شاطری،قهرمان جوان مازنی از سومو می گوید/خبرنگار:رضا وریجی

اختصاصی پرش:رشته ورزشی سومو یک رشته باستانی از ورزش کشتی است که در آن وزن، اندازه و قدرت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگرچه سرعت و یورش ناگهانی نیز مفید است. هدف شرکت‌کنندگان این است که حریف خود را از رینگ (به قطر ۴ متر و ۶۰ سانتی‌متر) بیرون انداخته یا او را وادار کنند تا یکی از اعضای بدن خود را بر زمین گذارد.

این رشته در ایران هم علاقمندان زیادی را دارد و اغلب کشتی گیران به این رشته رو می آورند.این رشته کمتر شناخته شده در ایران زیرنظر هیات ورزش های رزمی فعالیت می کند و روز به روز شاهد فراگیر شدن آن هستیم.استان های جنوبی قدرت بیشتری را در این رشته دارند،اما مازندران هم در سال های اخیر نشان دادن سوموکاران قهاری دارد و این ریشه در کشتی خیز بودن این استان زیبای شمالی دارد.

در همین راستا مصاحبه ای را با نامدار شاطری قهرمان نوجوان مازنی در رشته سومو ترتیب دادیم تا از وضعیت این رشته در مازندران آگاه شویم.

شاطری ۱۷ ساله که از اواخر سال ۹۶ با توصیه مربی خود پا به این ورزش گذاشت توانست پیشرفت قابل توجهی را در این رشته داشته باشد و مدالهای متعددی را در مسابقات سومو بدست آورد و با نائب قهرمانی در المپیاد کشوری این رشته جواز حضور در مسابقات بین المللی ترکیه را بدست آورد.شاطری درحال حاضر با پشت سرگذاشتن تمرینات منظم بدنبال کسب اولین مدال بین المللی خود در رشته سومو است.

قهرمان سوموی مازنی با اشاره به جذابیت این رشته گفت:در ابتدا با توصیه مربی به این رشته وارد شدم اما در ادامه علاقمند شدم تا این رشته را بصورت حرفه ای دنبال کنم و امیدوارم بتوانم به جایگاه بالایی در این رشته برسم.سومو مانند کشتی ایرانی است اما با قوانینی مختص به خود که این رشته را جذاب می کند.توجه مسئولین می تواند کمک بسیاری را در فراگیر شدن این رشته کند و امیدوارم در آینده مازندران قهرمانان زیادی را در رشته سومو تحویل جامعه ورزش دهد.

نامدار شاطری در پایان با تشکر از حمایت های مسئولین از ورزشکاران سومو اظهار داشت: حمایت های مسئولین انگیزه های ورزشکاران را دوچندان می کند و سوموکاران با انرژی بیشتری این ورزش را ادامه می دهند.مسابقات متعدد و برنامه های آموزشی هم می تواند جامعه را بیشتر با سومو آشنا کند و به ورزشکاران این رشته اضافه کند.

خبرنگار:رضا وریجی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو