شده است.
محمد شروین اسبقیان،سرپرست فدراسیون ژیمناستیک در مورد علت برگزار نشدن مجمع انتخاباتی این فدراسیون، می گوید: نامه ای که از سوی رئیس کمیته ملی المپیک آقای هاشمی برای این فدراسیون ارسال شده دلیل تعویق انتخابات بوده و اینکه تا تدوین اساسنامه جدید انتخاباتی در این فدراسیون برگزار نخواهد شد.
اسبقیان ادامه داد: اساسنامه فدراسیون ها به ویژه فدراسیون های المپیکی باید تدوین و به فدراسیون های جهانی ارسال شود و بعد از آن انتخابات برگزار شود. ما هم به استناد همین موضوع روز شنبه دهم مهر ماه در فدراسیون جلسه ای با حضور نایب رییس و دبیر هیات برگزار کردیم و رو نوشت آن را به اعضای مجمع ارسال کرده ایم که با توجه به درخواست کمیته ملی المپیک ما انتخابات را لغو و بعد از تدوین اساسنامه فدراسیون ژیمناستیک و تصویب آن توسط فدراسیون جهانی انتخابات را برگزار خواهیم کرد.
آنگونه که از نامه کمیته بین المللی المپیک به نهاد ملی المپیک در ایران برمی آید، موضوع انطباق اساسنامه های فدراسیون های ملی با قوانین و مقررات جنبش المپیک از بعد از المپیک ۲۰۱۲ لندن مطرح بوده و در این مدت مکاتبات متعددی با کمیته ملی المپیک صورت گرفته است.
در این مدت و در دولت یازدهم ۴۳ انتخابات فدراسیون ها از مجموع ۵۱ فدراسیون ملی برگزار شده است و نماینده کمیته ملی المپیک صورتجلسه های انتخابات برگزار شده را تایید و رئیس انتخاب شده برای فدراسیون ها براساس اساسنامه های موجود را به رسمیت شناخته است.
تاییدیه کمیته ملی المپیک بر انتخابات ۴۳ فدراسیون آشکارا نشان می دهد که روند برگزاری انتخابات فدراسیون های ملی در دوره جدید با جنبش المپیک انطباق داشته است.
اینکه انتخابات فدراسیون ژیمناستیک با یک نامه کمیته ملی المپیک به تعویق می افتد و غیبت نماینده این کمیته در زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون جودو، این شائبه را تقویت می کند که احتمالا در پس پرده، اتفاقاتی در ورزش ایران در حال وقوع است.
اظهار نظر مرد نخست ورزش کشور چینش این پازل را تکمیل می کند، آنجا که «محمود گوررزی» وزیر ورزش و جوانان سوم مهر ماه در سخنانی گفته بود «برخی افراد از داخل ورزش ایران به کمیته بین المللی المپیک تفهیم کرده اند که دولت در امور فدراسیون ها دخالت دارد».
وی به صراحت گفته بود: «بعضی از این آقایان، به ظاهر، وجیه المله و مذهبی و دلسوز هم هستند. این افراد، دارند گرای تعلیق را می دهند و می گویند دولت دارد دخالت می کند، در حالی که دولت به طور کامل در حال حمایت است».
کارشناسان برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک در دی ماه سال ۹۶ را عاملی در بروز اختلافات کنونی در ورزش ایران می دانند. این کارشناسان معتقدند چنانچه مردان سیاست ورزش ایران نتوانند روند کنونی و برخی اختلافات در ورزش کلان کشور را مدیریت کرده و باردیگر پای بیگانگان و نهادهای بین المللی را وارد ورزش کشور کنند، بزرگترین بازنده این بازی، کشور و ورزش کشور خواهد بود که بی تردید دوباره مسیر تعلیق را طی خواهد کرد.
این شمشیری است که چنانچه در نیام فرو نرود، آسیبی بس بزرگ به ورزش کشور وارد خواهد ساخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو