علی اکبر دودانگه: مافیای کشتی اجازه نداد بیشتر بدرخشیم/در ریو پیش‌بینی‌هایمان درست از آب درآمد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش علی اکبر دودانگه مربی تیم ملی کشتی آزاد گفت: نتایج تیم ملی کشتی آزاد قابل احترام و تقدیر بیشتری است.علی‌اکبر دودانگه مربی تیم ملی کشتی آزاد بعد از بازگشت از المپیک ریو در فرودگاه امام گفت: خدا را شاکریم که با همین ۳ مدال توانستیم هم وضعیت کاروان المپیک را در جدول مدال‌ها بهبود بخشیم و هم توانستیم دل بسیاری از مردم کشورمان را شاد کنیم.

علی اکبر دودانگه

علی اکبر دودانگه

دودانگه در خصوص عملکرد تیم ملی کشتی آزاد تصریح کرد: در ریو تا حدود زیادی پیش‌بینی‌هایمان درست از آب درآمد اما برخی مافیای کشتی نگذاشتند که ما بیشتر بدرخشیم. چرا که اگر حق‌خوری‌ها نبود شاید رضا یزدانی می‌توانست مدال خوش‌رنگ دیگری را کسب کند.

وی در پایان در خصوص حال و هوای رقابت‌های کشتی آزاد المپیک ریو خاطرنشان کرد: ما در تمام مسابقات به جز رقابت با کشتی‌گیران با داوران و جو سالن مسابقات رقابت می‌کردیم و البته با این موضوع ما سال‌ها است که آشنا هستیم و با علم به این حال و هوا پا به ریو گذاشتیم و نتایجی را کسب کردیم که قابل احترام و تقدیر بیشتری است.

لازم به ذکر است تیم ملی کشتی آزاد ایران با کسب سه مدال طلا، نقره و برنز در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو، بهترین نتیجه پس از المپیک ۱۹۵۶ ملبورن را کسب کرد، اما بازهم درحسرت مدال طلای بیشتر در این آوردگاه ماند.

 تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو، توسط حسن یزدانی در وزن ۷۴ کیلوگرم، کمیل قاسمی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم و حسن رحیمی در وزن ۵۷ کیلوگرم به سه مدال طلا،‌نقره و برنز به دست آورد. به این ترتیب کشتی آزاد که با ۶ ملی پوش در المپیک ریو شرکت کرده بود، بهترین نتیجه را با توجه به نفرات کمتر نسبت به المپیک آتلانتا(تیم ۹ نفره با سه مدال)، پس از المپیک ملبورن به دست آورد.

در تاریخ حضور کشتی ایران در المپیک از سال ۱۹۴۸ لندن تا ۲۰۱۶ برزیل بهترین نتیجه مربوط به المپیک ۱۹۵۶ ملبورن است که تیم ایران صاحب دو مدال طلا توسط جهان پهلوان تختی و امامعلی حبیبی و دو مدال نقره مرحوم محمد علی خجسته پور و محمد مهدی یعقوبی شده بود.، پس از آن المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا و کسب سه مدال، طلا، توسط رسول خادم، مدال نقره عباس جدیدی و مدال برنز امیر رضا خادم دومین نتیجه برتر کشتی در المپیک ها بود که البته تیم ایران با کشتی گیران بیشتری نسبت به المپیک ریو در این مسابقات شرکت کرده بود.

بدین ترتیب شاگردان خادم توانستند با سه کشتی گیر کمتر، همان تعداد و رنگ مدال در المپیک آتلانتا را تکرار کنند.

بر این اساس عملکرد آزادکاران ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو به شرح زیر است:

۵۷ کیلوگرم: حسن رحیمی (برنز)

۶۵ کیلوگرم: میثم نصیری (پانزدهم)

۷۴ کیلوگرم: حسن یزدانی (طلا)

۸۶ کیلوگرم: علیرضا کریمی (هفتم)

۹۷ کیلوگرم: رضا یزدانی (هفتم)

۱۲۵ کیلوگرم: کمیل قاسمی (نقره)

ضمن اینکه مدال‌های کشتی آزاد ایران در ادوار المپیک نیز به شرح زیر است:

۲۰۱۶ ریو: یک طلا، یک نقره و یک برنز

۲۰۱۲ لندن: یک نقره و دو برنز

۲۰۰۸ پکن: یک برنز

۲۰۰۴ آتن: دو نقره و یک برنز

۲۰۰۰ سیدنی: یک طلا

۱۹۹۶ آتلانتا: یک طلا، یک نقره و یک برنز

۱۹۹۲ بارسلونا: یک نقره و دو برنز

۱۹۸۸ سئول: یک نقره

۱۹۷۶ مونترال: یک نقره

۱۹۷۲ مونیخ: یک برنز

۱۹۶۸ مکزیکوسیتی: یک طلا و دو برنز

۱۹۶۴ توکیو: دو برنز

۱۹۶۰ رم: یک نقره و یک برنز

۱۹۵۶ ملبورن: دو طلا و دو نقره

۱۹۵۲ هلسینکی: دو نقره و سه برنز

۱۹۴۸ لندن:  بدون مدال

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو