محمد سبحانی: ۵۵ سال استراحت نکردم/ ورزش همگانی به شکل امروز، انجام نشود بهتر است/هیچ کشوری را با وطنم عوض نمیکنم

 

اختصاصی نسیم ورزش: پیشکسوت ورزش مازندران اعتقاد دارد ورزش همگانی به شکل حال حضار، انجام نشود بهتر است چرا که انعکاس جهانی بدی دارد و این شکل از ورزش فقط نمایشی است، او می گوید امروز آموزش و پرورش هیچ گونه مسئولیتی در حوزه ورزش ندارد و باید برای رفع این مشکل، سیستم ورزش در آموزش و پرورش متحول شود.

محمد سبحانی در گفتگویی صمیمی با نسیم ورزش ، با تاکید بر این مطلب که در آستانه المپیک اولین چیزی که ضروری است ایجاد انگیزه برای قهرمانان است، ادامه داد: اگر انگیزه به خصوص به شکل مادی آن نباشد در ورزش با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی افزود: باید به قول خود نسبت به جوانان به موقع عمل کنند چراکه جوانان نیاز مالی دارند و این در تمام رشته های ورزشی مهم است

 

اگر ژیمناستیک حمایت مالی می شد در المپیک نماینده داشتیم

رئیس سابق هیات ژیمناستیک استان اظهار کرد: اگر از ژیمناستیک هم حمایت مالی انجام می شد می توانستیم هادی خناری نژاد را به عنوان نماینده ایران در المپیک بیینیم ولی امروز حتی توان پرداخت هزینه اردوی کیش را هم نداریم.

سبحانی با بیان اینکه ورزش بیشتر مربوط به قشر محروم جامعه است، اذعان کرد: قشر سرمایه دار حاضر نیست به هیچ وجه برای پیشرفت در ورزش ریاضت و سختی بکشد.

وی کمیت و کیفیت را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و گفت: اگر کمیت داشته باشیم به کیفیت هم می رسیم مثلا اگر ورزش را به معنای واقعی و نه به شکل متداول امروز، همگانی کنیم و توده مردم به شکل صحیح ورزش کنند، مطمئن باشید قهرمانان بسیار زیادی خواهیم داشت.

 

نقش اول ورزش را در تمام دنیا، شهرداری ها بر عهده دارند

سبحانی با بیان این مطلب که نقش اول ورزش را در تمام دنیا، شهرداری ها بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: امروز وزارت آموزش و پرورش در بحث ورزش می توانست کارهای بهتری ارائه دهد. اگر معلمان خوب در آموزش و پرورش وارد شوند کودک در سالهای اول درس خود ورزش را یاد می گیرد چراکه شالوده زندگی بچه در آموزش و پرورش تشکیل می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز کاری در حوزه ورزش در آموزش و پرورش انجام نمی شود و این مطلب بسیار مهمی است که باید به شکلی جدی مورد توجه واقع شود و قطعاً بچه ای که دوران ابتدایی ورزش را در مدرسه آموزش دیده است خیلی راحت در اختیار معلم حرفه ای آموزش می بیند و ورزشکاران بهتری به تیم ملی تحویل می شود.

 

ورزش برای همگانی شدن نیازمند تحول در آموزش و پرورش است

اولین مدیرکل ورزش مازندران با بیان این مطلب که ورزش برای همگانی شدن نیازمند تحول در آموزش و پرورش است، اظهار کرد: ورزش مدارس بحثی است که در همه کشورهای پیشرفته دنیا مورد توجه است، به عنوان نمونه می توان گفت ملت فرانسه همه ورزشکار هستند و امروز در فرانسه کسی را سراغ ندارید که مثلاً شنا بلد نباشد.

سبحانی ادامه داد: بنده در دوران تحصیل در فرانسه عضو تیم جودو دانشگاه فرانسه بودم، کمربند مشکی داشتم و قهرمان اول دانشگاه های فرانسه شدم، در دوی میدانی مربی بین المللی و در تنیس روی میز هم عنوان دار بودم و قهرمان شدم و نتیجه این همه حضور در ورزش این است که علیرغم اینکه مثلاً شنا را در آب لجن زار و رودخانه کثیف یاد گرفتم، امروز با ۷۸ سال سن در این سالها به واسطه ورزش پایه ای راه دکتر را بلد نبوده ام.

 

ورزش همگانی به شکل امروز، انجام نشود بهتر است

این پیشکسوت ورزش مازندران افزود: اعتقاد دارم ورزش همگانی به شکل حال حاضر، انجام نشود بهتر است چرا که انعکاس جهانی بدی دارد و این شکل از ورزش فقط نمایشی است، امروز آموزش و پرورش هیچ گونه مسئولیتی در حوزه ورزش ندارد و باید برای رفع این مشکل، سیستم ورزش در آموزش و پرورش متحول شود.

سبحانی در ادامه گفت: متاسفانه در گذشته معلمان آموزش ورزش بدون روانشانسی و با استفاده از حربه هایی مانند ترساندن و زور انجام می شد و همه ما ورزش را در سنین ابتدایی با تقلید یاد گرفتیم.

وی با بیان اینکه فارغ التحصیل رشته عالی تربیت بدنی از دانشگاه تربیت بدنی پاریس است، گفت: در سال ۱۳۳۹ به فرانسه رفتم و طی پنج سال حضور دیدم که ما بسیار از ورزش دنیا عقب هستیم،

سبحانی با یادآوری این مطلب که  کلاس های درسی دانشگاهش به زبان اصلی فرانسه تشکیل شده است، افزود: بعد از پایان تحصیلات، نخبگان فرانسه و آفریقا از بنده برای کار در این کشورها دعوت کردند ولی من هیچ جا را با وطن عوض نمی کنم،پس به کشور بازگشتم در سال های ابتدا، کار ترجمه ورزشکاران فرانسوی نیز انجام می دادم، بعد از آن وارد آموزش و پرورش شدم و مدارج ترقی را با سرعت بسیار خوبی طی کردم.

وی ادامه داد: از چهار دانشگاه معتبر شریف، علم و صنعت، تربیت معلم و دانشگاه تربیت بدنی که خود در تاسیس آن نقش داشتم دعوت به کار شدم و در هر چهار دانشگاه به صورت حق التدریس فعالیت داشتم.

سبحانی خاطرنشان کرد: چهار کتاب دومیدانی و کودک (۱۳۵۲) – که برنده کتاب سال کشور شده بود – ، شیوه نوین آموزش دو و میدانی برای بزرگسالان، راز پیروزی در ورزش دوچرخه سواری(۱۳۵۰) – که هنوز استفاده می شود _ و تربی بدنی در سه مرحله سنی (۱۳۶۱) را نیز تالیف نمودم و به جرات می توانم بگویم در زندگی به هیچ وجه فرصت سوزی نکردم.

 

طی حدود ۵۰ سال فعالیت کاری حتی یکبار هم با همسرم ناهار نخوردم

وی با اشاره به سال های پر مشغله فعالیت خود در حوزه ورزش، ادامه داد: سه فرزند دارم و چهار نوه دارم و امروز وقت بیشتری را در کنار خانواده می گذرانم، همسرم ۵۰ سال است بنده را وجود شرایط سخت کاری پذیرفته و طی این مدت آن قدر سرم شلوغ بوده که به علت کمبود وقت در طول حدود ۵۰ سال فعالیت کاری حتی یکبار هم با همسرم ناهار نخوردم.

رئیس سابق هیات ژیمناستیک مازندران افزود: در ۴۰ سالگی خود را با ۱۰ سال ارفاق بازنشسته کردم ولی مجدداً دعوت به کار شدم و مدت هشت سال مسئولیت هیات دو و میدانی را بر عهده گرفتم بعد از آن اشکالاتی را در این حوزه دیدم و استعفا کردم. بعد از آن نیز در سال ۱۳۷۸ ریاست هیات ژیمناستیک را بر عهده گرفتم و مازندران را که در رده بندی ۲۰ استان کشور در مکان هجدهم قرار داشت را به رتبه های اول تا سوم ارتقاء دادم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از ۵۵ سال فعالیت در حوزه ورزش، حالا مشغول استراحت هستم و امروز وقت استراحت در کنار خانواده است.

 

در گزینه های ریاست هیات ژیمناستیک مازندران، جوانبخت را تائید می کنم

سبحانی با اشاره به در پیش بودن انتخابات هیات ژیمناستیک استان، گفت: هیچ کدام از گزینه هایی که امروز برای هیات ژیمناستیک کاندیدا شده اند مانند آقای جوانبخت نمی شوند، او کارشناسی خبره و مدرس فدراسیون است، چندین قهرمان ملی تربیت کرده، بیان خوبی دارد و کسی نمی تواند برای او عرض اندام کند و تمام فاکتورهای لازم را داراست و من به طور کامل با حضور او موافق هستم.

وی با بیان این مطلب که دنیای ورزش همیشه رقابت و رفاقت و البته حسادت را داراست و انسان باید خود را با همه این شرایط تطبیق دهد، ادامه داد: مسئول جدید ژیمناستیک باید طرح و برنامه داشته باشد و از تفکر کارشناسان این حوزه در مازندران استفاده کند، چراکه پنج فکر بسیار بهتر از یک تفکر جواب می دهد، او باید دلها را تسخیر کند. ضمن اینکه مانعی به نام تهدید بی پولی نیز وجود دارد که اگر برطرف نشود تمام فاکتورهای خوب را از بین خواهد برد.

سبحانی ادامه داد: اگر به ژیمناستیک توجه شود در رشته های دیگر نیز موفق خواهیم بود و افراد موفق در ژیمناستیک به عنوان یک فرد سالم وارد رشته های دیگر می شوند و موفقیت های را نیز بدست می آورند، باید برای رشته های ورزشی پایه ارزش بیشتری قائل بود و در این حوزه هزینه کرد.

وی با بیان اینکه ورزش قهرمانی نیازمند سرمایه گذاری طولانی مدت و برنامه ریزی مناسب است، افزود: در رشته والیبال یزدانی خرم با نفوذ هوشیاری و کمک از خبرگان والیبال کشور طی ۱۷ سال حضور، والیبال کشور را احیاء کرد و امروز نیز داورزنی جانشین خلف ایشان است و این رشته را به شکلی بسیار خوب هدایت می کند.

متاسفانه مرکز استان خانه ژیمناستیک اختصاصی ندارد

سبحانی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه ژیمناستیک مرکز مازندران با وجود ۱۵ هزار ورزشکار سازمان یافته در استان، خانه ژیمناستیک اختصاصی ندارد که البته قرار شده با قول مساعد عبوری شهردار محترم، خانه ژیمناستیک در پارک ملل ساری احداث شود که واقعا نیاز است.

 

ردپایی از مدیرکل یا معاونین ایشان در مراسم ختم معلمان درگذشته آموزش و پرورش ندیدم

وی با بیان اینکه اگر نارسایی هایی از ورزش ببینم با صداقت در رسانه ها منعکس می کنم، از مسئولین آموزش و پرورش استان نیز انتقاد کرد و گفت: معلمان بسیاری در شکوفایی فرزندان همه ما در طول سال ها، تاثیرگذاری عمده ای داشتند که این افراد امروز در این دنیا نیستند ولی متاسفانه هیچ وقت ردپایی از مدیرکل یا معاونین ایشان در این مراسم درگذشت این عزیزان ندیدم.

 

شجاعت و شهامت از جمله ویژگی های  مجموعه نسیم ورزش است

سبحانی افزود: امروز ورزش مملکت به جوانان تعلق دارد و رسانه ها می توانند نقش بسیار مهمی می توانند در ورزش کشور ایفا کنند.

وی در خاتمه با تقدیر از صراحت، صداقت و شجاعت مدیریت مجموعه نسیم ورزش گفت: قطعاً شجاعت و شهامت از جمله ویژگی های مهم یک خبرنگار است که این  پتانسیل در مجموعه نسیم موجود است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *