سهمیه المپیک به خطر افتاد

نسیم ورزش: دومین شکست تیم ملی والیبال ایران در ادامه مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ در حالی در برابر یکی از مدعیان اصلی قهرمانی و صعود مستقیم به المپیک رقم خورد که پس از برتری ۲ بر صفر ایران با نتایج ۲۵بر ۱۸و ۲۵بر ۲۳ در ۲ ست اول کمتر کسی گمان می‌کرد، لهستانی‌ها را در این بازی با توجه به آتش بازی ایرانی‌ها در این روز، گریزی از شکست باشد.

اما نکته عجیب این بازی درست از ست سوم به بعد اتفاق افتاد. ۳«ست» که خیلی عجیب و در عین حال دور از انتظار بود با نتایج ۲۵بر ۱۵، ۲۵بر ۲۰و ۱۵بر ۱۱به‌سود حریفی شد که شکست را با تمام وجود احساس کرده بود. عقب‌نشینی بی‌مورد و تغییر استراتژی تیم ایران و دست‌کشیدن از بازی تهاجمی و ریسکی پس از آن بازی بدون نقص ۲ست اول، کار دست شاگردان کواچ داد تا لهستانی‌ها در میان ناباوری و حیرت حاضران در سالن هاماموتسو آره نا به سبک و سیاق تجربه چند بازی گذشته‌شان در سال‌های اخیر، ازجمله مسابقات قهرمانی جهان سال پیش و همچنین بازی دوم دور رفت امسال در لیگ جهانی از شکست برابر ایران با بخت و اقبالی بلند فرار کنند.

باز هم معلوم نشد که چطور و چگونه یکباره و درحالی‌که هنوز بازی تمام نشده بود، مسیر تیم ایران عوض شد و دیگر هیچ اثری از آن تیم پرشور و حرارت ست‌های قبلی در ست‌های بعدی که منجر به بازگشت حریف به بازی شد در میدان مشاهده نشد. با همه این اوصاف و به‌رغم عقب‌نشینی بی‌مورد باز هم در اواخر ست چهارم در امتیاز ۲۱بر ۲۰فرصتی طلایی برای بازگشت به بازی و بردن حریف همانند جام جهانی دوره قبل مهیا شد، اما با از دست رفتن اندک فرصت‌های به‌دست آمده تیم ایران هرگز حریف تیم دوباره جان گرفته و حرفه‌ای خود نشد و تن به دومین باخت خود داد که هرگز سزاوار آن در شرایط طبیعی بازی نبود.

  • نبرد با روس‌های متحول‌شده

تیم ایران امروز هم در آخرین بازی خود در مرحله اول این بازی‌ها در شهر هاماموتسو به دیدار یکی دیگر از مدعیان اصلی به‌نام روسیه می‌رود. تیمی که رکورددار قهرمانی در جام جهانی و المپیک است و بعد از نتایج ناامید‌کننده در لیگ جهانی اخیر با آمدن ولادیمیر آلکنو به‌دنبال تکرار موفقیت‌های گذشته است.

آلکنو که قهرمانی در لیگ جهانی سال ۲۰۱۱و مدال طلای المپیک لندن را در کارنامه خود دارد در همان بدو ورود دست به یک خانه تکانی اساسی زد و جدا از فراخواندن پر سر و صدای یکی‌دو مهره با تجربه و مسن مثل تتلوخین و گرانکین با جوانانی جویای نام عملکرد بدی تا اینجای کار نداشته است. سرمربی جدید تیم ملی روسیه بلافاصله با کنار گذاشتن مهره‌هایی چون پاول موزر، ساوین، کولدینسکی، آنتیپ کین و وربوف نفرات جوانی چون لاناتوف، کوکائف و پولتف را به تیم ملی فراخواند.

تیم روسیه فعلی کمتر شباهتی با تیم چند‌ماه پیش روسیه الکسی ورکوف دارد که در خانه هم به هیچ رقیبی نه نمی‌گفت. بازیکنان ایران در بازی امروز ساعت۱۴:۱۰نیک می‌دانند که اندکی غفلت در مقابل این غول دوباره بیدار شده می‌تواند برای آنان سنگین تمام شود.

  • آنتیگا: ما به‌معنای واقعی تیم بودیم

سرمربی تیم ملی والیبال لهستان پس از پیروزی بر ایران گفت: بازی با ایران همیشه دشوار است اما خوشحالم که تعویض‌هایم به تیم انرژی داد. استفان آنتیگا سرمربی لهستان گفت: این یک بازی بزرگ بود و من از پیروزی رضایت کامل دارم زیرا این نتیجه خیلی برای ما مهم بود. همیشه بازی با ایران دشوار است. این واقعیت است که برای ۲سال، ما اغلب بازی‌های رو در رو با ایران را می‌بریم اما ما همیشه خوب بازی می‌کنیم و این همیشه جالب است زیرا معروف در تیم ایران معمولا استراتژی بازی را تغییر می‌دهد. وی افزود: در ست نخست، ایران بازی را در دست داشت. آنها بهتر از ما کار کردند. ما در ست دوم هم باختیم. اما این سطح بالایی از مسابقات والیبال است. شاید باید به تعویض‌هایم اشاره کنم. درزیگا و میکا به تیم انرژی دادند و کار بزرگی کردند. ما به‌معنای واقعی تیم بودیم.

  • کواچ: ما متوقف نشدیم بلکه لهستان به بازی برگشت

سرمربی تیم ‌ملی والیبال ایران پس از باخت مقابل تیم ‌ملی لهستان گفت: ما بعد از ست دوم متوقف نشدیم بلکه لهستان به بازی برگشت. معتقدم بازی می‌توانست نتیجه دیگری داشته باشد.اسلوبودان کواچ، سرمربی تیم ‌ملی والیبال ایران پس از شکست ۳بر ۲مقابل تیم ‌ملی لهستان افزود: امروز تمام تلاش خود را برای انجام یک بازی خوب انجام دادیم. پیروزی در ۲ست مقابل تیم ‌ملی لهستان در این مسابقات بزرگ آسان نیست اما بعد از ۲ست بازی خوب خود را متوقف نکردیم بلکه لهستانی‌ها به بازی برگشتند. آنها شروع به دریافت‌های خوبی کردند و سرویس‌های بسیار سنگینی زدند. وی افزود: ناراحت هستم. به‌ویژه‌ درباره ست پنجم و امتیاز ۱۱- ۱۲که می‌توانست ۱۱- ۱۱باشد و ممکن بود که نتیجه‌ دیگری در پایان این بازی رقم بخورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *