صعود کوهنوردان دارای مجوز به دماوند

نسیم ورزش : صعود کوهنوردان دارای مجوز به دماوند  /  رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور گفت: با اجرای طرح ساماندهی دماوند، کوهنوردان دارای مجوز اقبال صعود به این اثر طبیعی را پیدا می کنند.

صعود کوهنوردان دارای مجوز

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش٬ رضا زارعی در ساری افزود: کوهنوردان علاوه بر دریافت مجوز از باشگاه ها و هیات های ورزشی کوهنوردی باید گواهینامه پایه آموزشی این رشته ورزشی را اخذ کنند.
وی اضافه کرد: با اجرایی شدن طرح در دماوند، برای سبلان و اعلم کوه نیز به منظور حفاظت از این آثار طبیعی بین المللی این طرح عملیاتی خواهد شد.
به گفته زارعی هم اکنون ۲۰۰ باشگاه و هیات ورزشی کوهنوردی در سطح کشور صلاحیت صدور مجوز به کوهنوردان متقاضی صعود به دماوند را دارند.
*** طرح کاهش آمار صعود کنندگان به دماوند
رئیس فدراسیون کوهنوردی گفت: در سال گذشته ۲۵ هزار نفر اعم از گروه های کوهنوردی آماتور و حرفه ای به دماوند صعود کردند که آمار صعودکنندگان بیش از ظرفیت این اثر طبیعی است.
زراعی اظهار داشت: با اجرای طرح ساماندهی صعود به دماوند و اجباری شدن دریافت مجوز، آمار متقاضیان را تا یک سوم فعلی کاهش خواهیم داد.
وی حداکثر ظرفیت برای صعود به دماوند را سالانه حدود ۷ تا ۸ هزار نفر اعلام کرده است.
*** کاهش تقاضای صعود کوهنوردان خارجی
رئیس فدراسیون کوهنوردی گفت: درسال گذشته میلادی( ۲۰۱۷ ) حدود یک هزار و ۴۰۰ کوهنورد خارجی پس از ثبت نام و دریافت مجوز به دماوند صعود کردند.
زراعی افزود: در نیمه نخست سال جاری با خروج آمریکا از برجام و سایر حواشی، آمار کوهنوردان خارجی متقاضی صعود به دماوند به یک چهارم مدت مشابه سال قبل رسید.
*** صعود دست جمعی به شرط مربی
رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت: از این پس صعود به قله دماوند در قالب گروهی تا ۱۲ نفر منوط به همراهی مربی راهنماست.
زراعی دلیل این سخت گیری ها را جلوگیری از مشکلات احتمالی پیشرو کوهنوردان، جمع آوری زباله و حفاظت از دماوند اعلام کرده است.
*** اجباری شدن ساماندهی زباله کوهنودان
رئیس فدراسیون کوهنوردی در مورد انباشت زباله کوهنوردان در دماوند گفت: تمام کوهنوردان حرفه ای در برگشت از صعود، زباله ها را با خود به پایین حمل می کنند.
زراعی افزود: برای تسهیل در جمع آوری زباله های کوهنوردان ۵ راس قاطر خریداری شد که از طریق این حیوانات علاوه بر حمل بار کوهنوردان، زباله نیز به پایین حمل می شود.
وی بیشترین انباشت زباله در دماوند را مربوط به کوهنوردان آماتوری دانست که امکانات لازم برای حمل زباله به پایین را ندارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو