زلزله های اخیر آمل نشانگر ضعیف بودن پوسته زمین است

 

نسیم ورزش : عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: زلزله های رخ داده اخیر در منطقه آمل نتیجه فرایند طبیعی حرکات صفحات تکتونیک بوده و نشان از ضعیف بودن پوسته زمین در این منطقه است .

دکترˈ حمیدرضا توکلی ˈ افزود : از نگاه تخصصی باید گفت که رخداد زلزله هایی با بزرگای کم تا متوسط که باعث خسارت های جانی و مالی نشود مطلوب ماست چرا که با وقوع چنین زلزله هایی انرژی ذخیره شده در صفحه تکتونیک منطقه آزاد شده و لذا بنوعی احتمال ایجاد زلزله های شدید کاهش می یابد.
وی که مدرک خود را در مهندسی زلزله دریافت کرد ، اظهارداشت: ولی اگر درصدی احتمال چنین زلزله های ضعیف، پیش لرزه های یک زلزله قوی باشند نگران کننده خواهد بود.
توکلی بیان داشت: آمل در محدوده البرز مرکزی واقع شده و می توانیم بگوئیم که حاشیه رشته کوه البرز و بخصوص البرز مرکزی دارای پتانسیل لرزه خیزی بالایی است و در چند دهه قبل زلزله نسبتا شدید چلاو آمل و همچنین سال های قبل زلزله فیروز آباد کجور را تجربه کردیم.
وی افزود: البته منطقه آمل و البرز مرکزی به مانند نقاط دیگر فلات ایران تحت تاثیر حرکات صفحات تکتونیک شبه جزیره عربستان، آناتولی و هند بوده و عمده زلزله های احتمالی در این منطقه، دارای عمق کانون کم است.
وی اظهارداشت: در کشور ایران رشته کوه های البرز و زاگرس جزو مناطقی با زلزله خیزی بالا است و علت آن هم واقع شدن فلات ایران در بین صفحات تکتونیکی شبه جزیره عربستان ، اوراسیا ، آناتولی و هند و نیز حرکات صفحات تکتونیکی عرب ، هند و آناتولی و پایدار بودن صفحه ارواسیا است.
او اضافه کرد : البته زلزله های حاشیه رشته کوه زاگرس از نظر تعداد ، بیشتر ولی از نظر بزرگی اندازه کمتر از زلزله های حاشیه رشته کوه البرز است.
این استاد دانشگاه گفت : چون وقوع زلزله نتیجه یک فرایند طبیعی است ، از نظر علمی راهی برای جلوگیری از وقوع آن وجود ندارد و نمی توان از حرکت گسل ها ممانعت کرد ولی در مهندسی زلزله می توان با بررسی های دقیق مشخص کرد که در کدام منطقه با چه شدتی زلزله رخ خواهد داد.
این دکتری مهندسی زلزله گفت : در استان مازندران هرچند تلاش های زیادی در حال انجام است که بتوان مدیریت بحران را به نحو مناسبی نهادینه کرد ، ولی به خاطر ساختار و بافت سنتی شهرها ، بخصوص روستاها و تراکم جمعیتی زیاد و نیز واقع شدن در منطقه ای با خطر لرزه ای بالا نیاز به مطالعات جدی و پشتکار قوی است.
زمین لرزه ای به بزرگی ۳ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بعد از ظهرروز گذشته شهرستان آمل را لرزاند.
شهرستان آمل از اوایل سال جاری تاکنون مهم ترین کانون زمین لرزه در مازندران بوده است به گونه ای که در هر ماه دستکم پنج بار شاهد وقوع زلزله کمتر از سه ریشتر بوده است.
شدت نخستین و بزرگ ترین زلزله در آمل که اوایل فروردین امسال رخ داد ۴ ریشتر بوده و پس از آن هم تاکنون وقوع حدود ۲۰ زمین لرزه در این شهرستان ثبت شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *