شروع طلایی کشتی آزاد ایران در المپیک

«حسن یزدانی » آزادکار وزن ۷۴ کیلوگرم تیم ملی ایران در نخستین روز رقابت های کشتی آزاد در بازی های المپیک توانست شب طلایی را برای ایران به ارمغان آورد و کشورمان را پس از ۱۶سال در رشتی کشتی به نشان طلا برساند.

نمایندگان ورزشی ایران در پایان هفته دوم بازی های المپیک ریو ۲۰۱۶برزیل در رشته های تکواندو و کشتی آزاد به مصاف حریفان جهانی خود رفتند و در مجموع توانستند به یک مدال طلا و یک برنز در رشته کشتی آزاد برسند و شمار مدال های کاروان ایران را به عدد هفت برسانند.
بر این اساس سه طلا از سوی «کیانوش رستمی» و «سهراب مردای» در وزنه برداری و «حسن یزدانی» در کشتی آزاد و چهار برنز از سوی «سعید عبدولی» و «قاسم رضایی» در کشتی فرنگی و «حسن رحیمی» در کشتی آزاد و «کیمیا علیزاده » در تکواندو کسب شده است.
نتایج چهاردهمین روز نمایندگان ورزشی ایران به شرح زیر است:
**کشتی آزاد اوزان ۵۷ و۷۴ کیلوگرم- «حسن رحیمی» و «حسن یزدانی»
رقابت وزن های ۵۷ و ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد از ساعت ۱۷:۳۰ روز جمعه به وقت ایران در سالن کاری اوکا شهر ریو آغاز شد و حسن رحیمی آزادکار وزن ۵۷ کیلوگرم ایران در نخستین مبارزه خود حریف ارمنستانی را از پیش رو برداشت و در مرحله یک چهارم نهایی ویکتور لبدوف قهرمان جهان از روسیه را هم با نتیجه ۶ بر یک شکست داد.
این آزادکار تکنیکی تهرانی تیم ملی در مرحله نیمه نهایی به مصاف «ری هیگوچی» از ژاپن رفت و با نتیجه ۱۰ بر پنج مقابل این حریف ناشناخته و جوان شکست خورد و از صعود به فینال بازماند.
وی بامداد شنبه در دیدار رده بندی وزن ۵۷ کیلوگرم در مصاف با«بون رودریگوز» کوبایی به مدال برنز دست یافت.
حسن یزدانی دیگر آزاد کارکشورمان در وزن ۷۴ کیلوگرم ایران در نخستین کشتی خود حریف هائیتی را قدرتمندانه شکست داد و در مرحله بعد «سونر دمیرتاش» از ترکیه قهرمان اروپا و دارنده مدال نقره بازی های اروپایی را جسورانه و با نتیجه ۷ بر صفر شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت.
وی در این مرحله مقابل «زلیمخان اوسربایف» از قزاقستان رفت و همانند دو کشتی دیگر خود در المپیک در مبارزه ای جانانانه موفق شد حریف خود در فاصله یک دقیقه و ۴۲ ثانیه با نتیجه عالی ۱۰ بر صفر شکست داد و به فینال راه یابد.
یزدانی آزادکار وزن ۷۴ تیم ملی سرانجام در فینال توانست با پیروزی برابر انور گودیف روسی مدال طلای بازی های المپیک ریو را تصاحب کند.
**تکواندو منهای ۸۰ کیلوگرم« مهدی خدابخشی»
تکواندوکار وزن منهای ۸۰ کیلوگرم ایران هم شروع مقتدرانه ای در بازی های المپیک ۲۰۱۶ داشت و مقابل نماینده هندوراس با امتیاز عالی ۱۳ بر یک به برتری رسید، اما در دیدار دوم مقابل «میلاد بیگی» نماینده تیم جمهوری آذربایجان محتمل شکست سنگین ۱۷ بر ۵ شد. نماینده جمهوری آذربایجان البته در دور بعد شکست خورد و شانس حضور مهدی خدابخشی را در جدول شانس مجدد گرفت.
پیشتر« فرزان عاشورزاده» نیز با شکست در دور نخست مقابل نماینده مراکش حذف شد و«کیمیا علیزاده» با کسب مدال برنز، به نخستین زن تاریخ ورزش ایران تبدیل شد که موفق به کسب مدال در المپیک شده است.
عصر شنبه – امروز – نیز در پانزدهمین روز بازی های المپیک، «سجاد مردانی» در تکواندو به میدان می رود.
کاروان ایران با ۶۴ ورزشکار در ۱۴ رشته ورزشی کشتی (آزاد و فرنگی)، وزنه برداری، جودو، تیراندازی (تفنگ و کمان)، والیبال، تکواندو، بوکس، دوومیدانی، شمشیر بازی، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه سواری و شنا در این دوره از رقابت ها حضور دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *