ظرفیت و استعداد بالای جوانان میاندورود در امر ورزش

نسیم ورزش : رئیس اداره ورزش و جوانان میاندورود گفت: این شهرستان سرشار از استعداد و ظرفیت‌های بالقوه در امر ورزش است که در حوزه فوتبال، تکواندو، کشتی، والیبال و … حرف‌هایی برای گفتن دارد.
استعداد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش به نقل از خبرگزاری فارس مازندران ، مختار مهدوی افزود : برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی باید به فکر سوق دادن بیشتر و بهتر جوانان به سمت و سوی ورزش باشیم که در این زمینه بسترهای توسعه ورزش در منطقه باید فراهم باشد.

میاندورود طی دو سال گذشته در بحث ورزش توسعه بسیار خوبی داشته و به‌گونه‌ای عمل کرده که به‌عنوان دستگاه برتر و نمونه انتخاب شده است و همچنین کارشناسان و مقامات ارشد از ورزش شهرستان میاندورود به‌عنوان قدرت نوظهور یاد می‌کنند. 

حمایت از این بخش به‌عنوان یکی از الویت‌های مهم است که در صورت لزوم حمایت‌های بیشتر شاهد پیشرفت چشمگیری در این منطقه خواهیم بود زیرا ورزش یکی از اموری است که در جامعه به عناوین و اشکال مختلف مورد توجه اقشار مردم قرار گرفته است.

درباره ظرفیت‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه ورزش شهرستان میاندورود با مختار مهدوی رئیس اداره ورزش و جوانان میاندورود به گفت‌وگو نشستیم که به سؤالات ما پاسخ داد.

در میاندورود چند سالن ورزشی داریم؟

یکی از رسالت‌های ما توسعه اماکن و فضاهای ورزشی است، میاندورود سرانه فضاهای ورزشی بسیار خوبی دارد که در این شهرستان ۹ سالن روستایی داریم و با افتتاح سالن ورزشی روستای ولوجا بخش گهرباران این تعداد به ۱۰ سالن می‌رسد.

ضرورت وجود اماکن ورزشی در چه مکانی است؟ 

همه روستاهای ما مکان ورزشی دارد، در بحث توسعه اماکن سرپوشیده ورزشی، نگاه ما باید بر اساس نگاه آمایشی باشد، از این لحاظ ضرورت این همه سالن ورزشی در روستاها وجود نداشت.

تأکید بر اقتصاد مقاومتی این است که درست  و به‌جا استفاده کنید یعنی در حوزه ورزشی نیز باید پول در جای خود مصرف  شود، تمام سالن ورزشی ما در میاندورود از جمله اسرم، دارابکلا، برگه و ولوجا از ظرفیت افراد منطقه استفاده شده است.

ساخت سالن ورزشی باید کارشناسی‌شده باشد و حفظ و نگهداری این اماکن هم نیازمند هزینه است اما در مرکز شهر دچار کمبود هستیم، سالن‌های ورزشی ما حتی کفپوش نداشت و ما از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کردیم و نگاه دولت نیز استفاده از خیرین و بخش خصوصی است.

آیا سالن ورزشی استاندارد چند هزار نفره در این شهرستان وجود دارد؟

در حال حاضر مشکل کمبود سالن ورزشی استاندار چندهزارنفره و مسابقاتی در مرکز این شهرستان است، طی یک‌سال دو زمین فوتبال را مجهز به سکوی تماشاگران کردیم، تیم ما قهرمان مازندران شد و به دسته سه کشور صعود کرد اما برای برگزاری مسابقات سکو نداشتیم و خوشبختانه این دغدغه برطرف شد و هم‌اکنون تیم ماکران در زمین ورزشی خود بازی می‌کند. 

در میاندورود تیم هم‌ردیف صنعت و سازمان عمران شهرداری ساری داشتیم اما از داشتن ورزشگاه محروم بودیم که به مرور زمان به ظرفیت بخش خصوصی ورود پیدا کردیم، از لحاظ فضای سخت‌افزاری هر چند هم دچار مشکل باشیم اما با گذشت زمان این مشکلات را به حداقل می‌رسانیم.

پروژه‌های عمرانی احداث سالن ورزشی در میاندورود را بیان کنید. 

سالن ورزشی نیمه تمام در روستای بزمین‌آباد با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی، سالن نیمه تمام در لالیم با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی و همچنین در کیاپی و جام‌خانه هم سالن ورزشی نیمه تمام وجود دارد. 

در روستای ولوجا سالن ورزشی با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی داریم که اگر اعتبارات تخصیص پیدا کند تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

ورزش شاخص در میاندورود که پرطرفدار است، چیست؟ 

 میاندورود سرشار از استعداد و ظرفیت‌های بالقوه در امر ورزش است که در حوزه فوتبال، تکواندو، کشتی، والیبال و… حرف‌هایی برای گفتن دارد، به‌طور مثال والیبال در روستای طبقده، فوتبال در اسرم و ماکران، تکواندو در اسرم، کشتی در سورک و دارابکلا شناخته شده هستند.

در بحث هیأت‌ها و توسعه در این زمینه باید برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان مدت و دراز مدت داشته باشیم، ۱۰ تیم در سطح اول کشور و استان مازندران داریم که در کمتر از دو سال پیشرفت چشمگیری را شاهد بودیم.

تیم ماکران، نماینده مازندران در سطح دسته سه کشور و در حوزه کشتی نیز امیر پرسته قهرمان نوجوان جهان است، تلاش ما این بوده که در کنار این نوجوان ورزشکار، نگاه ویژه‌ای به بحث کشتی داشته باشیم تا استعدادها شناسایی و پرورش داده شود.

ژیمناستیک در جامعه به‌عنوان فرهنگ شناخته شده و توجه بسیاری از خانواده‌ها به این ورزش معطوف شده است، در رشته والیبال هم پیشینه بسیار خوبی وجود دارد و بادله نیز مرکز استعدادیابی بسکتبال است.

مسابقات بدمینتون رنکینگ بانوان ایران به میزبانی میاندورود برگزار شد و همچنین اردوی تیم ملی بدمینتون نوجوانان را در این شهرستان برگزار کردیم، سالن ۹ دی سپاه، بادله و اسلام‌آباد مرکز استعدادیابی بدمینتون است.

نگاه آمایشی توجه به این موضوع دارد که با حفظ اولویت‌ها در برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت بتوانیم در حوزه ورزش قهرمانی رشته‌ها را توسعه دهیم.

با توجه به اینکه بیشترین استعدادها در مدارس وجود دارد، چقدر به حوزه ورزش مدارس توجه شده است؟

ورزش مدارس در کشور مغفول مانده و بهترین زنگ در مدارس زنگ ورزش بوده است، آموزش و پرورش میاندورود از کمترین امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در این حوزه برخوردار است در صورتی که جامعه هدف ما در سطح مدارس است.

تفاهم‌نامه‌ای با آموزش و پرورش داریم، برای توسعه ورزش چار‌ه‌ای جز این نداریم که نگاه ویژه‌ای به ورزش در مدارس داشته باشیم و خوشبختانه در رشته بستکبال و بدمینتون پیشرفت خوبی شاهد بودیم.

ورزش قهرمانی برای سنین موردنظری است که این موارد در مدارس و دانشگاه‌ها است، باید به این حوزه توجه بیشتری شود تا کل ورزش کشور توسعه پیدا کند.

در حوزه ورزش قهرمانی در سطح کشور در رشته رزم‌آوران عناوین قهرمانی در سطح کشور کسب شده و در رشته کاراته در رده آقایان و بانوان به‌ویژه در رده پایه عناوین مختلفی کسب کردیم، امیر پرسته قهرمان آسیا و قهرمان جهان در تیم ملی نوجوانان است که به رده جوانان رفته است.

در سطح جهانی در رشته کشتی توسط امیر پرسته، سطح داخلی در سایر رشته‌ها بیش از ۱۰ مدال در سطح ملی کسب کردیم.

چقدر به حوزه ورزش بانوان توجه شده است؟

نگاه ما این است که در حوزه ورزش بانوان با وجود اینکه مشکلات سخت‌افزاری بسیاری وجود دارد اما سالن‌های اختصاصی برای این قشر در نظر گرفتیم که تیم فوتبال بانوان میاندورود در سطح لیگ فوتبال مازندران داریم و همچنین در رشته والیبال هم در رده‌های پایه نماینده در سطح استان داریم.

از آنجایی که استعدادهای بسیار خوبی در حوزه ورزش بانوان وجود دارد در نتیجه برنامه داریم که بیش از گذشته به امر ورزش بانوان این شهرستان پرداخته شود.

مهم‌ترین معضل پیش‌روی ورزش در این شهرستان چیست؟

مهم‌ترین معضل و مشکلات ما بودجه و اعتبارات بوده با وجود اینکه این دغدغه اعتبارات مشکل کل کشور است، اگر بودجه و اعتبارات به گونه‌ای رفع شود در مقابل هم عمده‌ترین بخش مشکلات مالی، زیرساختی و سخت افزاری هم مرتفع می‌شود.

هر چند در حوزه زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی با کمترین امکانات رو به جلو حرکت کردیم اما باز هم دچار مشکلات هستیم.

کلام آخر

طی دو سال زنگ ورزش در میاندورود به‌خوبی نواخته و از حالت سکوت خارج شد، مردم میاندورود علاقه‌مندی خود را در ورزش همگانی از جمله همایش‌های پیاده‌روی، جشنواره بومی و محلی و …  نشان دادند و خوشبختانه عملکرد خوبی بر جای گذاشتیم.

در حوزه فرهنگی و جوانان هم اقدامات شایسته‌ای انجام شد و مناسبتی نبود که دیدار و بازدیدی را عملی نکنیم، توسعه سازمان‌های مردم نهاد و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی محوریت ما است که بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

مدیون خون شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم هستیم و وظیفه ما پاسداری از خون شهدای گرانقدر است، تجلیل از شهدای ورزشکار، ایثارگران، جانبازان، مدافعان حرم و برترین‌های ورزش شهرستان در آینده به شکل باشکوهی با حضور مردم و مسؤولان برگزار می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *