رضا یزدانی نقش اول سالن داوزده هزار نفری آزادی/ یزدانی و حاشیه های غیر عمد

نسیم ورزش: مسابقات کشتی بین المللی جام تختی به پایان رسید و در پایان کارشناسانی از جمله محمد بنا سطح مسابقات را در حد نام تختی نمی دانستند و کیفیت پایین کشتی گیران خارجی را دلیل این موضوع می دانستند.

جام تختی

مسابقات بین المللی کشتی جام تختی با مشخص شدن نفرات طلایی خود امشب به پایان رسید. در پایان آخرین روز این رقابت تکلیف ۴ وزن باقی مانده رقابت های آزاد و فرنگی مشخص شد که در وزن ۶۱ کیلوگرم کشتی آزاد بهنام احسانپور ملی پوش ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ موفق شد مهران شیخی را ۳ بر یک شکست دهد و بر سکوی نخست این رقابت ها بایستد. در فینال وزن ۸۵ کیلوگرم کشتی فرنگی داود عابدین زاده مدال طلا را بر گردن آویخت. اما در حساس ترین فینال این رقابت ها احسان لشگری دارنده مدال برنز المپیک لندن در فیننال وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد به مصاف رضا بیات رفت و در پایان با نتیجه ۵ بر ۳ به برتری رسید و مدال طلا را از آن خود کرد.

طلایی های روز اول

در پایان رقابت‌های روز نخست جام جهان پهلوان تختی در ۴ وزن کشتی فرنگی، سامان عبدولی در وزن ۵۹ کیلوگرم،مهدی زیدوند در ۶۶ کیلوگرم،مهدی علیاری در ۹۸ کیلوگرم و امیر قاسمی منجزی در ۱۳۰ کیلوگرم به مدال طلای این رقابت ها دست یافتند و در کشتی آزاد میثم نصیری در وزن ۶۵ کیلوگرم،محمد نادری در ۷۰ کیلوگرم،رضا یزدانی در ۹۷ کیلوگرم و پرویز هادی در ۱۲۵ کیلوگرم به عنوان قهرمانی دست پیدا کردند.

 


تنها یک طلا برای خارجی ها

رقابت های جهانی جام تختی محل مناسبی برای محک زدن کشتی گیران داخلی است. ایرانی ها تمام مدال های طلا در اوزان مختلف آزاد و فرنگی را مال خود کردند تا اینکه در وزن ۸۰ کیلوگرم کشتی فرنگی رافیک مانوکیان از ارمنستان با نتیجه ۴ بر ۴ مهدی فلاح را شکست داد و قهرمان شد. این نخستین مدال طلایی بود که در این دوره به یک کشتی گیر خارجی رسید.

یزدانی و حاشیه های غیر عمد

رضا یزدانی کشتی گیر وزن ٩٧ کیلوگرم بعد از قهرمانی در رقابت های جام باشگاهی جهان و ضربه فنی کردن قهرمان المپیک یک بار دیگر بازگشت خود به مسابقات را اعلام کرد اما در دیدار فینال ٩٧کیلوگرم کشتی آزاد جام تختی او رو در روی امیر محمدی رفت و عجیب ترین اتفاق این مسابقات را رقم زد. این مسابقه در دقایق اولیه پیگیری می شد که یزدانی یک خم حریف خود را در اختیار گرفت و در حالی که او محمدی را از تشک به خارج هدایت کرده بود با پرتاب کردن حریفش به خارج از سکوی مسابقه باعث افتادن محمدی روی میز داوران شد. محمدی هم همراه با مسئول اسکوربرد این دیدار و وسایل روی میز از سکوی مسابقه به پایین سقوط کرد.این موضوع باعث شد اسکوربرد از کار بیفتد و مسابقه برای دقایقی متوقف شود. اگر چه یزدانی بعد از این اتفاق اعلام کرد تمام حرکات غیر عمدی بوده و موضوع خاصی در میان نبوده است اما این صحنه یکی از جنجالی ترین اتفاقات جام تختی را رقم زد.

مسابقاتی که در حد نام تختی نبود

قهرمانی ایران در کشتی آزاد و فرنگی به همراه درو کردن تمام مدال های طلا طبیعتا اتفاق خوبی است اما بعد دیگر این نتایج کیفیت ضعیف رقابت ها بود. تنها کسب یک طلا توسط کشتی گیران خارجی این پیام را دارد که مهمانان از کیفیت خوبی برخوردار نبودند و محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران هم گفت: این مسابقات برای ارزیابی کادر فنی و شناخت از نفرات داخلی خیلی خوب بود اما برای نام بزرگی مانند تختی کوچک است به هر حال وقتی مسابقاتی با نام تختی برگزار می‌شود، انتظار می‌رود سطح آن در شأن نام جهان پهلوان باشد و بهتر می‌شد اگر تیم‌ها و نفرات خارجی بهتری می‌آمدند. به هر حال در این زمینه مسائل سیاسی دخیل است و همین موضوع باعث استقبال کم تیم‌های خارجی شده است. البته مردم ایران مرد مبارزه هستند و اگر کشتی‌گیران خارجی هم نیایند، خودمان میدان را گرم می‌کنیم.

 


بنا: بعضی به ضعیف بودن عادت کردند

جام تختی تحت نظر محمد بنا سرمربی تیم ملی فرنگی ایران بود. او بعد از اتمام این رقابت ها گفت:  برخی کشتی‌گیران به عملکرد ضعیف خودشان عادت کرده‌اند و نوسان زیادی دارند مانند حاجی‌پور که باعث سلب اعتماد کادر فنی می‌شود. چرا که در یک میدان سطح بالایی دارد و در میدانی دیگر دچار افت فاحش می‌شود. کشتی‌گیری مانند حاجی‌پور دنیای استعداد بود که با تفکرات خودش زندگی و تمرین کرده که همین موضوع باعث درجا زدنش شده است. تقریباً اعزام نفرات اول جام تختی به مسابقات آسیایی نهایی است هرچند که باید بعد از ارزیابی تصمیم نهایی را بگیریم از اینکه شاهد این پوست‌اندازی در تیم ملی کشتی فرنگی هستم، لذت می‌برم و خیلی زیبا است خیلی از کشتی‌گیران بودند که با وجود اینکه هنوز در رده سنی جوانان هستند خیلی خوب کشتی گرفتند که این برای من لذت‌بخش است.

 


نتایج کلی مسابقات:

رده بندی تیمی و انفرادی مسابقات کشتی فرنگی جام تختی:

۵۹  کیلوگرم: ۱- سامان عبدولی ۲- مهرداد مردانی ۳- محمدرضا گرایی (ایران) و ساکیت قلی اف (آذربایجان) ۵- میثم دلخانی و ایمان داودی (ایران)

۶۶ کیلوگرم: ۱- مهدی زیدوند ۲- علی ارسلان ۳- وحید میرفتح الهی و عرفان سعادتی فر (ایران) ۵- محمدعلی گرایی (ایران) و آزاد علی اف (آذربایجان)

۷۱ کیلوگرم: ۱- افشین بیابانگرد (ایران) ۲- فرشاد بلفکه (ایران) ۳- پژمان پشتام (ایران) و علی محمدی (ایران) ۵- عباس هوشمند (ایران) و سامیستان کلوزاده (آذربایجان)

۷۵ کیلوگرم: ۱- سعید عبدولی (ایران) ۲- جمال اسماعیلی (ایران) ۳- پیام بویری (ایران) و علی نوروزی (ایران) ۵- زید آیت اوکرام (مراکش) و رسول گرمسیری (ایران)

۸۰ کیلوگرم: ۱- رافیک مانوکیان (ارمنستان) ۲- مهدی فلاح (ایران) ۳- رامین طاهری (ایران) و میلاد خسروی (ایران) ۵- ادوارد سرگسیان (ارمنستان) و اولکسی چکالنگو (اوکراین)

۸۵ کیلوگرم: ۱- داود عابدین زاده (ایران) ۲- داود اخباری (ایران) ۳- الکساندر شیشمان (اوکراین) و محمد رسولی (ایران) ۵- سامان عزیزی (ایران) و آرگیشتی آبکاریان (ارمنستان)

۹۸ کیلوگرم: ۱- مهدی علیاری ۲- داود گیل نیرنگ ۳- سید مصطفی صالحی زاده و مجید علیاری ۵- امیرحسین حسینی و علیرضا عبدی (ایران)

۱۳۰ کیلوگرم: ۱- امیر قاسمی منجزی (ایران) ۲- ایهور دی دیک (اوکراین) ۳- بهنام مهدی زاده و مهدی نوری (ایران) ۵- مایکل الیک مانی (استونی) و بهنام شجعی (ایران)

 رده بندی تیمی:

۱- ایران ۷۹ امتیاز ۲- اوکراین ۳۸ امتیاز ۳- آذربایجان ۲۲ امتیاز ۴- ارمنستان ۱۸ امتیاز ۵- تاجیکستان ۷ امتیاز ۶- استونی و مراکش ۶ امتیاز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *