مازندران در آماده باش بارندگی و تندباد

اداره کل مدیریت بحران مازندران شامگاه سه شنبه با انتشار اخطاریه ای نسبت به بارندگی ، وزش باد ، آذرخش ، کاهش دمای هوا و طوفانی شدن دریا از فردا چهارشنبه هشدار داد .

 

مازندران در آماده باش بارندگی

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، در این اخطاریه با استناد به اطلاعیه های هواشناسی اعلام شده است که هوای استان از امشب تا روز پنجشنبه بویژه بعد از ظهر چهارشنبه به بعد با عبور امواج از روی نوار شمالی کشور و شکل گیری جریانات خشک و مرطوب شمالی سطح زمین ، شاهد بارش باران همراه با رعد و برق و وزش باد (در بعضی مناطق شدید ) خواهد بود.
بر اساس این اخطاریه ؛ دمای هوای مازندران هم در این مدت بین ۴ تا ۸ درجه کاهش می یابد ، دریا طوفانی می شود و احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها در برخی از مناطق استان وجود دارد.
** توصیه های ایمنی
مدیریت بحران استان مازندران از شهروندان و گردشگران خواسته است در این مدت هنگام رانندگی در محورهای مواصلاتی اصلی و فرعی استان بخصوص در شب و موقع بارندگی ، ضمن رعایت نکات ایمنی ، با کسب اطلاعات در مسیر رانندگی کنند.
همچنین در این اخطاریه هشداده داده شده است که شهروندان و گردشگران هنگام تردد در بستر و حریم رودخانه ها و مسیل ها در زمان بارندگی ، احتیاط لازم را به عمل آورند .
مدیریت بحران استان از تمامی شهرداران و دهیاران استان هم خواسته است تا از برپایی چادر توسط مسافران در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها جلوگیری کنند .
لایروبی و پاکسازی تمامی نهرها ، جوی ها و کانال ها و پاکسازی دهانه تمامی پل های سطح شهر و روستا ، جمع آوری یا نصب اصولی تابلوهای تبلیغاتی و تابلوهای واحدهای تجاری سطح شهر و روستا و اصلاح سرشاخه های درختان و در صورت لزوم قطع کردن درختان و شاخه های خطرساز بویژه همجوار خطوط انتقال برق و مخابره هم درخواست دیگری است که مدیریت بحران استان مازندران از شهرداری ها و دهیارهای خواسته است تا در اسرع وقت انجام دهند.
**لغو مرخصی نیروهای امدادی تا ۲۰ شهریور
مدیریت بحران استان همچنین به تمامی نیروهای خدماتی و امدادی آماده باش داده و تمامی مرخصی های نیروهای این دستگاهها را تا بیستم شهریور ماه جاری لغو کرده است .
این مدیریت از دامداران و ساکنان بومی حاشیه رودخانه ها و مسیل ها هم خواسته تا هنگام بارندگی نکات احتیاطی و ایمنی را رعایت کنند .
مدیریت بحران مازندران از شهروندان و گردشگران خواسته است تا هنگام طوفانی بودن دریا از شنا کردن و استفاده از شناوردهای سبک و تفریحی خودداری کنند.
در این اخطاریه به تمای نیروهای امدادی و خدماتی توصیه شده است تا ضمن آماده کردن امکانات و ادوات امدادی ، آمادگی لازم را جهت هرگونه عملیات امداد و نجات و خدمات رسانی همچون گذشته بخصوص در راههای ارتباطی اصلی و فرعی داشته باشند.
اخطاریه اداره کل مدیریت بحران مازندران در زمانی منشتر می شود که زخم طوفانی که بامداد جمعه گذشته مناطق مختلف این استان را در نوردید همچنان باقی است .
طوفانی که با سرعت ۹۰ تا ۱۱۰ کیلومتر بامداد جمعه ۱۲ شهریور مناطق مختلف مازندران را در نوردیده بود ، ۱۳ شهرستان و بیش از ۲۰۰ روستا را تحت تاثیر قرار داد .
بر اساس برآورد اداره کل مدیریت بحران ، طوفان سقف حدود ۶ هزار واحد مسکونی و غیرمسکونی را از جا کند ، به شبکه توزیع برق و مخابرات در مناطق مختلف خسارت وارد کرد و به دیگر بخش های استان بویژه کشاورزی هم آسیب رساند.
استاندار مازندران بر اساس برآوردهای اولیه میزان خسارت ناشی از این طوفان را بیش از یکهزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
آمل ، قائمشهر و بابل سه شهرستانی بودند که بیشترین خسارت را در طوفان جمعه گذشته متحمل شدند .
مازندران ۲۲ شهرستان و بیش از سه هزار روستا دارد.
هلال احمر مازندران در آخرین گزارش خود که امشب منتشر شد اعلام کرد که تاکنون بیش از سه هزار و ۸۰۰ خانوار خسارت دیده از طوفان را شناسایی کرده و به بیش از سه هزار و ۶۰۰ خانوار از این تعداد امداد رسانی کرده است .
توزیع بیش از ۲۰ تن نایلون برای پوشش سقف ، اسکان موقت ۶۸ نفر ، توزیع ۲۶۱ تخته موکت و ۵۶۸ تخته پتو از کمک های هلال احمر به خسارت دیدگان از طوفان اعلام شده است .
رئیس جمهوری برای دلجویی از خسارت دیدگان طوفان هفته پیش دستیار ویژه اش را به مازندران فرستاد و علاوه بر آن تعداد دیگری از مسئولان کشوری از جمله رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، رئیس سازمان دامپزشکی و معاون جمعیت هلال احمر هم پس از طوفان به این استان سفر کردند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *