آریا نسیمی شاد ، رقبای جوانترین عضو کاروان ورزشی ایران در المپیک را بهتر بشناسیم

آریا نسیمی‌شاد جوانترین عضو کاروان ورزشی ایران در المپیک ریو، در ماده ۲۰۰ متر قورباغه با رقیبان سرشناس خود مسابقه خواهد داد.

آریا نسیمی شاد

 

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، آریا نسیمی شاد تنها نماینده شنای ایران در المپیک ریو ۲۰۱۶ است. او که عنوان جوانترین عضو کاروان ورزشی ایران را هم در این دوره از مسابقات به دوش می‌کشد، در ماده ۲۰۰ متر قورباغه با حریفان خود مسابقه می‌دهد.

آریا با رکورد ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه و ۲۲ صدم ثانیه به بازی‌های المپیک راه یافت. بهترین زمان ثبت شده توسط او در این ماده ۲ دقیقه و ۱۸ ثانیه و ۸۸ صدم ثانیه است. او با این رکورد با وجود سن کمش رکورددار بزرگسالان ایران هم هست. مسابقات شنا همراه با بسیاری دیگر از رشته‌های المپیک فردای روز افتتاحیه (۱۶ مرداد ۱۳۹۵) آغاز می‌شود.

آریا باید در مجموعه ورزش‌های آبی شهر ریودوژانیرو و در استخری با گنجایش ۱۴۰۰۰ نفر با ۳۸ شناگر برتر جهان مسابقه بدهد. رقابت در ۲۰۰ متر قورباغه مانند سایر ماده‌های شنا در المپیک نفس‌گیر است. امسال ۳۲ نفر با سهمیه A، دو نفر با سهمیه  B و پنج نفر دیگر هم با وایلدکارت مسافر ریو شدند.

پرافتخارترین ورزشکاران این ماده “کوسوکه کیتاجیما”  و “یوشیکو تیسورتا” ژاپنی هستند. هردوی آنها دو مدال طلا در کارنامه دارند. کیتاجیما در المپیک ۲۰۱۲ چهارم شد و امسال با ۳۳ سال سن نامی از او در لیست راه یافتگان به المپیک دیده نمی‌شود. تیسورتا هم متعلق به چند نسل قبل بوده و سال ۱۹۸۶ از دنیا رفته است؛ البته ژاپنی‌ها همچنان در این ماده مدعی هستند و دو نماینده این کشور رکوردهای خوبی ثبت کرده‌اند.

مدافع عنوان قهرمانی در این ماده شناگر پرقدرت مجارستانی است. “دنیل گیورتا” که المپیک ۲۰۱۲ را با قهرمانی این ماده به یاد می‌آورد با ثبت زمان ۲:۰۸:۱۰ جواز حضور در ریو ۲۰۱۶ را کسب کرده است. گیورتا در این ماده تا کنون یک طلا و یک نقره از المپیک به خانه برده است. او در صورت قهرمانی در ریو ۲۰۱۶ یکه‌تاز تاریخ این ماده لقب می‌گیرد.

ملاک حضور در شنای المپیک رکورد است؛ برای المپیک ۲۰۱۶ هم مسابقات متعددی برگزار شد و در پایان شناگران جواز حضور در المپیک ریو ۲۰۱۶ را به دست آوردند. در این مسیر بهترین زمان ثبت شده متعلق به “جاش پرنوت” آمریکایی است. او با ثبت زمان ۲:۰۷:۱۷ بهترین عملکرد را برای ورود به المپیک داشته است. البته رقیبان او فاصله اندکی دارند و از “کوین کوردش” هموطنش تا “مارکو کوخ” آلمانی و “یاسوهیرو کوسکی” ژاپنی و چند تن دیگر تنها کسری از ثانیه با او فاصله دارند.

بدون شک مدعی‌ترین آسیایی این لیست “کوسکی یاسوهیرو” است. یاسوهیرو که نشان برنز بازی‌های آسیایی را با ثبت رکورد ۲:۰۹:۴۸ در کارنامه دارد، در لیست ورودی تنها جاش پارنت و مارکو کوچ را بالاتر از خود می‌بیند. یاسوهیرو برای ورود به جمع ۳۹ شناگر برتر این ماده ۲۰۰ متر را در ۲:۰۷٫۷۷ شنا کرده است. پس از او از آسیا علاوه بر دو نماینده ژاپن، قهرمان بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون هم در این ماده مدعی است.

“دیمیتری بالاندین” از قزاقستان که در بازی‌های آسیایی با ثبت زمان ۲ دقیقه و ۷ ثانیه و ۶۷ صدم ثانیه اول شده بود. او با ورودی ۲:۰۹:۲۲ جزو نفرات برتر لیست ورودی‌های این رشته نیست، اما اگر عملکردی نزدیک به بازی‌های آسیایی‌اش داشته باشد حضور در فینال و حتی کسب مدال دور از دسترس نخواهد بود.

در المپیک چیزی قابل پیش‌بینی نیست؛ مسابقات شنا با توجه به ماهیت رکوردی بودن آن کاملاً به روز مسابقه بستگی دارند. باید دید این ستارگان جهان ورزش در روز مسابقه چه عملکردی دارند. حضور آریا نسیمی شاد با ۱۶ سال و ۸ ماه سن در کنار این نام‌های بزرگ می‌تواند نویدبخش روزهای خوب شنای ایران باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو