قهرمان جهانی که حتی یک روز هم مربی نداشت

نسیم ورزش :  قهرمان جهانی که حتی یک روز هم مربی نداشت / با حضور گسترده مردم و مسؤولان استانی و شهرستانی، فیلم مستند «پاهای خردمند» که درباره فعالیت‌های خردمند حیدری قهرمان جهانی دو و میدانی است، به نمایش در‌آمد.
قهرمان جهانی که حتی یک روز هم مربی نداشت

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش٬ پخش فیلم مستند «پاهای خردمند» به روایت محسن نجفی و با تهیه‌کنندگی عزت‌الله زاهدی در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سوادکوه و با حضور مردم و مسؤولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

*لزوم دفاع از اعتبار بزرگان شهرستانی

تهیه‌کننده فیلم مستند «پاهای خردمند» با اشاره به اینکه چند‌بار از خردمند حیدری تقاضای تولید این فیلم مستند بیان شد ولی ایشان نپذیرفتند، گفت: باید از اعتبار و جایگاه فرهنگ و بزرگان شهرستان دفاع کرد.

عزت‌الله زاهدی با بیان اینکه خردمند حیدری بار‌ها اثبات کرد که می‌تواند مرد روز‌های سخت باشد، افزود: تشویق قهرمانان باعث افزایش انگیزه و تربیت ورزشکاران جدید می‌شود.

وی خاطر‌نشان کرد: گرامی‌داشت بزرگان فرهنگی و ورزشی و استفاده از علم و دانش باعث کاهش مشکلات ما هم می‌شود.

* اثر‌گذاری ورزش در سیاست

فرماندار سوادکوه با اشاره به اینکه خردمند حیدری به عنوان یکی از نماد‌ها و الگو‌های شهرستان سوادکوه است، گفت: به برکت نظام اسلامی شاهد درخشش کشور در عرصه بین‌المللی هستیم و اثر‌گذاری آن را می‌بینم.

سعید یزدانی با بیان اینکه در دنیا شاهد تطور و دگرگونی فرهنگ‌ها هستیم که با مرگ فرهنگ‌ها متفاوت است، افزود: درخشش فرزندان ایران اسلامی در المپیاد‌ها بیانگر تداوم حضور اندیشمندان کشور در عرصه‌های مختلف است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ کشور ما در سطح جهانی عرض اندام می‌کند به شاخص‌های ارتباط ورزش با جنبه‌های مختلف زندگی سیاسی اشاره کرد و گفت: در جامعه شناسی ورزش و تأثیر ورزش بر سیاست شاهد پیروزی سلیمانی کشتی گیر سنگین وزن در سال ۱۳۶۵ بر حریف آمریکایی بودیم که توجه‌ها را به خود جلب کرد و قدرت کشتی در کوبا به علت اثر‌پذیری از شوروی سابق، درخشش فوتبال در کامرون و نیجریه که برای نمایش آن کشور به سطح جهانی انجام شد که برخی از اثر‌گذاری ورزش در سیاست است.

* ایهام ادبی«پاهای خردمند»

مشاور شعر و ادب مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در مراسم اکران مستند «پاهای خردمند، گفت: توسعه فرهنگی باید بیشتر از توسعه سایر بخش‌ها مورد توجه قرار گیرد.

رحمت‌الله حسن‌پور افزود: پیامبر گرامی اسلام با توسعه فرهنگی به پیروزی رسید و توسعه فرهنگی باید در دستور کار ما قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نام «پاهای خردمند» دارای ایهام ادبی است، خاطر‌نشان کرد: کسی که نیرومند و خردمند باشد، دروغ نمی‌گوید.

* انقلاب اسلامی ایران، بسته‌ای از افتخارات، عزت و شرف است

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان سوادکوه با تبریک موفقیت خردمند حیدری در مسابقات مختلف دو و میدانی، گفت: پشت‌سر هر مرد موفق، همسر و خانواده موفقی ایستادند.

سید‌موسی حسین‌نژاد با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران، بسته‌ای از افتخارات، عزت و شرف است، افزود: موفقیت‌ در عرصه‌های مختلف باعث افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به اینکه یاد افرادی در عرصه‌های ورزشی به صورت جاودان در اذهان باقی می‌ماند که مسلح به اخلاق و عامل باشند، گفت: خردمند حیدری در عرصه‌های موفقیت‌های جهانی با استفاده از آموزه‌های دینی و اخلاقی به موفقیت دست پیدا کردند و از تهیه‌کنندگان مستند «پاهای خردمند» انتظار می‌رود که فعالیت‌های فرهنگی خود را که با استقبال مردم و مسؤولان همراه است، تداوم دهند.

*آرزوی ساخت مستند زندگی شهید مدافع حرم سوادکوه

کارگردان فیلم مستند «پا‌های خردمند» با اشاره به اینکه آرزو می‌کند مستند زندگی شهید مدافع حرم سوادکوه را نیز بسازد، گفت: برای تأیید نظر خردمند حیدری برای ساخت مستند زندگی وی گفتم که این مستند را نه برای شخص او، بلکه برای آیندگان می‌سازد.

محسن نجفی، افزود: متولیان اجازه بدهند و کمک کنند تا برای اسطوره‌ها بسازم و تشویق آنان هم قوت قلبی برای ما است.

* از داشته‌های خودمان باید حمایت کنیم

امام جمعه موقت زیراب سوادکوه نیز با اشاره به اینکه ساخت مستند‌هایی برای شناسنامه‌های شهر مورد توجه قرار گیرد، گفت: برای هنرمندانی که دغدغه معرفی شناسنامه‌های شهر را دارند باید کمک‌های مختلف اجتماعی و روحی فراهم شود.

حجت‌الاسلام محسن قبادیان، افزود: افرادی مانند محسن نجفی کارگردان «پاهای خردمند» دارای تعهد و دغدغه معرفی شناسنامه‌های شهر را دارند که باید حمایت شوند.

وی به لزوم حمایت روانی جامعه اشاره کرد و گفت: از سرمایه‌ها و داشته‌های خودمان باید حمایت کنیم و اگر شخصیت‌هایی مانند خردمند حیدری در سایر استان‌ها حضور داشتند، حمایت‌ها و تبلیغات بزرگی انجام می‌دادند.

*ورزشکاران الگو باعث پالایش جامعه می‌شوند

رئیس هیأت دو و میدانی استان مازندران نیز با اشاره به اینکه دو و میدانی کشور و استان به خردمند حیدری و مردم سوادکوه بدهکار است، گفت: مقدمات احداث پیست دو و میدانی در شهر زیراب انجام شد که برای اجرایی‌شدن آن نیاز به همکاری بیشتر مدیران است.

اورنگ‌ مستقیم با بیان اینکه حدود ۳۰ سال است که خردمند حیدری در عرصه ورزش دو و میدانی را می‌شناسد و توجه به اخلاق و انسانیت در اولویت فعالیت‌های او قرار دارد، افزود: بدون تجهیزات و امکانات، نمی‌توان به موفقیت‌های بزرگ دست یافت و برای المپیکی‌شدن نیاز به هزینه در حد المپیک نیاز داریم.

وی دو و میدانی را رشته اول المپیک ذکر کرد و با اشاره به اینکه اه تزار پرچم کشور در کشور‌های دیگر قابل بیان مادی نیست، اظهار کرد: ورزش مانند کالای اساسی باید مورد توجه یارانه‌ای دولت قرار گیرد.

اورنگ مستقیم با اشاره به اینکه ورزشکارانی که اخلاق و انسانیت را هدف زندگی خود قرار دادند به عنوان الگوی جامعه هستند، گفت: ورزشکارانی که الگوی جامعه هستند، نیاز به مراقیت و نظارت ندارند و حضورشان باعث پالایش جامعه می‌شود.

قهرمان پیشکسوتان دو و میدانی جهان با اشاره به اینکه ارتباط اداری با اداره ورزش و جوانان و هیئت دو و میدانی در اولویت من قرار دارد و مشغول آموزش ۷۰ نفر از دختران و پسران نوجوان و جوان در شهرستان هستم، گفت: از اعتماد خانواده‌ها در سپردن فرزندانشان، تشکر می‌کنم.

*امکان تبدیل شهرستان سوادکوه به قطب دو و میدانی کشور

خردمند حیدری با تقدیر از حضور حضور مردم و مسؤولان در مراسم نمایش فیلم «پاهای خردمند»، افزود: ۴۰ سال در رشته ورزشی دو و میدانی فعالیت دارم و تداوم ورزش قهرمانی و کسب موفقیت‌های قهرمانی و تداوم آن فعالیت مشکلی است و از حضور رئیس هیأت دو و میدانی، قهرمان پرتاب وزنه و. دوی ماراتن استان و فرماندار، مسؤولان و اقشار مختلف تشکر می‌کنم و در هر مسابقه‌ای که اعزام شدم با هماهنگی و اطلاع مسؤولان اداره ورزش و جوانان و هیأت دو و میدانی بود.

وی به موفقیت دو دختر دو و میدانی کار سوادکوه که در مسابقات کشوری رتبه اول و دوم را کسب کردند، از امکان تبدیل شهرستان سوادکوه به قطب رو و میدانی کشور در صورت همکاری معنوی مسولین خبر داد و اطهار کرد: تاکنون به ۵۴ کشور جهان سفر ورزشی داشتم و در حال آموزش دو و میدانی در شهرستان سوادکوه هستم، افزود: حرف و حدیث در پشت سر من زیاد هست ولی کسی که از حساب پاک است و عملکرد مشخص دارد، باکی ندارم و دست یاری به سوی همه افراد فعال در دو و میدانی برای موفقیت این رشته ورزشی در سوادکوه، دراز می کنم.

*۶ بار دویدن بر دور کره زمین

خردمند حیدری متولد ۱۳۴۲ در شهرستان سوادکوه است که از سال ۱۳۶۰ ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در رشته ورزشی دو و میدانی را آغاز کرد و در دوی استقامت در مسابقات کشوری و کارگری کشور به عناوین کشوری دست یافت.

وی در مراسم پخش فیلم مستند «پاهای خردمند» گفت: تاکنون یک روز هم مربی نداشتم تا با او تمرین کنم و پس از ۲۱ سال هنوز برای بیماری به پزشک مراجعه نکردم.

از سال ۱۳۸۵ برای کسب عناوین مختلف، تمرینات حرفه‌ای خود را آغاز کرد و روزانه حداقل ۲۰ دقیقه می‌دود.

حیدری، افزود: اگر مجموعه دویدن‌های خود را با محوریت گردش دور کره زمین محاسبه کند، در طول فعالیت ورزشی خود، بیش از ۶ بار دور زمین را دویده است و در ۳۵ مسابقه بین المللی شرکت کرد و ۳۵ بار مقام اول را کسب کرد و پوشیدن پیراهن‌هایی با عکس شهید محسن حججی و شهید سید‌روح‌الله عمادی در مراسم‌های اهدای جوایز و مدال‌ها، بیانگر اعتقادات دینی و انقلابی او است.

مستند پاهای خردمند (قهرمان دوومیدانی پیشکسوتان جهان) با  تهیه کنندگی عزت الله زاهدی تهیه شد و عوامل دیگر آن؛ کارگردان:محسن نجفی، تصویربردار: مجید امیدی راد، صدابردار: غلامرضا رمضان‌پور، دستیار یک و برنامه ریز: پیام میرتبریزیان، مدیر تولید: تیمور نوربخش، دستیار دو کارگردان: مرضیه اکبری، منشی صحنه: فریبا نورزاد، مدیر تدارکات: کمیل سروری، دستیار تصویر: حوریه موسوی، دستیار تدارکات: حسن گرزین، هلی شات: احد احمدی، عکاس پشت صحنه: فاطمه زهرا زمانی بودند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو