روند مخرب کاهش وزن ورزشکاران در رده سنی پایه در جریان است!!!

اختصاصی نسیم ورزش/ روند مخرب کاهش وزن ورزشکاران در رده سنی پایه در جریان است ، محمد سبحانی: گفته شد که ورزش و تربیت بدنی و اهداف آن در حقیقت در مسیر تندرستی و تضمین سلامت انسان قرار دارد.

 

روند مخرب کاهش وزن ورزشکاران

این جانب بارها در این زمینه گفتم و نوشتم که تخریب قوای جسمانی روحی با برنامه نادرست برای سلامت انسان منافات دارد و به کرات ابراز داشتم پدران و مادران ، مربیان و دست اندرکاران برای فرزندان خود و حفظ سلامت آنان حساس باشند ولی توصیه و نصایح من موثر واقع نشد!؟ و تصورم بر این است شاید استدلال ارائه شده کارساز نبوده است!!
در جریان این حرکت فکری ، با دو نفر از کارشناسان خبره ورزشی و پزشکی تماس گرفتم و از آنان خواستم دیدگاه های خویش را در این زمینه اعلام دارند که بدین وسیله توجه شما عزیزان را به نظرات آنان جلب می نماید:
نظرات آقای دکتر عبدالهادی جوانیان قهرمان و مدرس دانشگاه ها .
این طور به نظر میرسد که انسان های فرهیخته به دنبال تحول هستند و می گویند وقتی بحث ورزش ، مدال ، سکو ، مقطع عضلانی ، پرچم و افتخارات دیگر باشد این شبهه ایجاد می شود که شاید بیان تحول باشد اما ، در این فرآیند ، آسایش ، آرامش و پالایش چه نقشی در این واقعیت دارند!؟ تردیدی نیست جامعه های متحول است که میزان ارزش های فکری او غالب باشد. مربیان و معلمان باید در جهت رشد و شکوفایی نسل جوان باشد.
اما کاهش وزن نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و حتی بزرگسالان از گناهان کبیره و غیر قابل بخشش است و زمانی که این موضوع مطرح می شود که هر کیلو عضله حدودا km 100 شریان موئین ایجاد می کند چگونه می توان گناهان دست اندرکاران ورزش را اغماض نمود!؟ وقتی هدف و نهایت امر ، مدال است همه چیز فنا است!! آیا فکر کرده ایم وقتی یک کیلو گرم وزن نوجوان و جوان در حال رشد را به گونه ای ناموزون کم می کنیم این پرسش به وجود می آید برای کسب مدال ، مرتکب جنایت می شویم یا خدمت!!؟
نظریه آقای دکتر رضا صلواتی قهرمان کشتی و پزشک حاذق، مراحل قهرمانی را در دوران نوجوانی و جوانی سپری نمود و در مسابقات دانشگاهی مقام قهرمانی را تجربه نمود و افتخار دارم نظرات این شخصیت برجسته را بازگو کنم به امید این که درس خوبی برای کسانی باشد تا بیاموزند و یاد بگیرند .
او چنین می گوید : در طول زندگی انسان ، مراحل متعدد و بسیار مهمی وجود دارد که برای سلامت جسمی و روحی آینده او نقش حیاتی دارند.
یکی از این مراحل بسیار مهم ، سنین کودکی و نوجوانی یک فرد است . در سنین نونهالی و نوجوانی ؛ عضلات و مفاصل ، قوام و شکل آینده خود را به تدریج پیدا می کند و بدن آماده می شود تا پا به مرحله جوانی و بلوغ بگذارد و جهش رشد را آغاز کند و برای دست یابی به حداکثر توان و رشد، مرحله بلوغ باید در سنین نونهالی تا نوجوانی و تمامی آنچه را که بدن به آنها نیاز دارد فراهم نمود.
اهمیت ورزش و تغذیه در دوران نونهالی برای ایجاد یک تعادل مثبت و دست یابی به حداکثر رشد در سن بلوغ غیر قابل انکار است و متعاقبا به علت حساسیت این دوران و ظرافت ساختار بدنی یک کودک ، توجه دقیق به برنامه غذایی و ورزشی کودک به بالاترین میزان اهمیت خود می رسد. اما متاسفانه در حال حاضر در کشور، روند بسیار مخرب در ورزش نونهالان و نوجوانان خصوصا در ورزش کشتی در جریان است!!؟
باتوجه به اهمیت کشتی در کشور ، و بالا رفتن تب قهرمانی و همراه شدن اولیا در این مورد ، غیرقابل تحمل است . بر کسی پوشیده نیست که وقتی از ورزشکاری مقام قهرمانی طلب شود تضمین سلامت او را چه کسی عهده دار است؟ البته برای مقطع سنی جوانان و بزرگسالان تا حدی قابل قبول است اما برای سنین کودکی می تواند فاجعه بار و حتی جنایت باشد!!
طراحی و تمرینات بسیار سنگین و طاقت فرسا ، شبیه آنچه که در رده های سنی جوانان و بزرگسالان انجام می شود می تواند آسیب شدید به صفحات رشد استخوانی وارد نماید و رشد کودک را دچار اختلال نماید و همچنین تمرینات سنگین بدنی می تواند اختلالات شدید هورمونی ایجاد کنند که این خود به تنهایی می تواند تمامی ارگان جسمی و روحی یک کودک را تحت تاثیر قرار دهد.
و این که کاهش وزن شدید با هیچ معیار علمی سازگار نیست و تاسف بار است از این که مربیان صاحب نام در مسیر این ناهنجاری قرار دارند!!؟
در خاتمه لازم است از همکار عزیزم سرکار خانم صبا صفاری ریاست کمیته آمادگی جسمانی استان برای همکاری در این زمینه سپاسگزار باشم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو