سهم نابرابر زنان از زیرساختهای ورزشی در مازندران

 

نسیم ورزش: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: باتوجه به محدود بودن فضا، امکانات و زیرساخت های ورزشی برای بانوان در مقایسه با آقایان، توسعه زیرساخت ها برای این قشر نیازمند برنامه ریزی جامع تری توسط مسوولان است.

«دکتر عالیه زمانی کیاسری» با تاکید بر اینکه سهم نابرابر زنان از زیرساختهای ورزشی در مازندران پذیرفتنی نیست افزود: درحدود نیمی از جمعیت استان را زنان تشکیل می‌دهند، بنابراین نیازمند ساخت پارک اختصاصی ورزشی، فرهنگی و تفریحی برای بانوان هستیم، اما این موضوع تاکنون به‌صورت گسترده و ساماندهی شده مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با اشاره به موفقیت‌های بانوان در عرصه‌های استانی، کشوری و حتی بین المللی می‌افزاید: نتایج بدست آمده نشان می دهد ظرفیت و توانمندی های زیادی در جامعه زنان استان در زمینه ورزش ،از ورزشهای همگانی تا کسب مقامهای قهرمانی وجود دارد.

دکتر زمانی تصریح کرد: ورزش بر سلامت، بهداشت، اقتصاد، فرهنگ، روابط اجتماعی و اخلاقی انسانها به ویژه زنان که مادران آینده سازان این جامعه هستند، تاثیر فراوانی دارد و پرداختن به ورزش، دوری از ناهنجاریهای اجتماعی و اخلاقی و بدخلقی ها را به همراه دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر ارتباط تنگاتنگ و تعامل نزدیک سلامت روح و روان انسان با سلامت جسم گفت: اگر ضعف در هرکدام از اینها اتفاق بیفتد، تاثیر بسیار شدیدی در دیگری دارد. بنابراین توسعه ورزش بویژه ورزش همگانی می تواند در رفتار، کردار و پندار افراد خانواده تاثیر بسیار مطلوبی بگذارد و این خود نیز در تحکیم ارتباط خانواده و سلامت روحی و روانی و جسمی خانواده موثر است.

این مدرس دانشگاه ،کمبود امکانات و فضاهای ورزشی را از دیگر مشکلات اصلی بانوان در عرصه ورزش می‌داند و عنوان می‌کند: باید بیش از گذشته به این موضوع مهم توجه شود.

دکترزمانی گفت:امروزه زنان و جامعه به این مسئله کاملاً واقفند و شاید بتوان از رشد چند درصدی حضور زنان در ورزش صحبت کرد، اما نکته قابل تامل اینجاست که شرایط جامعه و شهرهای ما برای ورزش کردن زنان چگونه است؟ آیا امکانات موجود در شهرها و بخصوص شهرهای کوچک پاسخگوی نیاز زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می دهند، می باشد؟شرایط و امکانات سالن های سرپوشیده برای ورزش زنان در مناطق مختلف مرکز استان چگونه است؟ آیا تعداد سالن های سرپوشیده پاسخگوی مراجعین و مشتاقان ورزش است؟

دکتر زمانی افزود: تغییر  شیوه و سبک  زندگی  زنان و محدودیت های موجود برای بانوان جهت فعالیت های ورزشی و همچنین زندگی آپارتمان نشینی موجب کاهش حرکت های روزمره زنان شده است که در نهایت تاثیرات نامطلوبی برسلامت بانوان خواهد داشت ،لذا ضرورت توجه به ورزش بانوان  امروزه نسبت به قبل دوچندان است.

وی گفت: نباید توجه به امکانات موجود و بررسی شرایط سالن های ورزشی بانوان را از یاد برد. چراکه با توجه به باور ها و اعتقادات مذهبی و فرهنگی در جامعه ما ،مهم ترین نکته در امر ورزش همگانی، بخصوص ورزش بانوان در دسترس بودن سالن های ورزشی برای زنان است؛ زیرا مهم ترین اصل در انتخاب یک سالن ورزشی برای زنان خانه دار، نزدیکی به محل سکونت و در دسترس بودن می باشد.

وی با تاکید بر توجه به توسعه زیر ساخت های ورزشی بویژه در حوزه زنان با رویکرد فرهنگ ایرانی و اسلامی تصریح کرد: در نظر گرفتن ساختار حقوقی و مصوب جهت رسیدگی به ورزش بانوان که امروزه کاملا تحت شعاع ورزش آقایان قرار گرفته است و آمایش سرزمینی ورزش وتربیت بدنی ،متناسب با وضعیت اقلیمی و جمعیتی و فرهنگی هر منطقه ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: توجه به مناطق کمتر برخوردار و شرایط هر منطقه بویژه فرهنگ بومی ومحلی مناطق، لزوم توجه به ورزش قهرمانی به ویژه در حوزه های مرتبط با ورزش بانوان با توجه به افزایش تعداد بانوانی که در سطح ملی و بین المللی رتبه کسب نموده اند و توجه به توسعه ورزش حرفه‌ای در بین بانوان از طریق ساماندهی امور باشگاههای خصوصی ‌و حمایت های دولتی از دیگر برنامه هایی است که در این راستا می توان در دستور کار قرار داد.

دکتر زمانی کیاسری گفت: فعالیت های ورزشی در شکل دهی شخصیت اجتماعی افراد می تواند تاثیر گذار  باشد و چنانچه  ورزش  در یک جامعه مطابق با اصول  و  قواعد آن صورت بپذیرد ،رشد روحیات طبیعی را در فرد بهبود می بخشد که در نتیجه شکوفا شدن این استعداد ، فرد با سایر افراد اجتماع آسانتر ارتباط بر قرار کرده و در کنار آنها زندگی سالم خواهد داشت.

دکتر زمانی افزود: ورزش اگر به طور اصولی و بر اساس یک برنامه منظم و صحیح استفاده شود در تحقق بسیاری از نیاز های مهم دوران جوانی ، شناخت زندگی سالم اجتماعی و اصلاح یا جلو گیری از رفتار های انحرافی نقش موثری می تواند داشته باشد .

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه امروزه  بسیاری ازدختران جوان اوقات فراغت خود را با بازی های کامپیوتری می‌گذرانند، اظهار کرد: نوجوانانی که به جای فعالیت‌های ورزشی به بازی‌های کامپیوتری روی می‌آورند به مرور زمان درفرآیند خواب و رشد آنها اختلال به وجود خواهد آمد و در صورت ادامه ممکن است سبب افسردگی و گوشه گیری در آنها نیز شود ،لذا لازم است خانواده‌ها بر میزان انجام بازی‌های کامپیوتری در کودکان خود نظارت داشته باشند و تحرک بدنی را در اولویت قرار دهند.

دکتر زمانی در پایان اظهار داشت: در سالهای گذشته و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش های خوبی در راستای فراهم ساختن امکانات ورزشی در کشور و استان ویژه بانوان صورت گرفته  است ،با این وجود، هنوز نیاز است در سطوحی نظیر ورزش قهرمانی، ورزش همگانی، ورزش تربیتی و دانش آموزی، و نهادینه ساختن ورزش در سبک زندگی مردم و اقشار مختلف اجتماعی به ویژه جوانان و نوجوانان ، برنامه ریزی جامع تری انجام شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *