شکسته شدن طلسم ۶ ساله تکمیل خانه کشتی تنکابن با تدبیر دولت

نسیم ورزش : خانه کشتی تنکابن یکی از پروژه های نیمه تمام این شهرستان است که سال ها از نبود اعتبارلازم برای تکمیل آن رنج می برد اما توجه ویژه دولت تدبیر و امید به امر ورزش و با تخصیص اعتبار ۶ میلیارد ریالی بار دیگر روند تکمیل این پروژه از سر گرفته شد.

خانه کشتی تنکابن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش  ، کلنگ احداث خانه کشتی تنکابن به مساحت ۲ هزار مترمربع و با گنجایش چهار هزار و ۵۰۰ تماشاچی در سال ۹۱ به زمین زده شد و امکاناتی از قبیل سالن تمرین انفرادی ، سالن چند منظوره ، استخر و جکوزی و سالن بدن سازی در آن پیش بینی شده است.
همچنین کلنگ احداث خوابگاه ورزشی مجاور خانه کشتی نیز در سال ۹۲ به زمین زده شد و سازه فلزی آن خیلی سریع احداث گردید اما باز به دلیل نبود اعتبار لازم ادامه احداث آن متوقف گردید و این دو پروژه نیمه کاره رها شد تا اعتباری برای ادامه ساخت آن تخصیص داده شود.
این روند چندین ساله با وجود نیاز شدید کشتی گیران این منطقه به خانه کشتی همچنان ادامه داشت تا اینکه در نیمه دوم سال جاری اعتباری برای تکمیل این پروژه از سوی دولت تخصیص داده شد و امید را در دل ورزشکاران و علاقه مندان به این رشته ورزشی زنده کرد.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان تنکابن روز یکشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : خانه کشتی هم اکنون ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل و راه اندازی آن که شامل کفپوش ، تاسیسات ، صندلی و تعمیرات داخلی است مبلغ ۶ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.
روح الله امین شکوهی افزود: با توجه به اعتبار تخصیص داده شده و همچنین مستعد بودن غرب مازندران همچون شرق استان در رشته ورزشی کشتی ، تکمیل و راه اندازی خانه کشتی تنکابن تسریع می شود.
وی به پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصدی پروژه خوابگاه ورزشی مجاور خانه کشتی اشاره کرد و اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه که در هشت طبقه در حال ساخت است و هر طبقه آن ۲۴۰ مترمربع زیربنا دارد، به سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است .
شکوهی به دلایل برگزار نشدن رقابت های جام شهید شیرودی در این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت : نبود حامی مالی و کمبود فضای تخصصی برای ورزش کشتی در منطقه از عوامل اصلی در برگزار نشدن این رقابت ها بود که امیدواریم با افتتاح خانه کشتی بخشی از مشکلات در این زمینه برطرف گردد.
وی گفت: این کشتی گیران سرمایه های ارزشمند منطقه هستند و باید از آنها حمایت شود تا بتوانند در رقابت های ملی و بین المللی افتخار آفرین باشند.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان تنکابن همچنین به تکمیل سالن ورزشی چند منظوره روستای چالکش اشاره کرد و افزود: برای این پروژه نیز بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شده است که در دهه مبارک فجر به بهره برداری خواهد رسید.
وی یکی از مهم ترین دغدغه ورزشی شهرستان تنکابن را احداث مجدد سالن ورزشی چند منظوره دهستان سلیمان آباد که بر اثر سیل مهرماه به طور کامل تخریب شده بود ، عنوان کرد و یادآور شد : ورزشکاران این منطقه در طول هفته از این سالن ورزشی استفاده می کردند و نبود چنین فضایی می تواند در روحیه و عملکرد آنها تاثیر منفی داشته باشد.
در سال ۱۳۴۰ مرحوم سیدعبدالله مجتبوی که از نام آوران کشتی ایران و جهان بود از جانب فدراسیون مامور شد تا به وضع کشتی تنکابن سروسامان دهد و این در شرایطی بود که در آن زمان کمبود فضای ورزشی در بیشتر شهرهای ایران وجود داشت و ورزشکاران با مشکلات زیادی مواجه بودند.
مجتبوی پس از آمدن به تنکابن و با کسب مجوز از آموزش و پرورش در یکی از کلاس های دبیرستان امام خمینی ( پهلوی سابق ) اساس کشتی آزاد تنکابن را پایه ریزی و با جدیت ، کوشش و تلاش فراوان ادامه داد.
پس از رفتن مجتبوی تمرینات کشتی توسط محمد جوادزده و منصور سوهانی ادامه یافت اما با وجود پیشرفت هایی که در این زمینه بدست آمده بود ولی مشکل کمبود فضای ورزشی در رشته کشتی همچنان به قوت خود باقی بود تا اینکه باشگاه کشتی در ضلع شمالی شهر تنکابن احداث گردید تا کشتی گیران به طور منظم و جدی به تمرینات خود ادامه دهند.
سال ها بود که از این باشگاه کشتی برای تمرین و برگزاری مسابقات استفاده می شد تا اینکه به مرور زمان با افزایش علاقه مندان به این رشته ورزشی و در نتیجه کمبود فضای مناسب جهت تمرین ، مسئولان تصمیم به ساخت یک خانه کشتی و همچنین یک خوابگاه ورزشی در مجاورت آن نمودند .
از پدیده های کشتی تنکابن باید به چهره ای شاخص به نام رضا شاهمنصوری یاد کرد که در ۲ رشته کشتی آزاد و محلی صاحب عناوین ممتازی گردید. وی ۱۳ سال قهرمان کشتی گیله مردی در گیلان و غرب مازندران بود.
در سال ۹۴ نیز بار دیگر کشتی تنکابن با کسب مدال طلای مجتبی گلیج در رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جوانان جهان که در شهر سالوادور داباهیا برزیل برگزار شد بر سر زبان ها افتاد .
شهرستان ۱۶۶ هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو