رنگ آب دومین استخر المپیک ریو هم سبز شد

بعد از سبز شدن رنگ آب استخر شیرجه در بازیهای المپیک ریو، آب دومین استخر محل برگزاری مسابقات واترپلو نیز به سبزی گرایید.

استخر المپیک ریو

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ورزشی نسیم ورزش ، از تارنمای خبری وکس، روز سه شنبه آب استخر شیرجه المپیک ریو به کلی سبز شد و روز چهارشنبه هم آب استخر واترپلو به رنگ سبز درآمد.
در ابتدا ماریو آندرادا سخنگوی کمیته برگزاری بازیهای ریو، رنگ سبز آ ب را به تکثیر جلب ها نسبت داد.
وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: ما تمام آزمایش های شیمیایی را انجام دادیم.
وی گفت که آب استخر چهارشنبه دوباره شفاف می شود. اکنون به نظر می رسد که تغییر رنگ سبز در استخر مورد استفاده ورزشکاران واترپلو و شنای موزون در مرکز ورزشهای آبی ریو نیز اتفاق افتاده است.
فدراسیون بین المللی شنا ( فینا) اعلام کرد که رنگ سبز آب به علت رشد جلبک نیست، بلکه ناشی از تغییر پ هاش آب بعد از تمام شدن مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند تصفیه آب است.
فینا در بیانیه ای اعلام کرد: فینا می تواند دلیل علت رنگ غیر عادی آب را در رقابت های شیرجه ریو مشخص کند علت آن این است که برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند تصفیه در مخازن آب تمام شده است.
در این بیانیه آمده است: در نتیجه سطح پ هاش در حد عادی نیست و باعث این تغییر رنگ شده است. کمیته طب ورزشی فینا آزمایش هایی را بر روی کیفیت آب انجام داد و نتیجه گرفت که هیچ تهدیدی برای سلامت و ایمنی بازیکنان وجود ندارد و دلیلی برای تغییر در مسابقات نیست.
مقامات المپیک هنوز ادعا می کنند که این آب برای رقابت ورزشکاران سالم است.
آندرادا به خبرنگاران گفت: سطح پ هاش آب در حد استاندارد لازم است. ما هر دو استخر را در شب مورد بررسی قرار دادیم و سطح قلیایی آب بهبود یافته است. انتظار داریم رنگ آب به زودی آبی شود. مقامات مسئول می توانند و باید آزمایش های بیشتری در طول روز انجام دهند.
وی به نیویورک تایمز گفت که حضور تعداد بالای افراد در آب باعث تغییر پ هاش استخرها شد. شاید به این نکته توجه نکردیم که افزایش تعداد ورزشکاران بر روی آب تاثیر می گذارد. افراد مسئول باید آزمایشهای بیشتری انجام می دادند.
نگرانی در مورد کیفیت آب های اطراف ریو قبل از شروع بازیها مطرح بود.
طبق بررسی خبرگزاری آسوشیتدپرس، آلودگی آب های ریو جدی است. محل برگزاری مسابقات روئینگ و قایقرانی آلوده به ویروسهای بیماریزا است که در صورت بلعیده شدن می تواند ورزشکاران را بیمار کند.
ساحل کوپاکابانا ریودوژانیرو محل برگزاری مسابقات ماراتن شنا و مسابقات سه گانه است، ۵ مرتبه در ۱۳ ماه گذشته به روتاویروس (عامل اسهال) آلوده بوده است.
هیچ کس فکر نمی کرد که استخرهای شنا و شیرجه چنین مشکلی ایجاد کند و با توجه به اظهارات مسئولان بازیها شاید موضوع جدی نباشد. ولی سوال بزرگ این است که اگر رنگ آب تغییر پیدا نکند آیا ورزشکاران در آن شنا خواهند کرد؟
بازیهای المپیک تابستانی ۲۰۱۶ از ۱۵ تا ۳۱ مرداد ماه در ریودوژانیرو در حال برگزاری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *