سرما ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت به مرکبات مازندران وارد کرد

نسیم ورزش : رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: سرما اخیر ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت به مرکبات استان وارد کرد.
900 میلیارد تومان خسارت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، دلاور حیدرپور صبح امروز در جلسه شورای اداری استان درباره مشکلاتی که برای محصول مرکبات در سرما به‌وجود آمده است، اظهار کرد: ۵۵ درصد مرکبات استان در سرما دچار خسارت شد.

وی تصریح کرد: سرما خسارت سنگینی به محصولات کشاورزی استان در همه سطوح وارد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلا اینکه سرما اخیر در استان سابقه نداشته است، افزود: زمانی که مرکبات روی درخت قرار داشت، محصولات دچار سرمازدگی شد.

این مسؤول تصریح کرد: سرما زمانی به محصولات استان وارد شد که ۷۰ درصد نارنگی‌ها برداشت شد ولی خسارت سنگین به کیوی و پرتقال وارد شد.

حیدرپور با اعلام اینکه ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت به مرکبات مازندران وارد شد، ادامه داد: هیأت دولت در کوتاه‌ترین زمان تصویب کرد که خسارت‌ها پرداخت شود.

وی اظهار کرد: پرداخت ۳۰ میلیارد تومان به صورت بلاعوض و ۲۰۰ میلیارد تومان به صورت پرداخت تسیهلات با بهره ۱۰ درصد در دستور کار قرار گرفت که این تسهیلات قرار است براساس نظرات کارشناسی در اختیار باغداران خسارت‌دیده پرداخت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه میزان خسارت به کیوی بسیار زیاد است، افزود: ۵۰ درصد کیوی بالای درخت قرار داشت که دچار خسارت شد که با برنامه‌ریزی انجام شده طرح پرداخت خسارت به کیوی‌کاران نیز در دستور کار است.

این مسؤول یادآور شد: پرداخت ۲۰ میلیارد تومانی خسارت به کیوی‌کاران و نیز اختصاص ۲۰ میلیارد تومان دیگر از طریق صندوق توسعه بیمه محصولات کشاورزی در برنامه کاری قرار دارد.

حیدرپور با بیان اینکه ۳۰ درصد مرکبات مازندران سالم است، ادامه داد: با برنامه‌ریزی انجام شده ۷ هزار تن پرتقال برای آبگیری خریداری شد و برای ۱۰ هزار تن هم معرفی‌نامه خرید صادر شد.

وی با اعلام اینکه خرید تضمینی مرکبات درجه یک تا چهار نیز ابلاغ شد، گفت: ۱۶ مرکز در استان اقدام به خرید مرکبات کشاورزان می‎کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو